Poginulog pirotehničara u Jemen natjerao izračun mirovine od 3.000 kuna

Josip Mihaljević
26. siječnja 2019.
Novosti
A- A+

Osječki pirotehničar Goran Vekić poginuo je na poslu razminiravanja u Jemenu u nedjelju. Iako još uvijek nema službene potvrde njegovog identiteta, otac četvero djece zadnji put se čuo s obitelji u subotu. Na posao deminera u Jemenu javio se nakon što je vidio izračun mirovine koju bi dobio u Hrvatskoj – 3.000 kuna za 16 godina razminiravanja.

deminer

Foto: Ilustracija, na fotografiji nije osoba iz teksta | Youtube screenshot

Nakon što mu je mirovina procjenjena na 3.000 kuna, profesionalni pirotehničar iz Osijeka Goran Vekić odlučio je unovčiti svoje usluge u inozemstvu. Od svibnja prošle godine angažiran je na poslovima deminiranja u ratom razorenom Jemenu.

U nedjelju je od tvrtke koja ga je zapošljavalja njegovoj obitelji stigla najcrnja moguća vijest. U poprilično nerazjašnjenim okolnostima, Goran i četvero njegovih kolega je poginulo u eksplozijim piše dnevnik.hr.

“Što se dogodilo i kako se dogodilo, ne znamo. Javili su nam iz tvrtke u kojoj radi. Službeno još ništa ne zna o tome što se dogodilo. Bio je za Božić kod kuće i u Jemen se vratio 7. siječnja. (…)

Zadnji put smo se čuli u subotu navečer, išao je ranije spavati jer se morao ranije ustati u nedjelju”, ispričala je za Novu TV Adrijana Vekić, supruga poginulog pirotehničara.

Četvero djece, stambeni kredit…

Adrijana Vekić je dodala kako ni jedna obitelj ne može biti spremna na ovakvu vijest.

“Svaki njegov odlazak od kuće je bio pitanje hoće li se vratiti. I tako 16 godina. (…)

Bili smo protiv toga da ide u Jemen, ali situacija je došla takva da je on, na neki način, morao otići van da bi mi svi ovdje imali nešto”, ispričala je novinarima Nove TV.

Deminiranje je jedan od najopasnijih poslova na svijetu, budući da je najefikasniji način deminiranja – ručni. Tako da brojni ljudi diljem svijeta moraju čistiti posljedice ratova; predviđa se da se u 108 država svijeta nalazi oko 110 milijuna aktivnih i zakopanih mina. Da bi stvar bila još gora, godišnje ih se proizvodi dodatnih 10 milijuna što znači da poslu nikada kraja.

Goran je nakon 16 godina razminiravanja Hrvatske, tvrdi njegova supruga, bio ‘profesor’ za taj posao. Imao je sve licence koje su potrebne za uspješno deminiranje – od vodiča psa, voditelja skupine, voditelja radilišta. Sve čime je mogao nadograditi svoje znanje, napravio je.

“On je nakon 16 godina razminiranja Hrvatske, kad je predao zahtjev za mirovinu, dobio izračun od 3000 kuna. To je bila kap koja je prelila čašu. Pored kredita za kuću i četvero djece u školi bilo je jasno da nema opstanka i da on mora otići van. Zato je otišao”, ispričala je Adrijana Vekić.

Imao uvjete za starosnu mirovinu zbog specifičnog posla

Možda će se neki od vas pitati kako to da je 38-godišnji Goran znao kolika će mu biti mirovina? Zbog iznimno kompleksnog posla gdje i najmanja pogreška može imati kobnu posljedicu, mirovinski zakon predviđa posebna prava za radnike u poslovima razminiranja.

Bez obzira na godine starosti, svi demineri koji imaju 25 godina mirovinskog staža, od čega su najmanje 8 godina proveli u poslovima razminiravanja imaju pravo na starosnu mirovinu.

Takav mirovinski staž je zbog specifičnosti posla i beneficiran. No, kada je iz mirovinskog dobio izračun od oko 3.000 kuna mirovine, a svaki dan je mogao izgubiti život u 16 godina deminiranja Hrvatske, odlučio se na odlazak iz zemlje.

Copy link
Powered by Social Snap