Žene u mirovinu mogu ranije još 10 godina: Donosimo uvjete od 2020.!

Josip Mihaljević
10. siječnja 2020.
Novosti
A- A+

Ustavni sud još je 2007. godine odlučio da se dob za odlazak u mirovinu kod žena i muškaraca mora izjednačiti. Tada se predviđalo da će se to dogoditi do 2018. godine, no eto nas u 2020. i uvjeti još uvijek nisu izjednačeni. Sindikati su izjednačavanje uvjeta dodatno usporili referendumskom inicijativom ’67 je previše’, a žene će ranije u mirovinu od muškaraca moći još jedno cijelo desetljeće.

žene mirovina

Foto: Unsplash, HZMO

Žene imaju još malo manje od desetak godina ranijeg odlaska u mirovinu od muškaraca, prije nego što se 2030. godine izjednače s muškarcima. Tada će oba spola u punu starosnu mirovinu moći s navršenih 65 godina starosti.

No, početkom svake godine uvjeti za žene se malo promijene te nam čitateljice intenzivnije krenu slati upite kada mogu ići u mirovinu.

Kada žene najranije mogu ići u mirovinu?

Stariji klupa
Imaju li žene doista veću mirovinu ove godine od muškaraca? Ne baš!

Zakon kaže da pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ima osiguranik koji je navršio 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža. No, žene su zbog prijelaznog razdoblja izuzete od pravila, te u prijevremenu mirovinu mogu ići nešto ranije.

Recimo, ove godine mogu ići s navršenih 57 godina i šest mjeseci života, pod uvjetom da imaju navršene 32 godine i šest mjeseci radnog staža. 

Svake iduće godine žene će prve uvjete za prijevremenu mirovinu stjecati tri mjeseca kasnije, sve do 2030. godine kada će se u potpunosti izjednačiti s muškarcima i kada više neće biti izuzete iz pravila koje smo naveli u prvoj rečenici ovog odlomka.

tablica prijevremena

Foto: Žene i prijevremena starosna mirovina | HZMO

Naravno, kao i uvijek kada je riječ o prijevremenom umirovljenju, raniji odlazak iz svijeta rada znači i penalizirana mirovina. Za svaki mjesec ranijeg umirovljenja gubite 0,2 posto mirovine, a za punih 5 godina to iznosi 12 posto manju mirovinu.

Kada žene mogu u punu starosnu mirovinu?

Žene koje će raditi do 65. godine imat će do 10 posto veću mirovinu!

Zakon kaže da pravo na starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i 15 godina staža. Kao i u ranijem slučaju, žene su zbog prijelaznog razdoblja izuzete sve do 2030. godine kada će se izjednačiti s muškarcima.

One u ovoj godini pravo na starosnu mirovinu ostvaruju s navršene 62 godine i šest mjeseci života i 15 godina mirovinskog staža. 

Svake iduće godine, kao i u ranijem slučaju, dobna granica će se povećavati za tri mjeseca, a izjednačit će se 2030. godine kada će i za njih vrijediti pravilo iz prve rečenice ovog odlomka.

tablica starosna mirovina

Žene i starosna mirovina | HZMO

Copy link
Powered by Social Snap