Imaju li žene doista veću mirovinu ove godine od muškaraca? Ne baš!

Jasmina Grgurić Zanze
14. listopada 2019.
Novosti
A- A+

Vijest da su novim umirovljenicama starosne mirovine po prvi put u povijesti veće nego muškarcima, i to uglavnom zbog mirovinske reforme kojom se od ove godine dodaje šest mjeseci staža za svako dijete, zapravo i nije točna. Novost je da se tek smanjila razlika u korist žena, ali gledajući sve vrste umirovljeničkih primanja, žene i dalje zaostaju.

Ilustracija: Pixabay

Prema posljednjim statističkim informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, ove godine dobili smo 32.727 novih umirovljenika do rujna. Oni su u mirovinu otišli prema izmijenjenom Zakonu o mirovinskom osiguranju kao rezultat mirovinske reforme. S jedne strane dočekala ih je stroža penalizacija, bonusi za kasnije umirovljenje jednima su povećani, a drugima ukinuti, dok su majke dobile dodatnih šest mjeseci staža za svako dijete. Mirovine su u međuvremenu dvaput porasle redovnim usklađivanjem, za njih smo radili nešto dulje i one su u globalu veće.

Imamo i više staža i veće mirovine

Od 32.727 novih umirovljenih građana, gotovo je podjednako muškaraca i žena. No, njihove mirovine nisu podjednake nego su, ukupno gledajući sve kategorije, umirovljenicama one manje, i to za 226 kuna. Zajednički prosjek je 2.595 kuna za gotovo 33 godine radnog staža i više od 62 godine prosječne starosti. Kada to usporedimo s lanjskim podacima, razlika među muškim i ženskim mirovinama bila je 241 kunu, tako da je jaz nešto manji, ali samo za 15 kuna.

Ukupni zbir rezultat je činjenice da žene i dalje u svim kategorijama mirovina imaju niža primanja od muškaraca, osim u onoj starosnoj. Starosna mirovina novim umirovljenicama iznosi 2.686 kuna, a umirovljenicima 2.507 kuna. Za tih 179 kuna više žene su radile godinu i pol dana dulje, u što im je uračunato po novom i šest mjeseci dodatnog staža za svako dijete.

Međutim, i lani su žene imale veću starosnu mirovinu od muškaraca, i to za 159 kuna. Dakle, razlika je po novom veća u korist žena za 20 kuna. Ipak, lani su žene imale tek deset mjeseci staža više nego muškarci. Ove godine umirovljene žene imale su godinu dana staža više nego one koje su u mirovinu otišle lani.

Godinu dana staža više smanjilo jaz u primanjima

Prosječna mirovina oko 150 kuna je veća novim umirovljenicima ove godine, nego što su imali novopečeni umirovljenici lani. Međutim, oni su imali pola godine staža u prosjeku manje, a mirovine su dvaput rasle u ovoj godini usklađivanjem za ukupno oko 3,5 posto (oko 90 kuna u prosjeku).

Kada gledamo podatke bez međunarodnih ugovora, situacija je nešto drugačija. Prema posljednjim podacima zaključno s kolovozom, muškarci ove godine imaju veću starosnu mirovinu od žena za 17 kuna, dok je lani ta razlika ipak bila veća te je iznosila 118 kuna.

Otkrivamo: Majkama koje su se ranije umirovile može se priznati staž za djecu, evo kako!

Bez mirovina prema međunarodnim ugovorima, imamo u ovoj godini zasad 27.349 novih umirovljenika. Prosječna mirovina je 2.936 kuna, starosna 3.073 kune, o čega muškarcima 3.080, a ženama 3.063 kune. Žene imaju 32 godine i tri mjeseca staža u prosjeku, 16 mjeseci više staža nego muškarci. Lani je starosna mirovina novim umirovljenicima bila oko 270 kuna manja, muškarcima 2.860 kuna, a ženama 2.742 kuna. Žene su tada imale 11 mjeseci staža više od muškaraca.

Jaz je ipak smanjen za sto kuna razlike u odnosu na prošlu godinu, ali samo u jednoj kategoriji, i to bez mirovina koje odlaze u inozemstvo.

Za točne podatke valja pričekati kraj godine za konačnu usporedbu. Zaključiti se može da su mirovine generalno veće i da je razlika u mirovinama između muškaraca i žena ipak nešto manja.

 

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap