Odgovor na vječno pitanje: Evo koliko dugo vam tek oprana odjeća može stajati u perilici nakon pranja

Luka Kalac
26. travnja 2024.
Novosti
A- A+

Sigurno ste nebrojeno puta sebe uhvatili kako računate vrijeme potrebno koje će otići na proces pranja odjeće u perilici rublja. Mnogi od nas to rade kako bi pravovremeno izvadili odjeću iz perilice i stavili je što prije sušiti kako bismo izbjegli neugodan miris koji se lako uvuče u odjeću. Brojni su razlozi zbog čega dolazi do takvih neugodnih mirisa, a stručnjaci su se oglasili i rekli koliko dugo odjeća nakon pranja može ostati zatvorena u perilici i dalje imati svjež miris.

Žena stavlja odjeću u perilicu rublja.

Perilica rublja | Foto: Freepik

Uključivanjem perilice rublja postoje rijetki programi čije pranje ne traje po nekoliko sati. Mnogi od nas pale perilicu rublja u 21 ili 22 sata, ovisi o razdoblju kada dnevne tarife prelaze u noćne čime korisnici jeftinije plaćaju utrošenu električnu energiju.

Upravo zbog toga mnogi od nas uključe perilicu rublja prije spavanja, no kada se probudimo, ona je završila s tim procesom odavno. U tom slučaju, nerijetko se događa da mokra i tek oprana odjeća stoji u perilici zbog čega dobije neugodan miris zbog vlage u skučenom i zatvorenom prostoru. Jedno od vječnih pitanja je to koliko dugo tek oprana odjeća može stajati u perilici rublja, a da pritom ne poprimi neugodan miris.

Evo što trebate učiniti kako bi vam odjeća imala svjež miris

Kada treba izvaditi mokru odjeću iz perilice rublja i staviti je na sušenje, pojasnili su stručnjaci s Whirlpool Institute of Fabric Science. S njima se slaže i Martha Stewart koja je rekla da mokru odjeću možete ostaviti u perilici čak osam do 12 sati od završetka pranja.

Najbolje što možete učiniti s tek opranom odjećom je to da je odmah nakon završetka pranja izvadite iz perilice kako biste uživali u što svježijem mirisu. Moguće je i to da odjeća nakon pranja u vašoj perilici ne miriše svježe jer dugo niste očistili perilicu. I to je jedan od faktora koji utječe na to koliko dugo možete držati mokru odjeću u perilici, piše klix.ba.

Muška ruka izvlači odjeću iz perilice rublja.
Evo kako pravilno koristiti sodu bikarbonu za uklanjanje mrlja i neželjenih mirisa iz odjeće

Bakterije i plijesni uzrokuju neugodan miris

Isto tako, jedan od uzročnika neugodnog mirisa tek oprane odjeće koja je odstajala nekoliko sati u perilici rublja je i vrsta deterdženta ili omekšivača koje koristite. Ako je vaša odjeća poprimila taj neugodan miris, imajte na umu kako je do njega došlo rastom i razvojem plijesni i bakterija.

Gotovo nitko ne želi imati opranu odjeću neugodnog mirisa pa bi najpreporučljivije bilo planirati vrijeme kada će perilica rublja završiti s procesom pranja kako biste mogli izvaditi tek opranu odjeću iz nje i staviti je sušiti.

Copy link
Powered by Social Snap