Šest načina kako smanjiti umor i povećati energiju u starijoj dobi

Jasmina Grgurić Zanze
25. srpnja 2018.
Zdravlje
A- A+

Zdravija prehrana, kratka aktivnost u prirodi, buđenje u isto vrijeme i otvaranje za nove izazove u životu samo su neki od načina kako bismo se osjećali poletnije. Doktori kažu da su dosada, usamljenost i bespomoćnost tri taloga starije dobi. Oni mogu stvoriti osjećaj umora, izoliranosti i beznađa.

Isprobavanje novih stvari vratit će nam strast prema životu Foto: Pixabay

Kada prijeđemo 50. više ne obavljamo rutinske aktivnosti s jednako energije kao što smo to činili ranije. Sve su češći dani kada se osjećamo umorno, bez energije i jednostavno ne toliko sjajno. U starijoj dobi čest razlog tomu može biti i nedostatak D vitamina. Pritom, uzimanje dopune prehrani u obliku vitamina D može pomoći, ali nedostatak energije često ostaje. Naprosto, on je vezan uz same godine koje više ne nude staru poletnost da se jednostavno ustanemo i obavimo što treba.

Nedostatak snage u određenoj dobi često osjetimo i kod obavljanja uobičajenih kućanskih poslova ili onih malo težih, poput košnje trave ili vrtlarenja. Spoznaja da istu aktivnost više ne možemo raditi satima može biti obeshrabrujuća, no ona je uobičajena kako starimo. Ipak, na količinu umora, odnosno energije možemo utjecati. Magazin Next Avenue donosi šest jednostavnih načina kako to postići.

Jedite bolji doručak

Ne kaže se bez razloga da je doručak najvažniji obrok u danu. Ali zbog čega? Dok se ustanemo, naš organizam je već u stanju posta i zato ga treba dobro nahraniti. Kako bismo se pokrenuli, potreban nam je obrok koji se sastoji od bjelančevina, zdravih ugljikohidrata i malo masnoće kako bismo tijekom cijeloga jutra održavali razinu naše energije. Dobar primjer takvog doručka bio bi omlet, može i samo od bjelanjka, sa špinatom i paprikom, a uz njega tost od cjelovitih žitarica ili grčki jogurt sa svježim voćem. Čak je i brzi “smoothie” s voćem i proteinima bolje rješenje nego crna kava.

Ubacite koji korak

Redovna tjelovježba neće vam pomoći samo kako biste reducirali tjelesnu težinu i spriječili razvoj srčanih bolesti i dijabetesa, nego također povećava razinu energije. Ako ste neaktivni već duže vrijeme, najprije se savjetujte s vašim liječnikom i zatražite njegovo odobrenje za započinjanje programa vježbanja. Težite intenzitetu koji nije iscrpljujuć, nego s učinkom više poput brzog hodanja. Čak i male svakodnevne aktivnosti mogu biti od velike pomoći da bismo se osjećali energičnije. Možete ustati svakih sat vremena i prošetati na pet minuta. Na taj način potaknut ćete krvotok i osigurati si više energije tijekom dana.

Podignite se prehranom i dodacima

Zdrava prehrana često je dovoljna kako bismo se osjećali bolje. Ljeti nas često hvata pasivnost, no to je zato što ne koristimo dovoljno njegovih plodova. Obogatite sve svoje obroke sezonskim voćem i povrćem, a ne zaboravite i na zdrave žitarice i masnoće, poput maslinovog ulja. Ukoliko vam je to potrebno, koristite i vitaminske dodatke prehrani, ali u dogovoru s liječnikom.

Održavajte raspored lijeganja i ustajanja

Nema ništa više primaljivo od toga na nastavimo spavati nakon što budilica zazvoni, a mi se ne osjećamo dovoljno odmorno kako bismo se ustali. No, za naše funkcioniranje i dobru razinu energije kroz dan puno je važnije da se pridržavamo rasporeda. To znači da se, bez obzira moramo li ili ne, svakog dana dižemo u isto vrijeme, a isto vrijedi i za odlazak na počinak. Savjet je da se toga držimo čak i tijekom vikenda. Na ovaj način ćemo lakše zaspati i imati kvaliteniji san. Bitna je i kvaliteta, odnosno higijena spavaće sobe. Ona bi treba biti zamračena, tiha i hladna.

Život uz više zelenila

Ništa nam ne može toliko podići energiju koliko boravak na otvorenom, pogotovo ako je riječ o prirodnom okruženju. Nažalost, većinu svog života provedemo u zatvorenim prostorima. Nađite stoga svaki dan makar deset minuta za šetnju u prirodi. To će vam smanjiti stres i povećati ne samo fizičku, nego i psihičku energiju.

Probajte nešto novo

Često se osjećate da vam se ništa ne mijenja i sve je nekako uvijek po starom? Doktori kažu da su dosada, usamljenost i bespomoćnost tri taloga starije dobi. Oni mogu stvoriti osjećaj umora, izoliranosti i beznađa. Razbite svoju rutinu pohađanjem tečaja, učenjem nečeg novog ili jednostavno planirajte posjetiti mjesto na kojem nikada niste bili. Nikada nismo previše stari da bismo probali ili otkrili nešto oko čega smo strastveni. Uzbuđenje koje nam stvara život najbolji je izvor energije.

Copy link
Powered by Social Snap