Pričali smo sa ženom koja ima 200 orhideja: ‘Rekla bih da je najgore neznanje jer većina ljudi dobiva pogrešne savjete’

Ana Kanazir
4. srpnja 2023.
Priče
A- A+

Orhideje su prekrasno cvijeće koje dolazi u raznim bojama, oblicima i vrstama. Potrebna im je posebna pažnja koja se na kraju i isplati. Gospođa Aldina Jazavac u svojoj kolekciji ima oko 200 orhideja, a ispričala nam je kada ih je krenula sakupljati, kako se treba brinuti o njima i kako prepoznati da im nešto ne odgovara.

Aldina pored žute orhideje

Aldina i orhideja | Foto: Privatna arhiva

Cvijeće izgleda dobro u svakom prostoru, a ima i pozitivan utjecaj na zdravlje. Imate zanimaciju, možete pratiti njihov rast i razvoj, dok samo gledanje u njih opušta. Orhideje dolaze u različitim bojama i oblicima, a najčešće se nalaze na prozorima domovima. Ipak, naša nam je sugovornica otkrila na što točno treba paziti kod brige o ovom cvijeću, ali i kako je strpljenje vrlo važno.

Orhideje su je uvijek fascinirale

Kako nam je ispričala Aldina, orhideje skuplja već oko pet godina, dok je ljubav prema ovom cvijeću krenula kada je naša sugovornica imala samo 12 godina.

– Uvijek su me fascinirale i bile baš ono vau, ali prema pričama drugih da su teške i zahtjevne nikad nisam kupila ni jednu. Samo sam im se divila u trgovačkim centrima i često bih zastala od ljepote, rekla nam je Aldina.

Ipak, nakon dugog čitanja na internetu i proučavanja informacija o orhidejama, shvatila je i da nisu toliko zahtjevne pa je odlučila kupiti svoju prvu orhideju.

– Prvo što radim je trčim na odjel s orhidejama i odabirem meni posebne. Tako sam kupila svoju već petu ili šestu orhideju. Nakon toga sam uskoro imala njih 20 i sve su napredovale. Jedino kada bih se vratila s godišnjeg odmora bi me dočekali žuti listovi oko krune pa opet tražim na internetu o čemu se radi i onda shvatim da joj je voda uništila krunu i da će mi orhideja umrijeti, rekla nam je velika ljubiteljica cvijeća.

Orhideje

Orhideje | Foto: Privatna arhiva

Pričali smo s vlasnicom najljepšeg balkona: 'Cvijeće zahtjeva brigu, novce i najvažnije - pravu ljubav'

Orhideje propadaju zbog neznanja

Danas u svojoj kolekciji, Aldina ima oko 200 orhideja, a otkrila nam je na što sve treba paziti kod ove biljke.

– Kod orhideja bih rekla da je najgore baš neznanje jer većina dobiva pogrešne savjete. Tako im se dogodi da im propadaju i na kraju i odustanu od njih. Orhideje su zapravo vrlo jednostavne. Naravno, postoje one egzotične vrste koje su zahtjevnije, ali ove koje kupujemo u dućanima su jednostavne za njegu, otkrila nam je sugovornica.

Dodala je i kako početnici nakon samo nekoliko informacija o tretiranju dobiju i volju i želju za kupovinom još koje orhideje. Što se tiče konkretnih savjeta, važno je znati ovih nekoliko stvari.

– Kao prvo, ne smiju biti na direktnom suncu, ali vole puno svjetlosti. U sjeni će rasti, ali lošije i u većini nikad ne procvjetaju. Važno je znati i da se orhideje ne zalijevaju, nego se namaču na način da se u ukrasnu posudu ulije voda i pusti se oko sat vremena da ona upije vode koliko želi. Nakon toga se višak vode odlije i orhideja je dobra sve dok joj korijen ne posivi. S druge strane, kada je korijen zelen se ne namaču jer tako mogu samo početi truliti, rekla nam je Aldina.

Orhideje

Orhideje | Foto: Privatna arhiva

Treba ih prihranjivati i rezati

Jednako tako, kada cvjetaju im se dodaje prihrana kod svakog drugog namakanja, dok kada ne cvjeta se dodaje manje, otprilike oko jednom mjesečno ili rjeđe, kako savjetuje naša sugovornica.

Aldina svoje orhideje drži na prozorima i ormarićima koji se nalaze pored prozora na sunčanoj strani, dok na prozorima gdje je direktno sunce ima posebnu zamagljenu foliju, a kaže da je bitno da listovi i cvjetovi ne dodiruju prozore jer ih sunce može oštetiti.

Kao i svako cvijeće i orhideje je potrebno presaditi s vremena na vrijeme. One se tako presađuju kada im raste novi list, a korijen se sadi u supstrat posebne zemlje za orhideje.

– Presađuju se recimo svake dvije godine jer supstrat s vremenom počinje propadati. Vole biti u uskome i nagurane, a treba paziti da se ne presađuju kada cvjetaju jer tada dožive stres i otpadaju im cvjetovi. Uvijek treba pričekati da odcvjetaju, a reže im se i stabljika. Ja stabljiku odrežem do kraja kako bi se odmorila i nakupila energiju za iduće cvjetanje. Na pola odrežem samo kod baš jako zdravih orhideja, ali onda drugi puta režem do kraja stabljike, rekla nam je zaljubljenica u cvijeće.

Orhideje u prostoru

Orhideje | Foto: Privatna arhiva

orhideje u prostoru

Orhideje | Foto: Privatna arhiva

biljke u domu
Donosimo 5 biljaka za dom koje ne umiru tako lagano, a koje unose poseban šarm u vaš prostor

Orhideja će pokazati kada nije zadovoljna, ali i kada je sretna

Iako možda zahtijevaju više njege, orhideje će pokazati kada im nešto nije po volji. Kako nam je rekla Aldina, listovi postanu smrdljivi, korijen truli i ona počinje umirati. Tada treba očistiti sve trulo i ako je potrebno orhideja se stavlja nad vodu kako bi pustila svježi korijen. Ovo se zove i vodena terapija.

– U teglicu se nalije voda i najduži korijen dodiruje vodu samo jedan centimetar, a ako nema korijena onda je orhideja nad vodom oko centimetar. One su zračne biljke i crpe vodu preko zraka. Ipak, treba biti strpljiv jer ovaj oporavak može trajati i nekoliko mjeseci.

Još jedan problem su i potencijalni nametnici koji je mogu napasti, a tada se tretira fungicidima. Upravo zato ju je potrebno kod kupovine prvo držati udaljenu od drugih biljaka nekoliko tjedana.

S druge strane, Aldina nam kaže da će orhideja pokazati i kada je sretna. Tako možete vidjeti ‘suze sreće’ koje se pojave na stabljici, a koje su zapravo ljepljive kapljice i koje znače da orhideja uživa. Drugi znak da je zdrava je da često, dugo i bogato cvjeta. Ako vam ovo i dalje zvuči komplicirano, uvijek možete odabrati jednu od pet biljaka koje ne umiru tako lagano, a o kojima smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap