Preminuo John Goodenough, najstariji dobitnik Nobelove nagrade: Njegov izum koriste milijuni ljudi

Milan Dalmacija
27. lipnja 2023.
Novosti
A- A+

U 101. godini života preminuo je pionir razvoja litij-ionskih baterija, američki fizičar John Goodenough. Za svoj rad je s 97 godina dobio Nobelovu nagradu za kemiju. Litij-ionske baterije danas imaju široku upotrebu, od mobitela do električnih automobila.

John Goodenough dobio je Nobelovu nagradu u dobi od 97 godina. | Foto: Screenshot: YouTube/Cockrell School

Samo mjesec dana prije svog 101. rođendana preminuo je najstariji dobitnik Nobelove nagrade, američki fizičar  John Goodenough. On će ostati upamćen kao pionir razvoja litij-ionskih baterija koje danas pokreću brojne uređaje kojima se koristimo, od mobitela do električnih automobila.

Iako Amerikanac podrijetlom, John Goodenough je rođen u njemačkom gradu Jeni, 25. srpnja 1922. godine, piše Reuters. Diplomirao je matematiku na Sveučilištu Yale, a potom je magistrirao i doktorirao fiziku na Sveučilištu Chicago. Kasnije je postao voditelj tima na MIT-u, a zatim i laboratorija za anorgansku kemiju na Sveučilištu u Oxfordu. Uz to, punih 37 godina bio je član tehničkog fakulteta Sveučilišta Texas.

‘Svijet bez fosilnih goriva’

95-godišnji izumitelj mobitela progovorio o budućnosti: 'Sljedeće generacije imat će mobitel ugrađen pod kožu ušiju'

Nobelovu nagradu za kemiju, zajedno s Britancem Stanleyjem Whittinghamom i Japancem Akirom Yoshinom, dobio je 2019. u dobi od 97 godina. Time je postao najstariji dobitnik te prestižne nagrade.

– Ova punjiva baterija postavila je temelje bežične elektronike, poput mobilnih telefona i prijenosnih računala. Također omogućuje svijet bez fosilnih goriva, jer se koristi za sve, od pogona električnih automobila do skladištenja energije iz obnovljivih izvora, objasnili su iz Kraljevske švedske akademije znanosti prilikom dodjele nagrade.

Neumorni znanstvenik

Osim litij-ionske baterije, ovaj je stručnjak zaslužan i za rani razvoj katoda od litij-željeznog fosfata (LFP). To je bila alternativa katodama na nikal-kobalt-manganskoj bazi, koje su mnogo skuplje u proizvodnji.

U posljednjih nekoliko godina, John Goodenough i njegov tim znanstvenika istraživali su i načine kako bi proizveli bateriju bolju od litij-ionske. Radili su na “staklenoj” bateriji s čvrstim elektrolitom i metalnim elektrodama od litija i natrija.

Copy link
Powered by Social Snap