Sindrom božićnog drvca nije nimalo bezazlen: Nalikuje simptomima sezonske gripe, a opasan je za alergičare

Luka Kalac
25. prosinca 2023.
Zdravlje
A- A+

Sindrom božićnog drvca je pojam koji se odnosi na drastično povećan broj spora plijesni na najpopularnijem simbolu blagdanskog vremena. Riječ je o posljedici skladištenja drvaca u izrazito vlažnim prostorijama kroz godinu. Kod pojedinaca taj sindrom može izazvati respiratorne probleme, peckanje očiju, a u najgorim slučajevima i napade astme. Ipak, dobra je vijest da rješenje postoji.

Zamišljena žena sjedi u sobi s božićnim drvcem i ukrasima dok gleda kroz prozor

Božićno drvce | Foto: Pexels / Tim Douglas

Sa zimom i predblagdanskim vremenom dolaze respiratorni problemi, poput kihanja i kašlja koje mnogi pripisuju raznim virozama ili čak gripi. Situacija može biti kudikamo drugačija ako je u vašem domu pravo božićno drvce jer je kod dijela takvih osoba zamjećuje posebnog alergijsko stanje. U pitanju je sindrom božićnog drvca, na engleskom poznat kao Christmas Tree Syndrome.

Simptomi sindroma božićnog drvca

Za početak, sindrom božićnog drvca nije direktna reakcija organizma na samo drvce, već na plijesan koja se nalazi na njemu. Neki od najčešćih simptoma ovog sindroma su kihanje, kašalj, osjećaj peckanja u očima i opasne napade astme. Iako na prvu možda djeluje bezazleno jer većina simptoma djeluje kao da je riječ o sezonskoj gripi, ovaj problem je poprilično uvriježen.

Saznanja su to koja se temelje na podacima istraživanja objavljenom u časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology iz 2011. godine. Posebnu pažnju plijeni otkriće istraživača koji su pronašli više od 50 vrsta plijesni na vlastitim božićnim drvcima.

Dobra vijest za dio alergičara

Potrebno je istaknuti da osobe koje imaju alergije na pelud najvjerojatnije neće iskusiti sindrom božićnog drvca. Objašnjenje leži u tome da pelud nastaje i masovno se širi samo u proljeće. Posebnu pažnju na sindrom božićnog drvca trebaju obratiti osobe alergične na borove ili kikiriki jer bi upravo one mogle biti izložene većem riziku, rekla je liječnica naturopatske medicine Chelsea Azarcon za foxnews.com.

Dodala je kako se taj sindrom odnosi i na umjetna drvca jer i plastične grane mogu akumulirati prašinu zajedno s drugim alergenima. To je posljedica skladištenja umjetnih drvaca na izrazito vlažnim mjestima poput garaža, podruma i sličnih prostorija preostalih 11 i pol mjeseci u godini.

Ukrasna kuglica na božićno drvcu
Više od polovice čitatelja bira umjetno drvce, a četvrtina ga neće imati: 'U džepu ostane koji euro više'

Što učiniti po tom pitanju?

Nakon 14 dana od unošenja crnogorice u dom, broj spora plijesni je skočio s 800 na 5.000 po kubnom metru. To su podaci utemeljeni ne samo na ovom, već i nekim ranijim istraživanjima.

Ako ste jedna od osoba kojima sindrom božićnog drvca uzrokuje respiratorne probleme, pojavu simptoma možete očekivati u vrlo kratkom vremenu, na primjer dok kitite jedan od najvažnijih simbola proslave Božića. Isto tako, simptomi se mogu pojaviti nakon duljeg kontakta s drvcem i to nakon nekoliko tjedana.

Preporuke stručnjaka

Možda do sada niste išli za tim, ali se pitate što učiniti ako ste alergičar ili jednostavno primjećujete navedene simptome dok se božićno drvce nalazi u vašem domu. Prema preporuci znanstvenika trebali biste:

  • pažljivo oprati božićno drvce prije unošenja u vaš dom,
  • nositi vrtlarske rukavice ako planirate dodirivati drvo, neovisno je li riječ o njegovim granama ili deblu,
  • koristiti pročišćivač zraka ako ga imate u kući,
  • premjestiti drvce izvan doma ako vam se pogoršaju simptomi.

I za kraj, ako ste odabrali umjetno božićno drvce koje koristite već godinama, ne bi bilo zgorega usisati njegove grane ili ga prebrisati.

Copy link
Powered by Social Snap