Razvijena tableta za ubijanje raka: Prvi rezultati optimistični, no naš znanstvenik ima nekoliko upozorenja

Milan Dalmacija
6. kolovoza 2023.
Zdravlje
A- A+

Američki znanstvenici počeli su testirati na ljudima tabletu za ubijanje raka. Riječ je o lijeku koji djeluje na protein PCNA koji je zaslužan za razmnažanje i iscjeljivanje stanica raka unutar ljudskog organizma. Sve je komentirao i naš znanstvenik Ivan Đikić, poručivši da ovo ne znači da lijek postoji te da će proći još mnogo vremena do početka njegove primjene.

Osoba uzima tabletu iz kutije u ruku

Uzimanje Lijeka | Foto: Rawpixel

Američki su znanstvenici razvili i krenuli s pretkliničkim ispitivanjima lijeka koji uništava sve oblike raka, pritom ne oštećujući zdrave stanice. Proteklog je utorka u stručnom časopisu Cell Chemical Biology objavljena studija s rezultatima prvih testiranja “tablete za ubijanje raka” nazvane AOH 1996, prenosi Zimo.

Lijek u obliku tablete cilja kanceroznu varijantu antigena jezgre proteina PCNA, koji je u svojim mutacijama ključan pri umnažanju DNK i iscjeljenju svih tumora koji se šire. Znanstvenici iz jedne od najvećih američkih organizacija za istraživanje i liječenje raka, City of Hope (Grad nade, op. prev.) tvrde da su rezultati obećavajući.

Liječnik s maskom na licu
Svjetski dan raka: Hrvatska je druga po smrtnosti od raka u EU, a evo koji je najčešći

– PCNA je kao glavno čvorište aerodromskog terminala koje sadrži više ulaza za avione. Podaci sugeriraju da je PCNA jedinstveno promijenjen u stanicama raka, a ta nam je činjenica omogućila da dizajniramo lijek koji cilja samo na oblik PCNA u stanicama raka. Naša tableta za ubijanje raka je poput snježne oluje koja udara u ključno čvorište zračnih prijevoznika, zatvarajući sve dolazne i odlazne letove samo zrakoplovima koji prevoze stanice raka, slikovito je pojasnila Linda Malkas, koja na razvoju ovog lijeka radi već 20 godina.

Ispitivanja na ljudima

Nakon istraživanja koje je pokazalo da AOH1996 učinkovito djeluje u suzbijanju rasta i množenja stanica raka dojke, prostate, mozga, jajnika, vrata maternice, kože i pluća, remećenjem njihova normalnog reproduktivnog ciklusa, započelo je i kliničko ispitivanje na ljudima. Ovo je otkriće komentirao i naš ugledni znanstvenik, molekularni biolog Ivan Đikić.

– Ovo je veliko znanstveno otkriće. Riječ je o tome da su znanstvenici već dugi niz godina pokušavali naći inhibitor tog proteina PCNA koji je specifičan. Mutiran je u tumorskim stanicama i omogućava tumorskim stanicama da se brzo dijele, a da istom popravljaju svoj genom koji je oštećen. Ukoliko blokiramo taj protein, dolazi do krize u tumorskim stanicama, a tumorska stanica umire preko apoptotskog puta. Znanstvenici su pokazali i da je to više specifično za umiranje tumorskih stanica, a manje ima utjecaj na normalne, prirodne stanice – pogotovo matične stanice kod ljudi, objasnio je Đikić novinarki Dnevnika Nove TV, Anji Perković.

Liječnik vadi krv pacijentu
Bolje spriječiti nego liječiti: Umirovljenik se odazvao na preventivni pregled i ostao iznenađen dijagnozom

Posebno je naglasio da se još uvijek ne radi o lijeku, već o sastojku koji ulazi u klinička ispitivanja. Njima bi se trebalo dokazati da AOH1996 neće štetiti ljudima i da će zaista biti učinkovit u suzbijanju tumora.

– Najvažnija stvar kod ovakvih lijekova je da provjerimo djelotvornost kod različitih vrsta tumora, ako će se potvrditi da ima isti učinak. Za sada je još uvijek to teško reći i nisam siguran će imati učinak kakav ima momentalno u eksperimentalnim fazama na sve vrste kod ljudi, ali to je ono što nas kao znanstvenike motivira, moramo te lijekove unaprjeđivati. I ako djeluje kod nekoliko vrsta tumora, to je već veliki napredak, poručio je Đikić.

Novac ispred zdravlja?

Iako djeluje optimistično, pitanje je hoće li se ovaj lijek ikad naći u upotrebi. Naime, Đikić vjeruje kako se farmaceutska industrija ne želi odreći golemog profita kojeg ubire na onkološkim lijekovima nauštrb jedne tablete. Pita se zašto smo kao društvo dopustili da industrija diktira cijene lijekova. Dodaje kako je najvažnija uloga društva, ali i države donijeti zakone kojima će se suzbiti monopol farmaceutske industrije nad cijenama lijekova i onemogućiti plasman lijekova koji su napravljeni samo zbog profita.

Takav bi sustav bio poželjan i u Hrvatskoj, koja je u samom europskom vrhu po smrtnosti od raka, o čemu smo pisali ovdje. Đikić tvrdi da naš zdravstveni sustav, unatoč kvalitetnim stručnjacima pati od neorganiziranosti, neulaganja u nove tehnologije i neodgovornosti na dugi rok.

A dugi rok će biti potreban i za potpuni razvoj tablete za ubijanje raka, s obzirom na to da je u prvu fazu kliničkih ispitivanja uključeno svega osam ljudi, ali i činjenice da takva istraživanja obično traju godinama.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap