Žgaravica: Saznajte kako smanjiti težinu u želucu i bol u prsima

Luka Kalac
10. siječnja 2024.
Zdravlje
A- A+

Ona osoba koja nikada nije okusila osjećaj žarenja koji pruža žgaravica, vjerojatno ne zna do koje mjere ta bol može biti intenzivna. Pojedinci koji vode bitku protiv žgaravice nerijetko znaju pomisliti kako se suočavaju s infarktom, a ne žgaravicom zbog boli u srednjem dijelu prsa. Upravo su to najčešći njeni simptomi i javljaju se svega sat vremena nakon jela.

Žena se drži za trbuh

Bol u trbuhu | Foto: Pexels, Sora Shimazaki

Ako u gornjem srednjem abdomenu ili srednjem dijelu prsa imate osjećaj žarenja i boli, a u ležećem položaju se taj izrazito neugodan osjećaj dodatno pojačava, vjerojatno imate problema sa žgaravicom. Riječ je o zdravstvenom stanju uslijed kojeg dolazi zbog kontinuiranih epizoda povrata želučane kiseline do grla i usta.

Trebate imati na umu da se nema potrebe za brigom ako vam se žgaravica javi s vremena na vrijeme i to u blagom obliku. U slučajevima kada se javlja češće od dva puta tjedno, onda je u pitanju učestala žgaravica i nažalost, može predstavljati simptom nekog težeg zdravstvenog stanja. Srećom, i za to postoji rješenje, a ono se krije u promjeni životnih navika uz pomoć određenih preparata.

Umirovljenik jede hranu sa žlicom
Kako jesti bolje? Donosimo šest načina kako možete promijeniti svoje prehrambene navike

Simptomi žgaravice

Žgaravicu bi se moglo opisati kao jedan od problema današnjeg doba zbog učestale izloženosti stresu koji povećava proizvodnju želučane kiseline. Uz to, vodite računa o tome da jedete u sjedećem položaju i to polako uz dobro žvakanje hrane. Kao glavni simptom ističe se osjećaj žarenja i boli u prsima do kojeg dolazi otprilike sat vremena nakon obroka. Još neki od pokazatelja žgaravice su osjećaj koji se javlja za vrijeme jela. Dok pokušavate progutati hranu, imate osjećaj kao da je ona zapela u grlu ili prsima.

Prekomjerno podrigivanje, nadutost i nelagoda nakon obroka također mogu biti neki od znakova prema kojima imate problema sa žgaravicom. Ovaj problem dodatno otežava svakodnevicu pogotovo nakon obilnijeg jela. Ako ste nakon ručka odlučili malo prileći, a probudi vas žarenje, definitivno imate simptome žgaravice. Oni nekad mogu biti toliko izraženi da pojedinci mogu posumnjati da je riječ o infarktu.

Kako se riješiti žgaravice

S druge strane, ako se trenutno borite sa simptomima žgaravice, možete im stati na kraj žvakanjem žvakaće gume jer će vam ono pomoći u stvaranju sline koja će isprati kiselinu sve do želudca. Ako u svojoj kuhinji imate sodu bikarbonu, samo pola čajne žličice trebate pomiješati s dva decilitra vode i riješit ćete se neugodno osjećaja.

Još jedno rješenje krije se u probioticima koji će vam pomoći ako vam ni zdrav način života ne smanjuje osjećaj žarenja  prsima uzrokovan žgaravicom. Kvalitetan probiotski kompleks će vaša crijeva obogatiti s dobrim bakterijama i tako će se ponovno mikrobiom dovesti u ravnotežu, a žgaravica će biti kao rukom odnesena. Ne treba izostaviti ni đumbir koji ima antibakterijski i antihistaminski učinak te potiče probavu.

Ako želite smanjiti ili olakšati simptome žgaravice s kojom se susrećete možda nekoliko puta godišnje, trebali biste izbjegavati pušenje, konzumaciju gaziranih pića, kave i alkohola. Isto tako, određene namirnice mogu potaknuti žgaravicu, a neke od njih su papar, orasi, rajčica, crvena paprika, veća količina češnjaka i luka te ljuta hrana koja je prethodno pržena. Obratite se svom liječniku za pomoć ako vam se često pojavljuje žgaravica i toliko je intenzivna da vas sprječava u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Liječniku pomoć biste trebalo potražiti i ako je žgaravica nešto s čime se učestalo borite neko duže određeno vrijeme.

Žgaravica i njena prevencija

Sve osobe koje se bore sa žgaravicom znaju da je dan bez nje dobar dan. Ako nemate kroničnu žgaravicu i rijetko osjetite njene simptome, onda sigurno smatrate da bi najbolje bilo da to tako ostane. U tome bi vam uvelike moglo pomoći opuštanje dok jedete u čemu bi glazba mogla igrati veliku ulogu. Uz to, trebali biste polako jesti i dobro žvakati hranu. Poželjno bi bilo izbjegavati obilne obroke pa biste trebali razmisliti o uvođenju nekoliko manjih obroka kroz dan.

Baš poput stresa, i konzumacija obilnih obroka utječe na vraćanje želučane kiseline sve do grla i usta. Ako je želite staviti pod svoju kontrolu, bilo bi pametno izbjegavati konzumaciju ljute hrane i općenito namirnica koje pojačavaju izlučivanje želučane kiseline. Neke od njih su gazirana pića, agrumi, češnjak, začinjena hrana i hrana na bazi rajčice.

Ako vodite bitku sa žgaravicom, ne biste trebali leći nakon jela ili jesti neposredno prije odlaska u krevet. Noćna žgaravica zna biti daleko gora, stoga ne jedite ništa čak nekoliko sati prije odlaska na počinak. Pojedinci bi trebali razmisliti i o gubitku nakupljenih kilograma koji doprinose pojačavanju pritiska na želudac. Upravo taj pritisak će potaknuti povratak želučane kiseline u jednjak koja će tako pronaći i svoj put do grla i usta. Vrlo uska odjeća također povećava pritisak na želudac pa razmislite o odijevanju malo šire odjeće i o otpuštanju remena.

Žgaravica može ukazivati na veći problem

Imajte na umu da je žgaravica pokazatelj određenih bolesti, odnosno poremećaja probavnog sustava, neprikladnog načina života i neadekvatne prehrane. Ne samo da loše utječe na tjelesno, već i na mentalno zdravlje.

Budući da se ona danas može ublažiti promjenom određenih životnih navika i liječenjem odgovarajućim lijekovima, doista ne bi bilo na odmet otići liječniku kako bi vas prekontrolirao i utvrdio imate li žgaravicu ili ne.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap