Otkrivamo kakvo je stanje računa osiguranika s prosječnom plaćom u obveznim mirovinskim fondovima

Luka Kalac
28. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

O praćenju europskih trendova svjedoče i rezultati hrvatskih mirovinskih fondova. Kada ih usporedimo s razvijenim zemljama, umirovljenici i oni koji će to skoro postati doista nemaju razloga za nezadovoljstvo. Kako ne bi sve ostalo na nagađinjima, poznato je i kako osiguranik s prosječnom plaćom kroz 20 godina ima uplaćen ukupan iznos doprinosa od 13.695 eura u obveznim mirovinskim fondovima, kako navode iz Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima (UMFO).

Sijedi umirovljenik u smeđoj jakni sjedi na klupi.

Umirovljenik | Foto: Unsplash / Mykyta Martynenko

Od osnivanja hrvatskih mirovinskih fondova, u periodu od 2002. do 2022. godine prosječni realni godišnji prinos fondova iznosio je 2,2 posto, prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD). Iako to na prvu ne zvuči fascinantno, Hrvatska je prema tim podacima na trećem mjestu među članicama OECD-a, gdje smo se našli u zavidnom okruženju, iza Švedske (5,6 posto) i Danske (3 posto). Upravo iz ovoga razloga su se iz UMFO-a odlučili pohvaliti brojkama koje ima osiguranik s prosječnom plaćom na svojem računu.

UMFO konferencija 23. siječnja 2024.
Obvezni mirovinski fondovi zaradili osam milijardi eura, a povećao se i broj članova

Očekuje se daljnji rast

U obveznim mirovinskim fondovima ukupni broj članova je 2.248.825, što je porast od 69.774 u odnosu na 2022. godinu. Detaljnije rečeno, u kategoriji A je oko 320.000 članova, dok je u kategoriji B 1,8 milijuna. Daleko manje članova od njih ima kategorija C koja ih broji 101.000. Najbrojniji su članovi kategorije B koji čine 81 posto, a iza njih je kategorija A s 14 posto i kategorija C s očekivano najmanjim postotkom od pet posto.

Sagledavajući prosječne prinose po kategorijama, u kategoriji A je 14,88 posto, što predstavlja porast od 7,17 posto od osnivanja. Prosječan prinos u kategoriji B je 10,19 posto, što je gotovo dvostruko veći broj od samog osnivanja kada je taj postotak bio 5,21. Ako se uzme u obzir da je od osnutka do danas prosječan prinos u kategoriji C porastao za 3,35 posto, a da danas on iznosi četiri posto, može se govoriti o nevjerojatnom rastu u toj kategoriji. Ako je puni radni vijek zaposlenika u Hrvatskoj 40 godina, a mirovinski fondovi postoje 21 godinu, to nagovještava značajni porast u budućnosti.

Koliko na računu ima osiguranik s prosječnom plaćom?

Ukupna imovina pod upravljanjem obveznih mirovinskih fondova krajem 2023. godine iznosila je 20,23 milijarde eura i veća je za gotovo 15,3 posto ili 2,7 milijardi eura nego prethodne godine. Mirovinski fondovi su tako od osnivanja do kraja prošle godine svojim članovima zaradili više od osam milijardi dodane vrijednosti, o čemu smo pisali i ovdje.

Većina navedenih brojki su ogromne i odnose se stotine tisuća ljudi, no postavlja se pitanje kakve bi one bile za osobu s prosječnom hrvatskom plaćom. Ako se uzme u obzir to da je stanje osobnog računa osiguranika s prosječnom bruto plaćom iznosilo 1.630,00 eura 31. prosinca 2023. godine, možemo steći daleko jasniji uvid u cijelo stanje.

Tako osiguraniku trenutno stanje računa iznosi 22.6936,00 eura, a zanimljivo je da mu je tijekom 20 godina uplaćeno 13.695 eura doprinosa, a zaradom fonda ostvareno je 8.998,00 eura, navode iz UMFO-a.

Podizanje novca s bankomata
Umirovljenici iz drugog stupa čekaju povišicu, evo kada će 'sjesti' i koliko će iznositi

Povećane mirovine iz oba stupa

Podsjećamo kako su još u drugoj polovici studenog 2023. godine najavljene Izmjene zakona o mirovinskim fondovima. Zahvaljujući njima je Vlada Republike Hrvatske od 1. siječnja povećala mirovine onih umirovljenika koji su se umirovili iz oba mirovinska stupa.

Spomenutim izmjenama zakona, povećan je dodatak na mirovinu iz drugog mirovinskog stupa s 20,24 posto na 27 posto, koliko ona iznosi i u prvom stupu. Unatoč činjenici da su pojedini umirovljenici očekivali taj dodatak već 1. siječnja ove godine, morat će se trpjeti do početka veljače jer će im u tom mjeseci biti isplaćena veća mirovina za siječanj, o čemu smo pisali ovdje.

Obvezni mirovinski fondovi i dobrovoljni mirovinski fondovi na kraju 2023. godine.

Obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi na kraju 2023. | Foto: UMFO

Copy link
Powered by Social Snap