Nutricionistica otkrila tajne ljetne prehrane: ‘Važno da prehrana bude raznovrsna, šarena, ali naravno i ukusna’

Ana Kanazir
5. kolovoza 2023.
Zdravlje
A- A+

Visoke temperature i velike vrućine mogu za starije osobe biti jako opasne. Osim toplinskog udara, prijeti i mogućnost dehidracije, a mogu se javiti i drugi zdravstveni problemi. Kako ne bi došlo do poteškoća, posebnu pažnju treba posvetiti prehrani. Magistra nutricionizma Anja Rimac iz Savjetovališta za prehranu Nutricionizam.hr nam je otkrila na što točno treba paziti kod ljetne prehrane.

Umirovljenik jede hranu sa žlicom

Ljetna hrana su i variva | Foto: Beth Macdonald/Unsplash

Zdravlje je važno tijekom cijele godine, ali na ljeto treba ipak malo više pripaziti na određene stvari. Prije svega, veća je opasnost od dehidracije koja može biti posebno opasna kod umirovljenika, o čemu smo pisali ovdje. Tajne ljetne prehrane nam je objasnila stručnjakinja.

Stariji muškarac pije vodu iz čaše, pri čemu su u prvom planu čaša i njegovo lice
Dehidracija: Što je, kako je prepoznati i koliko je opasna?

Preporučuje se laganija hrana koja nije preslana

Kako nam je rekla nutricionistkinja, na ljeto treba konzumirati što više laganih i hranjivih obroka umjesto teške hrane. Ovdje spadaju svježe pripremljene salate, juhe, variva, voće, meso, peradi i riba.

– Nijedna hrana sama po sebi ne osigurava tijelu sve potrebne nutrijente. Zato je važno da prehrana bude raznovrsna, šarena, ali naravno i ukusna. Slobodno jedite variva, juhe i slična kuhana jela. Ako se nalazite u klimatiziranim prostorijama ili je temperatura oko vas ugodna, jela slobodno mogu biti zagrijana, ako ste pak na vrućini, ostavite varivo da se ohladi ili dodajte kockicu leda da se ubrza proces, savjetuje nutricionistkinja Rimac.

Jednako tako, treba paziti i na soljenje. Točnije, kako kaže nutricionistkinja, starije osobe trebaju smanjiti unos soli kako bi se spriječilo povećanje krvnog tlaka. Umjesto soli se može koristiti razno začinsko bilje ili drugi začini da bi se poboljšao okus hrane.

Hidracija je ključna

Kod izlaganja vrućini, treba piti dovoljno vode tijekom dana jer osim dehidracije, nedovoljan unos tekućine može dovesti i do vrtoglavice, kao i do pada. Dobra vijest je da određena hrana hidratizira organizam, a mogu pomoći i neki čajevi.

– Hidraciju pružaju svježe voće i povrće, posebno ono sezonsko kao što su lubenica, dinja, breskva, rajčica i krastavci. Osim što pružaju hidraciju, bogati su antioksidansima, vitaminima i mineralima. Iako se ne čini logično, čajevi su odličan način kako da ostanemo hidrirani čak i tijekom vrućih ljetnih dana. Birajte čajeve bez kofeina ili one s kofeinom (crni, zeleni čaj…) i pijte ih u umjerenim količinama kako biste izbjegli dehidraciju. Po mogućnosti ostavite čaj da se ohladi do sobne temperature. Isto vrijedi i za kavu, otkrila nam je stručnjakinja.

Muškarac pregrijava hranu u mikrovalnoj pećnici
Nutricionistkinja otkrila: Sve namirnice se smiju pregrijavati, a treba izbjegavati odmrzavanje na zraku

Pazite na čuvanje hrane

Ipak, treba uzeti u obzir i opasnosti koje se mogu javljati ljeti zbog nepravilnog čuvanja hrane. Tako može doći do salmonele, ali i do trovanja hranom. Upravo zato nutricionistkinja savjetuje da hrana koja se jede bude svježe pripremljena što je češće moguće, ali i da je pravilno pohranjena. U hladnjaku bi trebalo svježe meso i sirovu ribu držati odvojeno od druge hrane kako ne bi došlo do kontaminacije. Kako sve točno čuvati hranu, ali i smiju li se baš sve namirnice pregrijavati možete saznati u ovom tekstu.

– Održavanje pravilne prehrane i zdravih navika tijekom ljetnih mjeseci pomoći će starijim osobama da ostanu zdrave, aktivne i smanje rizik od zdravstvenih problema uzrokovanih vrućinom, rekla nam je za kraj nutricionistkinja Rimac.

Copy link
Powered by Social Snap