U jednoj državi pronašli novo rješenje za rad osoba s invaliditetom, a njihov potez bi vas mogao iznenaditi

Ana Kanazir
29. kolovoza 2023.
Novosti
A- A+

Iz Njemačkog mirovinskog osiguranja (DRV) objavili su kako će subvencionirati kupovinu automobila osobama koje zbog tjelesnog invaliditeta ili drugih zdravstvenih razloga ne mogu doći na posao pa moraju odustati od posla i otići u mirovinu. Ova mjera bi mogla ići na ruku i mirovinskom sustavu jer bi se ovime smanjio broj osoba koje zbog ozljeda više ne rade.

Umirovljenik vozi automobil

Umirovljenik u automobilu | Foto: Unsplash, ilustracija

Subvenciju za kupovinu automobila daje Njemačko mirovinsko osiguranje, a može je dati i zakonsko osiguranje od nezgode, socijalna skrb žrtava rata ili agencija za zapošljavanje. Ovom mjerom se želi pomoći osobama s invaliditetom da dulje ostanu na tržištu rada.

umirovljenica
Nove važne promjene u Njemačkoj: Dob za umirovljenje će se uskoro povećati

Njemačko mirovinsko osiguranje može podržati kupnju automobila prikladnog za invalide ili pak njegovu dodatnu opremu, a može se subvencionirati i vozačka dozvola. Ipak, uvjet za davanje subvencije je da je to jedini način trajnog sudjelovanja u radu, ali i da osoba s invaliditetom može upravljati motornim vozilom ili da se jamči da će treća osoba upravljati umjesto nje. Ovo bi značajno moglo i smanjiti prijevremeni odlazak u mirovinu, a samim time bi se i smanjio velik problem mirovinskog sustava u Njemačkoj, o čemu smo pisali ovdje.

Kako navodi Sanja Čović za portal Fenix magazin, nabava motornog vozila se financira do iznosa koji je jednak kupoprodajnoj cijeni, ali ne više od 22.000 eura. Iz Socijalne udruge Njemačke kažu da je subvencija od 100 posto moguća ako neto prihod nije veći od 40 posto referentne mjesečne brojke. Prije kupnje automobila je potrebno podnijeti zahtjev za subvenciju.

Osim toga, u Njemačkoj je moguće otići u mirovinu i s odrađenih pet godina staža, naravno, uz strogo propisane uvjete. Visina mirovine nakon tako kratkog razdoblja rada ovisi ponajprije o plaći, odnosno visini uplate doprinosa, jer u Njemačkoj ne postoji zakonski definirana najniža mirovina, a više možete pročitati u ovom tekstu. 

Copy link
Powered by Social Snap