Jeste li znali? U Njemačkoj je moguće dobiti mirovinu nakon 5 godina, čak je i isplativije

Milan Dalmacija
13. lipnja 2023.
Mirovine
A- A+

U Njemačkoj je moguće otići u mirovinu i s odrađenih pet godina staža, naravno, uz strogo propisane uvjete. No, zanimljivo je to da je isplativije raditi u Njemačkoj pet godina, negoli u Hrvatskoj 15.

Novac, euro | Foto: mirovina.hr

Sve donedavno, Njemačka je slovila za najveće europsko gospodarstvo. Brojne prilike koje su se nudile, privlačile su na desetke, pa i stotine tisuća stranih radnika tijekom proteklih gotovo pola stoljeća. Slično je i danas. Njemačke tvrtke vape za radnicima iz inozemstva, a država daje brojne naknade i potpore.

Mnoge privlači i činjenica što pravo na mirovinu imaju svi koji su pet godina uplaćivali u mirovinski fond. Visina mirovine nakon tako kratkog razdoblja rada ovisi ponajprije o plaći, odnosno visini uplate doprinosa, jer u Njemačkoj ne postoji zakonski definirana najniža mirovina.

Veći prihodi, veća mirovina

umirovljenici bocaju
Raste broj korisnika najniže mirovine: Evo što je s ostalima u zadnjih pet godina

Dakle, što su veći prihodi, bit će veći mirovinski doprinosi, kojima se određuje koliko će osoba skupiti mirovinskih bodova koji se koriste u izračunu mirovina, piše Fenix Magazin. Jedan mirovinski bod označava iznos prosječne godišnje bruto plaće u tekućoj godini. Ove godine ona iznosi 43.142 eura na zapadu, odnosno 41.967 eura na istoku.

Svaki mirovinski bod ima svoju vrijednost, što je usporedivo s aktualnom vrijednošću mirovine (AVM) u Hrvatskoj. Dok je AVM u nas trenutno 10,86 eura, u Njemačkoj je 36,02 eura na zapadu, odnosno 35,52 eura na istoku.

Tako se dobiva i izračun bruto mirovine. Mirovinski bodovi se množe s AVM-om, faktorom pristupa i faktorom vrste mirovine. Oba faktora iznose jedan, ako je riječ o uobičajenoj starosnoj mirovini bez prijevremenog umirovljenja.

Dakle, nakon pet godina prosječnih prihoda i uplate u mirovinski sustav, prosječni radnik na zapadu Njemačke mogao bi računati na mirovinu od 180,10 eura mjesečno. Naravno, iznos se mijenja ovisno o vrsti mirovine i prijevremenom umirovljenju, no to ovisi o pojedincu.

Isplativije u Njemačkoj

Mnogi strani radnici doslovno čekaju pet godina kako bi mogli steći pravo na njemačku mirovinu, a potom odlaze drugdje ili prestaju raditi. Čini se kako im je to isplativo.

U Hrvatskoj je minimalni kriterij za odlazak u mirovinu 15 godina mirovinskog staža, odnosno uplata doprinosa. Zakonom o mirovinskom osiguranju određen je i iznos najniže mirovine za svaku godinu mirovinskog staža. On iznosi 103 posto AVM-a, što od 1. siječnja ove godine iznosi 11,19 eura.

Tako bi za 15 godina rada u Hrvatskoj osoba mogla dobiti najmanje 167,85 eura mirovine, što je manje od iznosa kojeg može dobiti za pet godina rada u Njemačkoj. Inače, prosječna najniža mirovina u Hrvatskoj iznosi 285,85 eura.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap