Kampanja protiv nasilja nad starijim ženama: ‘Želja nam je postići da se ohrabre, prepoznaju i prijave nasilje’

Ana Kanazir
24. listopada 2023.
Novosti
A- A+

Jučer je u zagrebačkom Oktogonu otvorena posebna izložba ‘Nasilje u sjeni: Izložba o dizanju svijesti o starijim ženama žrtvama nasilja’ kojom se želi podići svijest javnosti o nasilju nad starijim ženama, a ujedno je to i početak javne kampanje puSHEd. Glavna poruka izložbe je da se prijave svi oni koji obezvrjeđuju zlatne godine.

Izložba o nasilju nad starijim ženama

Izložba o nasilju nad starijim ženama | Foto: Press

Na nasilje nad starijima je važno stalno upozoravati, a posebno su ugrožene starije ženske osobe. Upravo zato je i napravljena posebna izložba u organizaciji udruge B.a.B.e. s partnerima, Zakladom Zajednički put, Domom za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja ‘Duga-Zagreb’ i Gradom Zagrebom.

Izložba kao početak kampanje

Kako bi se upozorilo na nasilje nad starijim ženskim osobama jučer je u zagrebačkom Oktogonu otvorena edukativna izložba vizuala ‘Nasilje u sjeni: Izložba o dizanju svijesti o starijim ženama žrtvama nasilja’. Poruka same izložbe je jednako tako vrlo važna, a ona glasi ‘Prijavite one koji obezvrjeđuju zlatne godine’. Ova izložba je zapravo početak javne kampanje u okviru projekta puSHEd, projekta kojemu je cilj prevencija i suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja prema ženama starije životne dobi, a o kojem smo pisali i u ovom tekstu.

Osim toga, cilj kampanje je i podići svijest javnosti o nasilju nad starijim ženama, potaknuti veći broj prijava nasilja, naglasiti predrasude prema starijim ženama i u realnim okvirima utjecati na promjenu društvenih stavova, podizanje kapaciteta relevantnih stručnjaka/inja iz sustava zaštite te potaknuti donositelje odluka na prepoznavanje važnosti unaprjeđenja sustava podrške.

Zabrinuta starija žena sa sklopljenim rukama
Nasilje prema starijim ženama: 'Sve je češće ekonomsko nasilje, a velik broj osoba ga ne prijavljuje zbog straha'

Nasilje nad starijim ženama se rijetko prijavljuje

Izložba, ali i projekt se provode u organizaciji udruge B.a.B.e., Zaklade Zajednički put, Doma za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja Duga-Zagreb i Grada Zagreba. Prema podacima Eurostata za 2021. godinu, razina nasilja nad ženama starije životne dobi (65-74 godine) u većini država Europske unije je niža u odnosu na ostale dobne skupine. U Hrvatskoj je to 17,8 posto, ali to ne znači da o ovom problemu ne treba pričati. Kako bi se ovo promijenilo, osmišljena je posebna kampanja, ali i putujuća izložba koja ima sve informacije o prepoznavanju nasilja, ali i prijavi nadležnim službama.

– Želja nam je postići da se žene starije životne dobi ohrabre, prepoznaju ako trpe neki oblik nasilja te nasilje prijave. Ali i ne samo one, već i njihova okolina koja mu možda svjedoči, a zbog raznih društvenih stavova to ne čini. Žene starije životne dobi rjeđe prijavljuju obiteljsko nasilje nadležnim institucijama zbog svoje ekonomske ovisnosti ili ovisnosti o članovima obitelji uvjetovane zdravstvenim stanjem, a koji su često počinitelji nasilja, poručuju iz Udruge B.a.B.e.

Dodaju i kako žene starije životne dobi rjeđe prijavljuju nasilje radi fizičkih prepreka, života u ruralnoj sredini, nedostatka mreže podrške, funkcionalne ili fizički ograničene pokretljivosti, kao i nedostatka financijskih sredstava za pristup uslugama. Osim toga, navode i međuljudske odnose, odnosno ovisnost o partneru, skrbniku, nedostatak podrške obitelji i/ili okoline, kao i okrivljavanje žrtve. Neke ga pak ne prijavljuju jer ne prepoznaju da su žrtve nasilja, poriču da im se ono događa, ustrašene su što će se dogoditi ako nasilje prijave, ne prepoznaju nasilje jer se o ovoj temi zapravo malo govori u javnom prostoru.

– Zbog svih navedenih razloga pokrenuli smo ovu kampanju i nadamo se da će se stvari kroz vrijeme mijenjati, poručuju iz udruge B.a.B.e.

Letak o vrstama nasilja

Vrste nasilja | Foto: Press

Izložba je tek početak aktivnosti

Uz to, neke su stvari već poduzete, a neke se tek planiraju. Jedan od načina kako upozoriti na nasilje nad starijim ženskim osobama je i izložba u Oktogonu koja će tamo biti do 30. listopada, nakon čega se seli u Osijek, Rijeci i na kraju u Split. Izložbu autorski potpisuje Goga Golik s Ivanom Besak, voditeljicom projekta ispred agencije INKredible.

Osobe koje žele prijaviti nasilje nad ženama starije životne dobi ili trebaju podršku (kao žrtva ili osoba bliska žrtvi) mogu to učiniti kontaktirajući policiju pozivom na 192, nadležni Centar za socijalni rad, udrugu B.a.B.e. na besplatni broj telefona: 0800 200 144, Sigurnu kuću Vukovarsko-srijemske županije na brojeve telefona: 032 414 910 i 098 982 4641, kao i Savjetovalište Duga-Zagreb na besplatni broj telefona: 0800 88 98.

Organizatorice su pripremile i brošure sa smjernicama kako senzibilizirati pristup radu sa starijim žrtvama u skloništima za žrtve obiteljskog nasilja i domovima za starije osobe. Materijali s informacijama kako prepoznati nasilje, što učiniti, kome se javiti dostupni su ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap