Na domaćem fakultetu kreće poseban studij sestrinstva s naglaskom na gerontologiju i palijativu

Milan Dalmacija
6. rujna 2023.
Zdravlje
A- A+

Na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci od jeseni kreće diplomski studij sestrinstva s posebnim naglaskom na gerontologiju i palijativnu skrb. Uz studij na Pravnom fakultetu u Zagrebu, ovo je jedini koji se sustavno bavi skrbi za starije osobe, ali iz medicinskog, a ne pravnog aspekta.

Crno-bijela fotografija prekriženih ruku na postelji

Palijativna skrb | Unsplash

Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci pokreće dva nova diplomska studija sestrinstva. U jednom od njih naglasak je stavljen na gerontologiju i palijativnu skrb. Studiji počinju već ove akademske godine, a upisi za 20 mjesta traju do 11. rujna.

Dekanica fakulteta, Daniela Malnar pojasnila je da unatoč potrebi za medicinskim sestrama i tehničarima, kako općenito, tako i za palijativnu skrb i gerontologiju, u domaćem zdravstvenom sustavu ne postoji specijalizacija upravo za ovaj oblik skrbi prema starijim osobama.

Dodatna edukacija

Crno-bijela fotografija prekriženih ruku na postelji
(Ne)postojeća palijativna skrb u Hrvatskoj: Gdje smo danas?

Ovim se studijem, tvrdi ona u razgovoru s Ingrid Šestan Kučić, novinarkom Novog lista, magistri struke mogu dodatno educirati i aktivno sudjelovati u kreaciji i realizaciji preventivnih programa i programa sestrinske skrbi te promicati zdravlje i aktivno starenje.

– Gerontološka sestrinska skrb je dinamičan odnos između starije osobe i medicinske sestre s ciljem postizanja zdravlja i dobrobiti u kojoj starija osoba donosi svoja jedinstvena iskustva, a medicinske sestre svoje specifično znanje o gerontologiji, vještine, umijeće, pa i znanost u gerontologiji i palijativnoj skrbi starijih. Magistra gerontologije i palijativne skrbi starijih provodi gerontološku i palijativnu sestrinsku skrb starijih u svrhu promicanja zdravlja, poboljšanja funkcijskih sposobnosti te zagovaranja potreba starijih i starih osoba koje se obavljaju sukladno Standardima gerontološke i palijativne sestrinske skrbi starijih, objasnila je dekanica Malnar.

Traženje novih rješenja

Demografska situacija u Hrvatskoj, gdje je oko 22,5 posto starijih od 65 godina nagnala je upravu Fakulteta zdravstvenih studija da osmisli studij sestrinstva s naglaskom na palijativu i gerontologiju, kako bi uspostavila modele primjene postojećih i budućih znanstvenih i tehnoloških mogućnosti u pružanju zdravstvenih usluga, ali i poboljšanju kvalitete života starijih osoba. Ovaj studij predviđen je za one koji su završili preddiplomski studij sestrinstva.

– Programi su namijenjeni prvenstveno prvostupnicama sestrinstva koje su zaposlene u zdravstvenoj ustanovi i koje imaju najmanje godinu radnog staža u struci. Osim navedenog, bodove će uz radni staž donositi i prosjek ocjena postignut tijekom srednjoškolskog obrazovanja, uspjeh na državnoj maturi, dekanova ili rektorova nagrada, ali i objavljeni stručni i znanstveni radovi, kao i kongresna priopćenja te bavljenje sportom definirano kroz sportsku kategorizaciju, objasnila je Daniela Malnar.

Palijativnom skrbi i gerontologijom u Hrvatskoj se na akademskoj razini bavi još jedino Katedra za socijalnu gerontologiju Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. No, ondje studenti uče više o skrbi na institucionalnoj razini, a omogućena im je i praksa u Zavodima za socijalni rad.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap