Susjedi pripremaju Strategiju za unaprjeđenje položaja starijih osoba, ali umirovljenici žele nešto drugo

Milan Dalmacija
11. kolovoza 2023.
Novosti
A- A+

Dok vlasti u Srbiji pripremaju Strategiju za unaprjeđenje položaja starijih osoba, umirovljenički predstavnici pisali su Aleksandru Vučiću. Umjesto strategije traže osnivanje Savjeta za starije osobe, povećanje mirovina, ukidanje penalizacije, novi model obiteljske mirovine, povrat imovine te izgradnju domova i dnevnih boravaka.

Umirovljenici Srbija | Foto: Ilustracija/VisualHunt

Otprilike 22 posto pučanstva Srbije čine starije osobe. Gotovo je to jednako kao i u Hrvatskoj, a čini se da su i njihovi problemi isti. Male mirovine i druge socijalne naknade te usamljenost izdvajaju se iz gomile. No, kako javlja RTS, za razliku od Hrvatske u Srbiji se priprema Strategija za unaprjeđenje položaja starijih osoba.

– Za razliku od nekih prethodnih strategija i akcijskih planova koji su bili usmjereni na institucionalni smještaj starijih osoba, naša strategija ima koncept koji je usmjeren prema aktivnom i zdravom starenju, međugeneracijskoj suradnji i socijalnoj inkluziji starijih sugrađana, istaknula je ministrica za brigu o obitelji i demografiju, Darija Kisić Tepavčević.

Ilustracija:
Kažnjavanje prijevremenih umirovljenika: Radili više, a dobili penalizirane mirovine, sindikati imaju jedan zahtjev

Ciljevi strategije koja je u javnom savjetovanju do 15. kolovoza usredotočeni su na povećanje svijesti o potrebama starijih osoba, unaprjeđenje pristupa uslugama, naročito u ruralnim područjima te volonterskih aktivnosti i institucionalne zaštite. Uz to, do 2027. godine nastojat će se olakšati i pristup učenju, sportsko-rekreativnim i kulturnim sadržajima.

Predsjednici pišu predsjedniku

Kako bi povećali svijest vlasti o potrebama starijih osoba, predsjednici Udruženja sindikata penzionera Srbije Milan Grujić i Sindikata penzionera Srbije “Nezavisnost”, Miloš Grabundžija pisali su još jednom predsjedniku, Aleksandru Vučiću.

– Materijalni položaj umirovljenika je izuzetno težak. Male mirovine, velika inflacija i svakodnevne informacije o tome da nikad nismo živjeli bolje, da su povećanja mirovina i do 44 posto, dovode umirovljeničku populaciju u dilemu o istinitosti navedenih tvrdnji. Za većinu umirovljenika koji primaju mirovinu ispod prosječne, život i liječenje su sve teži, a podgrijana očekivanja su sve veća. Mi smo generacija koja voli ovu državu i koja uvažava sve napore koji se čine da svima bude bolje. Jedini parametri kojima umirovljenici vjeruju su novčanik i frižider, stoji u pismu umirovljeničkih predstavnika, kojeg prenosi Danas.

Izmjene zakona i osnivanje savjeta

Susjedi planiraju uvesti obveznu socijalnu mirovinu: Poznati su prvi detalji i rok do kojeg bi sve trebalo biti gotovo

Stoga su zatražili da se dobrom voljom promijeni Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju na način da prosječna mirovina iznosi najmanje 50 posto prosječne plaće. Kako bi to postigli, predlažu usklađivanja mirovina za 10 posto, počevši već od listopada pa sve do kraja 2025. godine. Uz to, zatražili su i osnivanje Nacionalnog savjeta za starije osobe.

– Potrebna nam je institucija u državi koja bi se bavila samo i isključivo umirovljenicima i starijim osobama, jer mi predstavljamo trećinu stanovništva, koju uzdržava bar još toliko građana Republike Srbije. Trebaju nam u svakoj općini gerontolozi, socijalni radnici, koji znaju kako žive stari. Potrebna je institucija u svakoj općini koja će imati na popisu svakog građanina Srbije kada napuni 65 godine života i ispuni zakonski uvjet za odlazak u mirovinu. Institucija koja će se brinuti o svakom od nas. Nije previše. Ako nas mogu naći kad nam šalju pisma zahvalnosti i glasačke listiće, mogu nas naći da vide jesmo li živi, relativno zdravi i što nam treba, pišu Grujić i Grabundžija.

Od Vučića su zatražili otvaranje većeg broja državnih domova za starije i dnevnih boravaka, plan vraćanja 840 milijuna eura sredstava kojima je u prošlom desetljeću očuvana likvidnost države, ali i plan vraćanja nacionalizirane imovine. Uz to, žele ukinuti penalizaciju prijevremenih umirovljenika te uvesti model obiteljskih mirovina kakav je od siječnja aktualan i u Hrvatskoj. Na kraju su zatražili i termin sastanka s Vučićem kako bi mu i uživo obrazložili svoje zahtjeve.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap