Susjedi planiraju uvesti obveznu socijalnu mirovinu: Poznati su prvi detalji i rok do kojeg bi sve trebalo biti gotovo

Milan Dalmacija
6. kolovoza 2023.
Mirovine
A- A+

Nakon dugogodišnjih zahtjeva tamošnjih umirovljeničkih predstavnika, Vlada Srbije radi na implementaciji obvezne socijalne mirovine, izvedenice naše nacionalne naknade za starije osobe. Socijalna će mirovina biti uvedena u sljedeće dvije godine, trebala bi iznositi 100 eura i obuhvaćati između 130 i 200 starijih osoba koje nemaju pravo na mirovinu.

Umirovljenici Srbija | Foto: Ilustracija/VisualHunt

Svakih nekoliko mjeseci na površinu izbije ideja o uvođenju nacionalne naknade za starije osobe i u Srbiji. Naši susjedi to nazivaju obveznom socijalnom mirovinom, s obzirom na to da se u njih naš kolokvijalni izraz “nacionalne mirovine” koristi u sasvim drukčijem kontekstu, o čemu smo već pisali.

Taj je zahtjev krajem prošle godine iznesen i u tamošnjem parlamentu, stoga ne čudi što je tamošnja Vlada počela i to uzimati u obzir, uz velika usklađenja mirovina te razne dodatne opcije, poput umirovljeničkih kartica ili vaučera za subvencionirani odmor. Ministar za brigu o selu, Milan Krkobabić obećao je uvođenje socijalne mirovine u sljedeće dvije godine.

Preko 200 milijuna kuna za naknade | Pixabay
Od 1. siječnja: Država diže nacionalnu naknadu za starije i olakšava kriterije za njeno dobivanje

– Očekujem da će to biti realizirano, ako ne ove, onda u sljedeće dvije godine. To je ideja na kojoj ćemo raditi, a ako svi budemo svjesni činjenice da je to neophodno, onda ćemo ovaj institut socijalne politike i realizirati. Da ne bude zabune, to nije klasična mirovina i neće se isplaćivati iz mirovinskog fonda. To će biti dio nove socijalne politike koja mora zaživjeti u Srbiji jer velika grupa ljudi to očekuje, prenosi Blic Krkobabićeve riječi.

Socijalna, a ne mirovinska naknada

Procjene govore kako pravo na socijalnu mirovinu u Srbiji ima između 130 i 200 tisuća starijih osoba. Svatko od njih bi, barem je tako ranije bilo najavljivano, trebao dobiti oko 100 eura. Ponovit ćemo da se ta naknada odnosi na starije osobe koje nisu ispunile uvjete za mirovinu.

Pitanje je hoće li Srbi učiti na našim greškama, s obzirom na to da sustav nacionalnih naknada za starije osobe u nas nije zaživio u planiranoj mjeri zbog prestrogo postavljenih kriterija. Vlada je to odlučila ispraviti od sljedeće godine, pa će kriteriji za ostvarivanje prava biti ublaženi, a iznos naknade podignut sa sadašnjih 120,71 na 150 eura, o čemu više možete čitati ovdje. Od zemalja bivše Jugoslavije, slična mjera postoji samo u Sjevernoj Makedoniji, gdje iznosi oko 95 eura.

Isplata u 85 zemalja

Ugledaju se na Hrvatsku: Umirovljenici u parlamentu Srbije traže uvođenje socijalne zajamčene mirovine

Novinari Blica potrudili su se istražiti gdje se sve isplaćuju naknade za starije osobe. Utvrdili su da postoje tri glavna skupa kriterija za isplatu. U pojedinim zemljama je dovoljno samo navršiti 65 godina, u drugima isplata ovisi o prihodima, odnosno imovini, dok je u trećima naknada jamstvo sigurnih prihoda do ostvarenja prava na mirovinu.

Tako se naknade isplaćuju u: Argentini, Armeniji, Australiji, Austriji, Azerbajdžanu, Bahamima, Bangladešu, Barbadosu, Belgiji, Belizeu, Bermudi, Bjelorusiji, Bocvani, Boliviji, Brazilu, Bruneju, Cipru, Cookovom Otočju, Čileu, Danskoj, Dominikanskoj Republici, Ekvadoru, Estoniji, Filipinima, Finskoj, Francuskoj, Grčkoj, Gruziji, Gvajani, Hong Kongu, Hrvatskoj, Indiji, Indoneziji, Irskoj, Istočnom Timoru, Italiji, Izraelu, Jamajci, Južnoafričkoj Republici, Južnoj Koreji, Kazahstanu, Keniji, Kirgistanu, Kiribatima, Kolumbiji, Kostarici, Latviji, Lesotu, Litvi, Mađarskoj, Maldivima, Mauricijusu, Moldaviji, Mongoliji, Namibiji, Nepalu, Nizozemskoj, Norveškoj, Novom Zelandu, Panami, Paragvaju, Peruu, Portugalu, SAD-u, Samoi, Sejšelima, Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji, Surinamu, Svazilandu, Svetom Vincentu i Grenadinima, Španjolskoj, Švicarskoj, Švedskoj, Tajlandu, Trinidadu i Tobagu, Turkmenistanu, Turskoj, Ukrajini, Urugvaju, Uzbekistanu, Velikoj Britaniji, Venecueli, Vijetnamu i Zelenortskom Otočju.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap