Posljedice nevremena: Srušeno je 1.000 stabala, zakrčeni su pozivi hitnim službama, a štete će se tek zbrajati

Ana Kanazir
20. srpnja 2023.
Novosti
A- A+

Sinoćnje nevrijeme je bilo najavljeno, ali nitko nije očekivao da će biti baš takvih razmjera. Letjeli su krovovi, padala drveća, a nažalost bilo je i ljudskih žrtava. Ravnateljstvo civilne zaštite je objavilo kako je ozlijeđeno više od 60 osoba, a smrtno su stradale tri osobe. Zbog posljedica nevremena je u Zagrebu održana konferencija, a važne informacije i savjete za građane je dao gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević.

Ravnateljstvo za civilnu zaštitu je objavilo kako su posljedice nevremena velike. Oštećeno je više od 2.000 objekata te veći broj vozila diljem Hrvatske. Šteta je nastala i u Zagrebu, a prava sanacija tek dolazi na red. Glavna poruka za stanovnike glavnog grada je da ne zovu hitne službe, osim ako stvarno nije hitno, jer su sve linije zakrčene.

Tramvajski promet funkcionira normalno

Sinoćnje nevrijeme nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda su najavljivali da stiže opasnost, ali građani ipak nisu dobili poruku upozorenja koja se nedavno testirala, a o kojoj smo pisali ovdje.

Iako je sve trajalo otprilike pola sata, šteta je velika i dalje se sanira. Dobra vijest je da se sve rješava i situacija se polagano normalizira. Većina tramvajskih linija normalno prometuje, dok se neke autobusne linije preusmjeravaju zbog stabala koja se uklanjaju s prometnica.

– Tramvajska mreža je puštena u pogon, sve tramvajske linije normalno funkcioniraju. Problem je s četiri autobusne linije, a žičara ne radi danas jer je potrebno napraviti kontrolu štete, rekao je gradonačelnik Tomašević na konferenciji za novinare.

Ulomak iz Večernjeg lista o nevremenu u Zagrebu 1975. godine
Nevrijeme u Zagrebu prije 50 godina: Snažna oluja je potopila Zagreb, a posljedice su i tada bile velike

Važne poruke za građane

Gradonačelnik ima i nekoliko važnih poruka za građane. Prije svega ih je zamolio da izbjegavaju boravak na potencijalno opasnim mjestima. Tako se mole građani da izbjegavaju Prilaz Bruna Filipovića dok se ne sanira kran koji je pao, da izbjegavaju parkove, ali i groblja na kojima bi se mogla srušiti stabla.

Druga poruka se tiče poziva na hitne linije. Naime, zbog previše poziva, ove su linije i dalje zakrčene pa se građani mole da ih zovu samo kada su u opasnosti.

– I dalje su danas zakrčene telefonske linije brojeva 112 i 193 na koje građani zovu hitne službe. Od jučer, nakon što je krenula oluja, do danas je zaprimljeno čak 11.000 poziva. Molim i apeliram na građane da i dalje zovu isključivo ako prijeti opasnost od nove štete koja može nastati na imovini ili opasnost od ozljede ljudi. Mislim na slučajeve da visi stablo ili da nešto može pasti s krova ili drugi opasni elementi i kablovi koje je potrebno hitno sanirati. To je prioritet u ovom trenutku, rekao je gradonačelnik.

Posljedice nevremena se i dalje saniraju

Dodao je i kako se nakon nevremena radilo na četiri glavne stvari kako bi sve funkcioniralo u najbržem roku.

– Jučer su bila četiri prioriteta nakon nevremena. Prvi je bio spašavanje života i imovine, drugi je bio raskrčivanje glavnih prometnica kako bi hitne službe imale što brži prolaz, treće je bilo čišćenje sustava oborinske odvodnje kako ne bi došlo do novih problema zbog novih najavljenih oborina i četvrti prioritet je bio danas uspostaviti javni prijevoz, objasnio je Tomašević.

Ono što mnoge zanima je i koliko će iznositi sveukupna šteta za posljedice nevremena, ali i tko će je platiti. Gradonačelnik je i ovdje ponudio rješenje.

– Grad Zagreb će izdvojiti znatna sredstva iz proračuna da pomogne građanima. Objavit ćemo i formular koji će građani moći ispuniti kako bi mogli prijaviti štetu koja je nastala. Nakon toga će se obilaziti ta mjesta i to će biti brzinski pregledi da se vidi je li šteta nastala u nevremenu. Ovo se prvenstveno odnosi na obiteljske kuće. Ako je netko ostao bez krova nad glavom se treba javiti u gradski ured za socijalnu zaštitu.

Tomašević je otkrio i kako se razgovara s Vladom o tome da se proglasi neka vrsta nepogode kako bi se mogla pokriti odšteta, ali prvo treba procijeniti štetu u deset županija.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap