Nedostaje radnika u županijskim domovima za starije: Korisnici provode dane u krevetima, kupaju se jednom tjedno

Jasmina Grgurić Zanze
14. travnja 2024.
Novosti
A- A+

Dva županijska doma za starije i nemoćne osobe, u Pešćenici i Vinkovcima, obišla je nenadano  i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Premda je stanje u njima povoljnije nego u privatnim i obiteljskim domovima, posebice onima koji i dalje posluju na rubu zakona, neke nepravilnosti ipak su uočene. Tiče se to prvenstveno nepokretnih korisnika kojima nije omogućena adekvatna njega. Kupaju se jednom tjedno, nedostaje im tekuće vode te opsežnije njege kose i noktiju. Dane provode u krevetima, a izađu samo kada im dođe obitelj, jer nema dovoljno djelatnika koji bi ih izvodili na svježi zrak.

njega i skrb starije osobe

Njega starijih | Foto: Rawpixel

Na propuste u domovima za starije i nemoćne osobe upozorila je u izvješću Saboru za 2023. godinu pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Najveće pritužbe njezinom uredu stižu na rad privatnih i obiteljskih domova, od kojih neki još uvijek rade ilegalno, o čemu više možete pročitati ovdje. Stanje u županijskim domovima je povoljnije, što potvrđuje i sama pravobraniteljica obilaskom dva takva doma, u Vinkovcima i Pešćenici. Nedostatak osoblja, a samim time i njege nepokretnih korisnika te njihovog boravka izvan soba pučka pravobraniteljica navodi kao glavne nedostatke.

Upola manje djelatnika nego što je predviđeno

Alarmantno stanje u domovima za starije: 'Djed je iz doma u bolnicu stigao žedan i gladan pa umro'

– U Domu Pešćenica sistematizacijom radnih mjesta predviđene su 23 medicinske sestre/tehničara, a u vrijeme obilaska poslove toga radnog mjesta obavljalo je samo osam izvršitelja. Postojeće stanje nameće pitanje razine kvalitete i učinkovitosti zdravstvene skrbi i zdravstvene zaštite u ustanovi. Također, u sistematizaciji radnih mjesta predviđeno je da poslove njegovatelja/ice obavlja 35 izvršitelja, a u vrijeme obilaska te poslove u Domu je obavljalo 17 njegovateljica pa je upitna dnevna realizacija pomoći i njege korisnicima u odnosu na vrstu i stupanj usluge. Taj problem pokušava se riješiti tako da se zapošljavaju umirovljenici na pola radnog vremena, kroz suradnju sa Zdravstvenim veleučilištem čiji studenti obavljaju praksu u Domu kao i kroz zapošljavanje stranih radnika, kaže Šimonović Einwalter.

U Domu Vinkovci u odnosu na postojeću sistematizaciju nedostaje 5 medicinskih sestara/tehničara i 11 njegovatelja/ica. Nedostatan broj angažiranog osoblja posebno je problematičan kada je jedan dio djelatnika na bolovanju ili koristi godišnji odmor, što se odražava na kvalitetu i učinkovitost usluge prema korisnicima.

Izlaze samo onda kada im dođe obitelj

Tijekom obilazaka utvrđena je razlika u higijenskim standardima domova, odnosno u mogućnosti da korisnici smješteni na stacionarnom dijelu higijenu održavaju u svojim sobama. Svaka soba stacionarnog dijela Doma Pešćenica ima vlastitu kupaonicu i sanitarni čvor, ali nisu funkcionalni jer nisu prilagođeni nepokretnim ili teže pokretnim osobama.

– Te prostorije služe kao skladišni prostori, a korisnici se jednom tjedno, uz pomoć toaletnih stolica i toaletnih kolica, prevoze u postojeće prilagođene kupaonice na nekoliko mjesta u domu, što smo ocijenili kao moguće narušavanje njihove privatnosti. Ova situacija otežava održavanje higijene korisnika i izravno utječe na smanjenu redovitost i učestalost kupanja korisnika. Kupaonice u Domu Vinkovci prilagođene su i omogućavaju da i teže pokretne osobe redovito održavaju higijenu, dok je potpuno nepokretnim osobama na raspolaganju posebno prilagođena pokretna kada na kotačima koja se može unijeti u svaku prostoriju kako bi se korisnicima omogućilo redovito kupanje, što smatramo primjerom dobre prakse, pojašnjava pravobraniteljica.

Isto tako, nepokretni korisnici u domu Pešćenica su u najvećoj mjeri bili u svojim krevetima nakon provedene njege ili kupanja. Zaposlenici Doma potvrdili su da korisnici izlaze samo kada im dolaze članovi obitelji, jer nema dovoljno djelatnika koji bi pomagali korisnicima u izlasku i boravku na svježem zraku. Prema informacijama medicinskog osoblja, u Domu se nalaze i korisnici četvrtog stupnja koji su tijekom boravka razvili demenciju te su smješteni u sobama s nepokretnim ili polupokretnim korisnicima. Ipak, oni bi trebali imati zasebnu smještajnu jedinicu.

Korisnici se kupaju jednom tjedno

pučka pravobraniteljica tena
Pučka pravobraniteljica otkrila nam je što joj pomaže u poslu: 'Kad razmišljam o svojim bakama...'

– U Domu Vinkovci je tijekom obilaska zatečeno više od 50 % korisnika u kategoriji trećeg i četvrtog stupnja, a od njih najveći broj su dementne osobe. Čak 95 korisnika su s potvrđenom dijagnozom demencije od ukupno 120 korisnika koji se nalaze na stacionarnom odjelu. Korisnici trećeg i četvrtog stupnja su smješteni na stacionarnom odjelu te ne postoji posebni izdvojeni odjel za dementne osobe. Stoga je potrebno povećanje kapaciteta, odnosno opremanje posebne smještajne jedinice u kojoj bi bile osobe s demencijom te povećanje broja medicinskog osoblja koje bi se brinulo o njima, zaključuje Šimonović Einwalter.

Korisnici Doma u Pešćenici požalili su se jedino na grublje postupanje djelatnika prilikom kupanja. Većina korisnika je potvrdila da im je kupanje organizirano jednom tjedno te da se pelene mijenjaju po potrebi. Međutim, bilo je primijećeno da se njega ne odvija potpuno te je potrebno istu provoditi temeljito, uključujući redovno održavanje noktiju i kose te umivanje tekućom vodom, zapaža pravobraniteljica.

– U Domu Vinkovci nije bilo primjedbi na postupanje djelatnika te su korisnici izrazili zadovoljstvo njegom, iako su svjesni da nedostaje djelatnika koji bi se brinuli o njima. Kupanje se odvija jedan put tjedno, dok se pelene mijenjaju redovito i to najmanje četiri puta na dan. Jedan dio korisnika je prigovorio na to što hrana nije sitno isjeckana, imajući u vidu da većina ima težih dentalnih problema, piše u svom izvješću Tena Šimonović Einwalter.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap