Proširene vene: Kako ih prepoznati, koliko su opasne i kako se tretiraju?

Ana Kanazir
26. prosinca 2023.
Zdravlje
A- A+

Proširene vene su česti problem brojnih starijih osoba. Jednostavno se prepoznaju jer mogu biti izbočene, a mogu i uzrokovati promjene na koži potkoljenica. Ipak, ovaj problem ne treba uzimati olako jer može znatno utjecati na kvalitetu života. Više nam je o proširenim venama rekla doktorica i dermatovenerologinja Darinka Periša.

Proširene vene na velikoj fotografiji i doktorica u krugu

Prošisrene vene | Foto: canva/privatna arhiva

Do proširenih vena mogu dovesti razne stvari, od načina života do genetike. Jednako tako, češće se javljaju kod starijih osoba, a dobra je vijest da se mogu tretirati i to na više načina. Sve nam je otkrila dermatovenerologinja Periša.

Što su proširene vene?

Proširene vene se mogu lako prepoznati jer će vene biti izvijugane, površne, ali jednako tako, kako nam otkriva dermatovenerologinja, proširene vene nisu uvijek vidljive, nego se može pojaviti otok potkoljenica ili promjena na koži potkoljenica. Ovdje se onda pomoću ultrazvuka može otkriti radi li se o posljedicama proširenih i nefunkcionalnih vena.

– Proširene vene znatno utječu na kvalitetu života zbog brojnih tegoba koje prouzrokuju. Osobito ako je bolest uznapredovala i ako su nastupile komplikacije u vidu upale, zastojnog dermatitisa i otvorene rane (venski ulkus). Upala i tromboza površnih vena koja zahvaća dio površne vene u blizini ulaska u duboke vene može biti opasnost za nastanak duboke venske tromboze i plućne embolije, stanja koja mogu životno ugroziti, rekla nam je Darinka Periša.

Proširene vene uzroci

Doktorica nam je otkrila kako se proširene vene mogu javiti u bilo kojoj dobi pa i u ranoj mladosti. Kod žena se često javljaju tijekom trudnoće, dok je starija dob jedan od čimbenika rizika.

– Brojni su čimbenici koji mogu dovesti do proširenih vena. To su genetska predispozicija, debljina, trudnoća, neka zanimanja koja zahtijevaju dugo stajanje ili dugo sjedenje, hormonski disbalans ili hormonska terapija, starija životna dob, trauma noge, prethodna duboka venska tromboza, pušenje, način života, objasnila je Periša.

Dodala je i kako proširene vene ima sve više osoba zbog modernog načina života. Prema podacima iz stručne literature, prevalencija kronične venske bolesti u svjetskoj populaciji je vrlo visoka, kod žena 45,3 posto, a kod muškaraca 34,5 posto.

Kako se tretiraju proširene vene?

Iako neki prvo kreću s mazanjem vena raznim kremama, treba znati kako se ovdje radi samo o trenutnom olakšavanju tegoba, a slično je i s lijekovima na prirodnoj bazi, kako nam je rekla Periša.

– Osnovna terapija je nošenje kompresivnih čarapa, medikamentozna terapija i promjena stila života. U uznapredovalih stadija na raspolaganju su nam invazivne i manje invazivne metode liječenja kojima uklanjamo nefunkcionalne vene. Neophodno je naglasiti veliku važnost redovite tjelesne aktivnosti za zdravlje vena. Redovita tjelesna aktivnost pomaže unaprijediti sveukupno zdravlje i tjelesnu kondiciju i može smanjiti rizike za razvoj brojnih bolesti i stanja, otkrila nam je dermatovenerologinja.

Također, dodala je i kako je važno doći na vrijeme na liječenje jer se tako mogu ukloniti tegobe, spriječiti komplikacije i napredovanje bolesti.

Dijagnoza i operativni zahvati za proširene vene

Problemi proširenih vena se dijagnosticiraju klinički i uz pomoć ultrazvučnog kolor-doplera. Ultrazvukom se može vidjeti pravo stanje i funkcionalnost vena, a onda se može odabrati i najbolja metoda liječenja.

Dermatovenerologinja Periša nam je otkrila koje se metode najčešće primjenjuju:

1. Endovenska laserska ablacija

To je postupak kojim se pomoću lasera iznutra zatvara oštećena vena. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji pod kontrolom ultrazvuka, ambulantno, traje kratko, nakon zahvata zaostaju minimalni ožiljci, a pacijent je odmah pokretan. Laserska ablacija se obično izvodi u kombinaciji s flebektomijom. Suvremena medicinska literatura svjedoči kako je laser najuspješnija metoda liječenja proširenih vena, napominje Periša.

2. Flebektomija

Ovo je minimalno invazivni zahvat kojim se u lokalnoj anesteziji odstranjuju proširene vene. Najčešće se primjenjuje kada su magistralne vene funkcionalne.

3. Stripping ili klasična operacija vena

U općoj ili spinalnoj anesteziji se izvlači glavna vena, a sporedne se vene uklanjaju kroz nekoliko manjih rezova na koži.

4. Sklerozacija pjenom /UGFS/

Ova metoda podrazumijeva unošenje sklerozantnog sredstva u venu u obliku pjene pod kontrolom ultrazvuka. Sklerozantno sredstvo oštećuje stijenke vena, dovodi do njihovog sljepljivanja i nakon određenog vremena pretvaranja vene u vezivni tračak.

5. Sklerozacija tekućinom

Unosi se sklerozantno sredstvo u venu u obliku tekućine u svrhu njenog zatvaranja. Sklerozacija tekućinom pogodna je za liječenje vena malog kalibra i kapilare.

Kod liječenja je bitan timski rad, ali i individualan pristup svakom pacijentu, kako nam je otkrila Periša. Jednako tako, često se kod iste osobe treba primijeniti više navedenih metoda liječenja, dok je preduvjet za provođenje ovih metoda isključenje bolesti dubokih vena kao i okluzivne bolesti arterija nogu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap