Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026

Umirovljenica Željka Host | Foto: Facebook ŠPUR
Omiljena tajnica Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci (ŠPUR), Željka Host, otišla je zasluženu mirovinu. Osim što će je pamtiti po veselim odjevnim kombinacijama punih šljokica, djelatnici škole ističu da im je bila prava desna ruka posljednjih 25 godina, a učenicima poput druge mame. Iako će joj nedostajati druženja s kolegama, odlazak u mirovinu nakon 47 godina je itekako zaslužen, piše naš sestrinski portal srednja.hr.
Željka Host u ŠPUR-u je radila od samog osnutka škole 2000. godine. Kaže da joj je prvi radni dan bio nezaboravan. Dvije profesorice zamolile su je da im pomogne u pisanju napredovanja, a bio je posljednji dan za slanje materijala. Kako još uvijek nije bilo kompjutora, pisala je na staroj pisaćoj mašini, bez zaštite za tri slova.
– Samo je golo željezo virilo. Radila sam do 22 sata, a jagodice na prstima bile su mi krvave. No iz te situacije, iz te njihove molbe i mog truda, izraslo je trajno prijateljstvo, prisjeća se Željka, koja je prije ove škole radila u raznim tvrtkama – Novom listu, Intereuropi, Slavonijatransu, Čazmatransu, u gimnazijama i osnovnim školama kao zamjena za tajnicu i slično.
Iako je u početku fizički više radila, bila je zadovoljnija i pod manjim stresom nego kasnije. Prisjeća se kako se korespondencija u to vrijeme odvijala zemaljskom poštom, a sada kada postoje računala resorno ministarstvo kontinuirano traži neke podatke. Navela je da kada je krenula raditi rok za prijavu radnika je bio 15 dana, zatim osam, da bi na kraju došao na 24 sata.
– Ne možeš predvidjeti bolest radnika, a zamjenu za bolovanje moraš prijaviti u roku od 24 sata. Stalno neke promjene Zakona, Statuta, Pravilnika. Od 2008. godine bilo je 18 izmjena i dopuna Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, a Škola je u obvezi uskladiti promjene-izmjene i dopune sa svojim općim aktima. Uz to, stresno je bilo kada smo počeli raditi na dvije lokacije u jednom danu. Selidbe, dislocirane jedinice. Ni danas, nažalost, ta divna umjetnička škola ne obavlja svoju djelatnost na jednom mjestu, objašnjava umirovljena Željka.
Nakon 47 godina radnog staža, Željka je otišla u zasluženu mirovinu. Svojim veselim duhom i odjevnim kombinacijama svakodnevno je oduševljavala i svoje kolege, koji su to pokazali i u objavi kojoj su joj posvetili na zadnji radni dan.
– Željka je bila važan dio ove škole, pravno brinula da je sve u redu, bila desna ruka djelatnicima i ravnatelju, isprintala hrpu ugovora, no ono najvažnije – svojom energijom unosila pozitivu i ludost u naš kolektiv. Željka hvala ti na predanom radu, na povjerenju, ljubavi prema školi i nama. Falit će nam tvoje odjevne kombinacije pune boja i šljokice koje su još uvijek posvuda. Tvoj zarazan osmijeh i pozitivna energija. Uživaj u mirovini, sjeti nas se kao što ćemo i mi tebe. ŠPUR ti je zahvalan na svemu. Ovo nije zbogom, ovo je samo vidimo se. A sad adio papiri, pečati i dosjei, neka započne mirovina, napisali su iz ŠPUR-a na njihovoj Facebook stranici.

Umirovljenica Željka Host s kolegama na njezin zadnji radni dan | Foto: Facebook ŠPUR
Željka u mirovinu nosi prvenstveno lijepe uspomene, a jedna od najljepših je donacija za obnovu vukovarske dječje bolnice. Upravo je ona bila inicijator donacije i organizirala prijevoz i dječje uratke za prodaju. Istaknula je da su ih pohvalili iz bolnice, uz napomenu da se ovog dobrog djela nije sjetila niti jedna škola u njihovoj blizini.
– Organizirala sam i donaciju Dječjoj bolnici u Rijeci, u gipsaoni postavili uratke-odljeve od gipsa. Puno sam naučila i o primijenjenoj umjetnosti, o izradi radova, postavu izložbe. Pamtit ću i situaciju kada je učenica imala temperaturu i željela doći u školu jer joj je tamo lijepo. Imali smo dosta učenica koje su bile korisnice Doma za nezbrinutu djecu, bez roditeljske skrbi, pa bi kada bi navršile 18 godina i srednju školu morale napustiti Dom. Pomogla sam da Grad Rijeka osigura stan kako bi učenice mogle nastaviti školovanje. Prekrasno je i kako su neki bivši učenici postali profesori ŠPUR-a, zajedno smo odrastali, navodi Željka.
Željka Host radila je u ŠPUR-u od osnutka i kaže da je pomagala koliko god je mogla, pogotovo učenicima slabijeg socijalno-imovinskog stanja. Organizirala je skupljanje materijalne i nematerijalne pomoći, posebice učenicima bez roditeljske skrbi, kad su bili u krizi. Poručuje da je najveći uspjeh je kada ti učenica kaže: ‘Da nije bilo vas i vaše pomoći, ne bih nikad završila srednju školu’. Danas, u mirovini, napokon u miru ispija jutarnju kavicu i, kaže, ništa ne mora, jer dovoljno se ‘namorala’ u 47 godina radnog staža.
– Mislim da još nisam svjesna da sam u mirovini, prilagođavam se, kao da sam na produženom godišnjem odmoru. Nakon 47 godina radnog staža ujutro popijem kavicu ‘na miru’ i ništa ne moram, namorala sam se i zaista sada uživam, radim što hoću i kada hoću, lijep je osjećaj, priča nam Željka Host, odnedavno umirovljena tajnica Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci (ŠPUR-a).
Posao u školi joj ne nedostaje jer ju je ulaskom u mirovinu dočekalo, kako ih voli nazvati, bezbroj malih slatkih projekata, uključujući kućicu u Dalmaciji, na otoku Krku, dvoje unuka, izrada torti i slične stvari. Kaže da je kreativna po prirodi i da će sad imati više vremena kako bi mogla obojiti stari namještaj, tapecirati stolice, oslikati zavjese, vaze za cvijeće i sve ostalo čega se sjeti. Nedostaju joj samo druženja, razgovori, smijanje s drugom velikom obitelji – školom. Ipak, danas u mirovini ima više vremena za druženje s unucima i stvaranje lijepih uspomena. Svojim bivšim kolegama, učenicima i onima koji će tek doći u ŠPUR, ali i svima ostalima poručuje neka imaju strpljenja. Umirovljenica Biserka (77) u mirovini je počela učiti arapski jezik, a što nam je još ispričala možete pročitati ovdje.
– Posao neće uteći, pomažite koliko god je moguće, dobrota se uvijek vraća na različite načine, samo treba vjerovati, davati se i raditi s ljubavlju jer tada uspjeh nikad neće izostati, i tada si sretan i ispunjen… Uživajte u svakom životnom trenutku i stvarajte lijepe uspomene, bilo poslovne ili obiteljske… Uvijek, uvijek budite dobri ljudi. Život nam vraća ono što drugima dajemo, zaključuje Željka.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026
Umirovljenica Marija (84): 'Nisam se nakon suprugove smrti udavala, zarekla sam se'
Umirovljenica Marija bila je kuharica u virovitičkoj tvornici Rapid. Prima obiteljsku mirovinu od supruga. Često ide na zabave, iako više ne pleše.
15:41 9 d 13.08.2026
Umirovljenica Ružica (78): 'U mirovini mi je donijelo mir što ne moram ništa'
Umirovljenica Ružica pola godine provodi u Puli, rodnom gradu. Radila je kao medicinska sestra i socijalna radnica. Već dugo ide na likovnu radionicu.
07:17 15 d 08.08.2026
Umirovljenica Mina na tržnici prodaje 45 godina: 'Meni je ovo zabava i terapija'
Prodavačica Mina (72) na tržnici u Puli prodaje već 45 godina. Radi zbog male mirovine, ali ovaj posao i voli jer puno razgovara s ljudima.
13:27 16 d 07.08.2026
Umirovljenica Jasmina (62): 'Imam mirovinu od 290 eura, a dobijem i socijalnu pomoć'
Umirovljenica Jasmina (62) ima malu mirovinu od 290 eura. Puno joj znači što dobije socijalnu pomoć, pomoć Grada Pule i pakete od Crvenog križa.
14:54 16 d 06.08.2026
Razgovarali smo s Lazarom Grujićem: 'Društvo se razvija na grbači najranjivijih'
SU radi u interesu umirovljenika, kaže predsjednik Grujić, ne djeluju 'ni lijevo ni desno'. Samo vlast umirovljenicima može ponuditi bolji život.
12:44 19 d 04.08.2026
Umirovljenica Marica (75): 'Radila sam u Njemačkoj 45 godina, u smjenama i na normu'
Umirovljenica Marica davno je odselila u Njemačku. Tamo je radila 45 godina, a i sada živi u Stuttgartu. Smeta joj što se umirovljenici ovdje žale.
15:48 19 d 03.08.2026
Socijalna pedagoginja: 'Bake i djedovi trebaju biti podrška, a ne primarna skrb'
Bake i djedovi su bitne figure za unuke, ali ne i primarna skrb. Učenje u odnosu baka, djedova i unuka je obostrano, rekla je socijalna pedagoginja.
07:52 22 d 01.08.2026
Zahvaliti ili zahvaliti se? Razlika je ogromna, nekog možete uvrijediti
Dok zahvaliti doista znači nekome izraziti zahvalnost, zahvaliti se upotrebljavamo kada nešto želimo odbiti.
07:42 6 h 23.08.2026
Studiji bez položene mature mogu se upisati i ove jeseni. Ima 'caka'
U Hrvatskoj je moguće upisati studij bez položene državne mature. No, to će kandidate skupo koštati jer se oni plaćaju.
07:41 6 h 23.08.2026
Bauštelska četvrt: Trnsko je prvi cjelovito realizirani urbanistički plan u Novom Zagrebu
U novoj Bauštelskoj četvrti s arhitektom Jankom Kraljem prošetali smo Trnskom, najstarijim cjelovito realiziranim zagrebačkim kvartom južno od Save.
09:45 4 h 23.08.2026
Koliko košta odvoz građevinskog otpada? Vreće od 40 eura, a za kontejnere se treba isprsiti
Cijena ne ovisi samo o količini šute, već i o katu, pristupu kamionu, vrsti materijala, utovaru i zbrinjavanju.
07:35 7 h 23.08.2026