U državnim i javnim službama 255.000 zaposlenih: Njihove plaće utječu na mirovine
Čak 15 posto zaposlenih radi u državnim i javnim službama. Plaće su im posljednjih godina rasle, što se odrazilo i na rast mirovina.
09:29 8 h 15.03.2026

Gordana Vojković, Lazar Grujić, Vesna Horvat i Danica Mirković Vejvoda | Foto: Stranka umirovljenika
Stranka umirovljenika (SU), Udruge Hrvatski savez stanara – građana EU iz Zagreba i Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada iz Rijeke su u srijedu na tiskovnoj konferenciji predstavili glavne točke pritužbe Odboru ministara Vijeća Europe o problematici hrvatskih zaštićenih najmoprimaca.
Pritužba izvješća navodi da je Zakon o načinu izvršenja presude Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske neustavan, da narušava vladavinu prava, te da krši ljudska prava i temeljne slobode. Više o tom Zakonu i Programu Statileo pisali smo ovdje. Odvjetnica u miru Danica Mirković Vejvoda, zaštićena najmoprimkinja koja zastupa riječku udrugu stanara, izjavila je da je nevjerojatno da se zanemario Zakon o stanarskim odnosima iz 1974. godine po kojem su sva stanarska prava bila izjednačena. Dodala je da je ‘brisanje stanarskih prava ima istu težinu kao da neko ministarstvo objavi da se više ne prizna dio brakova sklopljenih u Jugoslaviji’. Objasnila je zašto šalju Zakon Statileo na raspravu na Parlamentarnu skupinu Vijeća Europe.
– Cilj nam je upozoriti da taj Zakon nije sukladan ni našim zakonima ni međunarodnim konvencijama, da ozbiljno narušava vladavinu prava, da je diskriminatoran i da se njime krše ljudska prava i pravo na dom, a sve je potkrijepljeno ranijim presudama, rekla je Mirković Vejvoda.
Istaknula je da su jedini legalni mehanizmi za ublažavanje učinaka Zakona Statileo odgoda i smanjenje najma na vrijednost prije uvođenja Zakona. Mirković Vejvoda Smatra da je Zakon manipulacija u interesu nekretninskih lobija te da ministar graditeljstva Branko Bačić pogrešno tvrdi kako je Hrvatsku na njega prisilio ESLJP. Dodala je da postoje presude ESLJP-a prema kojima stanari zadržavaju stanarsko pravo, a vlasnicima se isplaćuje naknada za oduzetu nekretninu. Ministar Bačić smatra da je novim zakonom pronađen balans između interesa vlasnika i najmoprimaca, više o tome čitajte ovdje.
Gordana Vojković, predsjednica Hrvatskog saveza stanara – građana EU, upozorila je Odbor ministara Vijeća Europe da Zakon Statileo ne jamči provedbu ni u razumnom roku. Sporna je mjera po kojoj se zaštićeni najmoprimci moraju iseliti u subvencionirane stanove prije preseljenja u državni stan koji bi kasnije mogli otkupiti. ‘Mi čekamo, a prekupci ulaze u posjed naših stanova’, rekla je Vojković, ističući da Zakon ne osigurava pravičnu ravnotežu ni poštuje načelo razmjernosti.
– I baš je zato vrlo ozbiljno pitanje gdje su sredstva od otkupa stanova na kojima je postojalo stanarsko pravo. Izmjenama Zakona o prodaji stanova iz 1995. godine bilo je izričito propisano da se ta sredstava u 55 postotnom djelu uplaćuju u državni proračun, a 45 posto da se čuva na strogo namjenskim računima i da se koristi za isplatu vlasnicima stanova, za rješavanje stambenih pitanja socijalno ugroženih građana i naravno – za osiguranje stanova nositeljima stanarskog prava, rekla je Vojković i dodala da se otkupilo 900.000 stanova te ju zanima gdje je 4,5 milijardi eura.
Vojković je podsjetila da je država već jednom prekršila zakonsku obvezu izgradnje zamjenskih stanova za zaštićene najmoprimce. Zbog toga smatra da ne postoji uvjerljiv razlog zbog čega bi zaštićeni najmoprimci poklonili povjerenje državi da će ovaj put ispuniti svoju obvezu davanja u najam odgovarajućeg stana s mogućnošću njegovog povlaštenog otkupa.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
U državnim i javnim službama 255.000 zaposlenih: Njihove plaće utječu na mirovine
Čak 15 posto zaposlenih radi u državnim i javnim službama. Plaće su im posljednjih godina rasle, što se odrazilo i na rast mirovina.
09:29 8 h 15.03.2026
Sekundarna pravna pomoć: Tko i kako može dobiti oslobođenje od sudskih troškova?
Sekundarna pravna pomoć pokriva odvjetničke i sudske troškove za osobe slabijeg imovinskog statusa. Odobrena pomoć vrijedi i kad osoba izgubi spor.
09:27 8 h 15.03.2026
Male tajne hrvatskog jezika: Razlika izraza 'baciti pogled' i 'baciti oko'
Izrazi 'baciti pogled' i 'baciti oko' značenjski se razlikuju. 'Baciti pogled' znači nešto letimično pregledati.
09:25 8 h 15.03.2026
Sveučilište za treću životnu dob u Dalmaciji: Evo koje aktivnosti očekuju umirovljenike
Sveučilište za treću životnu dob u Splitu širi se na dvije nove lokacije. Umirovljenike očekuje i nova radionica o mediteranskom bilju.
09:25 8 h 15.03.2026