Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Branko Bačić | Foto: Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine
Stranka umirovljenika i dvije udruga zaštićenih najmoprimaca su na tiskovnoj konferenciji tražili odgodu primjene Zakona o izvršenju presuda ESLJP u predmetu Statileo. Oni tvrde da je Zakon protuustavan i diskriminatoran, te ugrožava pravo na dom. Više o tome pisali smo ovdje. Sada je tu situaciju komentirao i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Rekavši da je taj problem jedno od posljednjih neriješenih tranzicijskih pitanja iz 90-ih godina, ministar Bačić je ustvrdio da država plaća penale jer ‘vlasnici upisani u zemljišnim knjigama ne mogu konzumirati svoje vlasničko pravo’. Podsjetio je da je 2018. godine Hrvatski sabor pokušao to zakonski razriješiti, ali da je Ustavni sud taj Zakon proglasio neustavnim, jer da je prevelik teret bio prebačen na zaštićene najmoprimce. No, u ovom mandatu je napisan novi zakon koji je ‘prošao test ustavnosti’, a kojime će se riješiti nepravda počinjena vlasnicima tih stanova nakon Drugog svjetskog rata.
– Uređujemo i opremamo državne stanove i onda ćemo ih dati prema broju članova domaćinstava sugrađanima koji moraju iseliti iz svojih… iz stanova u kojima su živjeli, kako bi oni bili vraćeni vlasnicima, rekao je ministar Bačić i izrazio uvjerenje da je time ‘nađen balans između zaštite prava na dom zaštićenih najmoprimaca, ustavnog prava vlasništva bivših vlasnika, pri čemu se država financijski izložila da se pomogne i riješi problem jednih i drugih kategorija sugrađana’.
Naglasio je da je pristiglo oko 1.300 zahtjeva za rješavanje statusa zaštićenih najmoprimaca, od čega je riješeno oko 200 predmeta. Većina će dobiti državne stanove koje će moći otkupiti po etalonskoj cijeni, dok je oko 250 predmeta planirano riješiti jednokratnom novčanom isplatom. Ostatak od približno tisuću predmeta planira se pokriti uređenjem postojećih državnih stanova i izgradnjom novih, među kojima su već u tijeku gradnje 58 stanova u Splitu i 160 u Zagrebu. Bačić je nedavno komentirao kako svjedočimo najviše rastu mirovina u samostalnoj Hrvatskoj i da je cilj da do kraja mandata da prosječna mirovina iznosi 800 eura. Više o tome čitajte ovdje.
Na izneseno su oštro reagirale udruge, a predsjednica Hrvatskog saveza stanara – građana EU. Gordana Vojković je istaknula da je stanarsko pravo do 1996. bilo trajno i prenosivo, a nakon toga su stanovi s najmoprimcima prodavani po znatno nižim cijenama jer su smatrani ‘neuseljivim’. Naglasila je i da su najmoprimci već otplatili veći dio vrijednosti stanova kroz stambeni fond, ali se sada moraju iseljavati u korist prekupaca. Podsjetila je i na odluku Ustavnog suda te Rezoluciju Europskog vijeća prema kojima nema povrata stanova, već isključivo obeštećenje.
Odvjetnica u miru Danica Mirković Vejvoda, predstavnica Hrvatske udruge stanara i suvlasnika iz Rijeke, kaže da je najvažniji neoborivi zaključak iz raznih sporova na hrvatskim i u praksi europskih sudova, da je stanarsko pravo imovinskim pravo, što znači da je ono u vrijednosnom smislu izjednačeno s vlasništvom.
– Ako država smatra oportunim da se nas iseli iz tih stanova onda bi nam trebala dati tržišnu vrijednost za stanove koje napuštamo. Naziv ovoga zakona sugerira da je ESLJP obvezao Hrvatsku obešteti nominalne vlasnike, dakle Statilea i druge, koji su tužili državu, oni ti koje država treba obeštetiti, a sad je država Bačićevim zakonom nama nametnula tržišni najam i moramo se iseliti, i kao vratiti u posjed stanove originalnim vlasnicima, izvornima, a u biti ljudima koji nikada i nisu bili ni u posjedu tih stanova, niti su u njih išta ulagali, zaključila je Mirković Vejvoda.

Gordana Vojković, Lazar Grujić, Vesna Horvat, Danica Mirković Vejvoda | Foto: Stranka umirovljenika
Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) Višnja Stanišić kritizirala je odluku države da umjesto obeštećenja nominalnih vlasnika ide u iseljavanje zaštićenih najmoprimaca. Istaknula je kako država već subvencionira najamnine i gradi stanove, dok bi pravednije bilo obeštetiti vlasnike i najmoprimcima omogućiti otkup stanova. Upozorila je na diskriminaciju oko dvije tisuće najmoprimaca koji su u svoje stanove ulagali i održavali ih, ali ih ne mogu otkupiti, za razliku od drugih nositelja stanarskog prava. ‘Ne može se nova nepravda ispravljati starom’, zaključila je Stanišić.
Predsjednik SU-a Lazar Grujić naglasio je da se ovdje radi o uskraćivanju prava na dom i ljudskih prava starijih građana. Poručio je da Vlada i ministar Bačić zastupaju interese lobija i pojedinih skupina, suprotno međunarodnim konvencijama i sudskoj praksi. Dodao je da Program Statileo nije pravedan ni ekonomski isplativ te postavio pitanje u čijem interesu Vlada zapravo postupa.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Labavija pravila obiteljskih domova: 'Radnika nema, a oni koji rade su opterećeni'
Izmjene Pravilnika o mjerilima za pružanje socijalnih usluga obuhvaćaju i rad obiteljskih domova. Mišljenja stručne javnosti vrlo su podijeljena.
16:42 19.3 min 09.07.2026
Nekretnine sve skuplje, imamo najveći pad prodanih kuća u EU: Najam 40 posto viši
Hrvatska ima najveći pad prodanih kuća u EU. Istovremeno, treća smo zemlja po poskupljenju nekretnina, a prva po rastu najamnina.
16:41 20.3 min 09.07.2026
Hrvatska živi od špice sezone: Više od pola svih noćenja imamo u srpnju i kolovozu
Gotovo svako treće noćenje u turizmu ostvareno je u špici sezone na razini Europske unije. Hrvatska od svih zemalja najviše ovisi o srpnju i kolovozu.
16:39 22.3 min 09.07.2026
HZZO upozorava na prevarante: 'Javilo nam se nekoliko zabrinutih umirovljenika'
Prevaranti se predstavljaju kao djelatnici HZZO-a i nazivaju starije. Pokušavaju im 'pokloniti' pomagalo za leđa i koljena i ispituju ih žive li sami.
16:37 24.3 min 09.07.2026
Kumica Jela na Dolcu prodaje 30 godina: Otkrila nam je kako radi umak od rajčice
Kumica Jela povrće i voće prodaje na Dolcu. Otkrila nam je kako radi umak od rajčice. Kila rajčica kod nje košta od tri do tri i pol eura.
15:06 1 h 09.07.2026
Kolektivnim ugovorima protiv niskih plaća: Konačno dogovoren Nacionalni program
Gospodarsko-socijalno vijeće postiglo je suglasnost oko Nacionalnog programa za promicanje kolektivnog pregovaranja, koji ide u javno savjetovanje.
11:21 5 h 09.07.2026
Razgovor i terapija plesom za starije: Evo koje su još besplatne aktivnosti na popisu
Umirovljenici i stariji od 55 godina u Zagrebu mogu sudjelovati u besplatnim aktivnostima. Na popisu su i terapija plesom te razgovor podrške.
10:02 6 h 09.07.2026