Muškarci za isti rad zarađuju više nego žene: Evo kakva je razlika u mirovinama
Muškarci i dalje imaju veće plaće nego žene za isti rad, što se odražava na mirovine. Ipak, razlika u mirovinama sve je manja po spolu.
10:11 2 h 25.05.2026

Ilustrativna fotografija Foto: Canva
Unatoč povećanju broja palijativnih postelja i mobilnih timova, stanje palijativne skrbi u Hrvatskoj i dalje je – blago rečeno – daleko od zadovoljavajućeg. U veljači ove godine udruga “Krugovi” s partnerima izradila je zagovarački dokument o unaprjeđenju palijativne skrbi, o čemu više možete pročitati ovdje. Njihov cilj je potaknuti donošenje novog Nacionalnog programa za razvoj palijativne skrbi koji još uvijek ne postoji, na što se upozorava i u ovih dana objavljenom Izvješću pučke pravobraniteljice. Izvješće pučke pravobraniteljice za 2024. godinu donosi potresne primjere propusta u sustavu palijativne skrbi, odnosno liječenju terminalno bolesnih bolesnih pacijenata.
Težak slučaj, koji se opisuje u Izvješću, odnosi se na pacijenta koji je bio nepokretan i u stanju kome te je dva mjeseca proveo u bolnici. Tijekom tog razdoblja kod pacijenta su se razvile teške rane, dekubitusi četvrtog stupnja, koji su utvrđeni odmah po njegovu premještaju u dom za starije. Pacijent nije bio ni propisno hranjen.
Prije prijema u posljednju bolnicu pacijent nije imao dekubituse, a obitelj zbog slabijeg imovinskog i zdravstvenog stanja te udaljenosti bolnice nije ga mogla često posjećivati. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) proveo je nadzor u bolnicama u kojima je ranije bio hospitaliziran i nije utvrdio nepravilnosti, dok Ministarstvo zdravstva, unatoč požurnicama i težini slučaja, više od godinu dana nije dostavilo nikakav odgovor o propustima u zadnjoj bolnici. Ispitni postupak još uvijek traje.
Izvješće podsjeća i na slučaj liječnika Krešimira Crnogaće, palijativnog pacijenta koji je preminuo u bolnici u Šibeniku. Njegova partnerica u javnosti je otvorila pitanje dostupnosti opioida za ublažavanje boli u bolničkoj palijativnoj skrbi. Stručno mišljenje Hrvatske liječničke komore o tom slučaju još se čeka, dok Hrvatsko društvo za liječenje boli upozorava na nedostatak ujednačene edukacije i izostanak uže specijalizacije iz medicine boli, što dovodi do nejednake dostupnosti liječenja za palijativne pacijente.
Iako HZZO navodi da je ugovoreno 768 palijativnih postelja u bolnicama i 14 u hospiciju, brojne zdravstvene ustanove, uključujući bolnice u Sisku, Ogulinu, Šibeniku i Vinkovcima nemaju dostatne kapacitete za rastuće potrebe. Ističe se i da povećanje broja postelja nije bilo praćeno dodatnim financiranjem, pa cijena koju HZZO plaća ne pokriva stvarne troškove liječenja. Palijativnu skrb u Hrvatskoj prema procjenama treba između 26.000 i 46.000 bolesnika, o čemu više možete pročitati ovdje.
Volonterska udruga La Verna, koja pruža podršku palijativnim pacijentima, upozorava na brojne sustavne probleme; od neprimjerene komunikacije prema obiteljima i pacijentima, preko otežanog ostvarivanja prava na kućnu njegu, do nedostatka mobilnih palijativnih timova i liječnika u njima.
Posebno zabrinjava što Nacionalni program razvoja palijativne skrbi još nije donesen. Iako je donošenje programa bilo planirano, Ministarstvo zdravstva najavljuje njegovo usvajanje tek krajem 2025. godine. Pučka pravobraniteljica ponovno je preporučila Vladi da žurno donese Nacionalni program kako bi se omogućila dostojanstvena skrb za najranjivije bolesnike, koji su sada često prepušteni sami sebi i svojim obiteljima.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.
Demencija i padovi: Znanstvenici otkrili moguću povezanost kod razvoja bolesti
Stariji koji su ranije u životu padali mogu imati veći rizik od razvoja demencije. Već i jedan pad nakon 40., povezan je s 20 posto većim rizikom.
10:49 1 d 24.05.2026
Nutricionistica o pet vrsta čajeva: 'Nisu lijek, ali blagotvorno utječu na zdravlje'
Čajevi pomažu hidraciji, blagotvorno utječu na probavu, san i imunitet. Mali su ritual koji donosi osjećaj topline i ugode, što je bitno starijima.
16:30 3 d 21.05.2026
Obiteljski liječnici pred mirovinom: Svaki četvrti ima između 60 i 64 godine
Svakom četvrtom obiteljskom liječniku uskoro stiže vrijeme za mirovinu. Neki će se možda odlučiti na rad u mirovini. Starijih od 65 godina ih je 329.
15:03 5 d 19.05.2026
Zavod za javno zdravstvo poziva na oprez: Ako ste u prirodi, čuvajte se
Stigla je sezona krpelja. Zavod za javno zdravstvo upozorava sve ljubitelje prirode da tijekom boravka vani pripaze. Predlažu i prikladno oblačenje.
08:25 8 d 17.05.2026