Obećana zemlja za Hrvate trebat će 260.000 radnika godišnje. Evo zašto

Jasmina Grgurić Zanze
17. veljače 2019.
Novosti
A- A+

Ima li u Njemačkoj i dalje mjesta za nezaposlene Hrvate? Ako je suditi po rezultatima najnovije studije, ali i useljeničkoj politici vladajuće socijal-demokracije, možemo računati s tim. Tim više jer se očekuje masovni odlazak njihovih domaćih stručnjaka u mirovinu…

Foto: Pixabay

Broj Hrvata koji je odlučio potražiti sreću u obećanoj zemlji iz godine u godinu raste, a čini se kako će tako biti i dalje. Naime, procjenjuje se kako će Njemačka trebati čak 260.000 radnika godišnje. I tako narednih 40 godina. Pokazuju tako nedavno objavljeni rezultati studije Zaklade Bertelsmann.

Pritom, budućnost “druge domovine” Hrvata ovisit će upravo o useljenicima. Razlog? Masovni odlazak u mirovinu generacije “baby-boomera” koji su rođeni između sredine pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća. No, Njemačka ovoga puta cilja i na stručnjake koji ne dolaze iz zemalja Europske unije. Ipak, dio radnika nastavit će se “uvoziti” unutar EU granica.

Naši umirovljenici nakon "arbajta" primaju 2.476 kuna mirovine!

Studija već polazi od toga da će granica za odlazak u mirovinu biti podignuta na 70 godina i da će se ujednačiti broj muškaraca i žena koji rade. Studija političarima sugerira da se zakon o useljavanju stručne radne snage, koji se trenutno nalazi u parlamentarnoj proceduri, što prije počne primjenjivati punom snagom, piše Jutarnji list.

Krajem prošle godine, usvojen je novi useljenički zakon čije se stupanje na snagu još uvijek čeka. Rezultat je to politike Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) koja u radu Vlade sudjeluje s demokršćanskom Unijom CDU/CSU. S druge strane, desnica pak upozorava na 2,1 milijuna nezaposlenih osoba u Njemačkoj koje bi trebalo integrirati na tržište rada.

Prema informacijama Savezne agencije za zapošljavanje, Njemačkoj osim visokokvalificiranih stručnjaka nedostaju radnici sa srednjom stručnom spremom u tehničkom i građevinskom sektoru.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap