Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 3 d 27.04.2026

Ugovor o mirovini | Pexels
Građani će uskoro moći odlučiti žele li mirovine iz drugog stupa koje se usklađuju ili neindeksirane mirovine, odnosno one koje se ne usklađuju. Naime, mirovine iz drugog stupa usklađuju se dvaput godišnje, ali samo prema stopi inflacije, a ne i prosječne plaće. Kako stopa inflacije posljednjih godinu dana stagnira, posljednje srpanjsko usklađivanje u drugom stupu iznosilo je svega 0,6 posto, o čemu smo pisali ovdje. Na prosječan iznos primanja od oko 100 eura, jasno je da dobiti nema, odnosno ona iznosi zanemarivih 60 centi.
Iz oba mirovinska stupa mirovinu prima gotovo 20.000 umirovljenika. Osnovna mirovina im u prosjeku iznosi 765 eura, uz što još dobivaju prosječnih oko 100 eura iz drugog stupa. Njihov broj i dalje je premalen u odnosu na ukupan broj korisnika, ali raste te će rasti i dalje zbog izjednačavanja dodatka na mirovinu i akumuliranja uplata, o čemu više doznajte ovdje.
Neindeksirane mirovine, dakle, bit će fiksne u iznosu od početka do kraja isplate, odnosno neće ovisiti o inflaciji. Mirovinska osiguravajuća društva dobila su od ove godine ‘zeleno svjetlo’ da ponude i mirovine koje se neće usklađivati. Na modelu se još uvijek radi, a iz Hanfe su za Mirovina.hr pojasnili koje su prednosti neindeksiranih mirovina te kako će građani u konačnici znati što im se dugoročno više isplati od te dvije opcije. Pritom otkrivaju jednu bitnu stvar, a to je da će neindeksirane mirovine u startu – biti veće.
– Očekuje se da će neindeksirana mirovina na početku isplate biti veća od one koja je predmet indeksacije, gdje MOD-ovi jamče usklađenje u skladu sa zakonskim pravilima. Takvog jamstva kod neindeksiranih mirovina nema. Međutim, one će u pravilu ostati nepromijenjene za čitavo vrijeme trajanja isplate mirovine. Iznimno je kod oba oblika isplate mirovine moguće stvaranje takozvanog viška, i to u slučaju da vrijednost imovine za pokriće tehničkih pričuva na kraju godine prelazi propisani iznos vrijednosti svih tekućih i budućih obveza prema ugovorima o mirovinama. Ako je tako stvoreni višak dovoljno velik, odnosno u slučaju ostvarenja uvjeta za pripis tako ostvarenog viška korisnicima mirovina, i indeksirana i neindeksirana mirovina će se povećati za iznos pripisanog viška, otkrili su nam iz Hanfe.
Zanimalo nas je i koja je prednost neindeksirane mirovine u odnosu na onu koja se usklađuje, ali iz Hanfe kažu da ne bi bilo primjereno govoriti o prednostima bez ukazivanja i na potencijalne nedostatke. Naime, uvođenjem neindeksirane mirovine omogućen je izbor da se manji iznos mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja ne usklađuje. Odluka o izboru, kažu nam, ovisit će o osobnim afinitetima korisnika. To su prije svega specifične životne okolnosti, stupanj financijske pismenosti, sklonost preuzimanju rizika i slično.
Kada će mirovinska osiguravajuća društva početi isplaćivati i ovaj oblik mirovine, ovisi o pojedinačnoj odluci svakoga od njih. Podsjetimo, izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima od 1. siječnja 2024. omogućeno je MOD-ovima da uz obveznu ponudu isplate indeksirane mirovine, iznimno mogu ponuditi i isplatu neindeksirane mirovine. Važno pitanje je i tko će građane uputiti u sve tajne ovog izbora, odnosno informirati ih o prednostima i rizicima.
– Kod oba oblika isplate mirovine, zakonodavac je stavio naglasak na predugovorno informiranje korisnika mirovine. MOD-ovi su dužni pružiti sve relevantne informacije koje su potencijalnom korisniku potrebne za razumijevanje razlika između načina isplate neindeksirane i indeksirane mirovine, kao i za donošenje informirane odluke o sklapanju ugovora o mirovini s MOD-om, ovisno o tome kakvu opciju odabere. To uključuje i jasan opis rizika inflacije i potencijalnih posljedica za korisnika mirovine, ako se ne provodi usklađivanje mirovine prema stopi promjene indeksa potrošačkih cijena u uvjetima visoke ili rastuće inflacije, dodaju iz Hanfe.
Kod neindeksirane mirovine ne može se dogoditi rast, ali ne može se dogoditi ni pad. Kako smo već naglasili, prednost je da će ona u startu biti većeg iznosa, premda još uvijek nema modela po kojem bi se vidjele konkretne brojke. Ipak, postoji opcija da ovi korisnici na kraju i profitiraju. Međutim, to će ovisiti o pretpostavljenom kretanju stope promjene indeksa potrošačkih cijena (inflacija). Bitna je i podudarnost svih tih pretpostavki s njihovim stvarnim kretanjem za vrijeme trajanja isplate mirovine, a što će ovisiti o konkretnim tržišnim uvjetima.
– Upravo zato je vrlo važno da MOD-ovi korisnicima mirovine prethodno na jasan i nedvosmislen način daju usporedbu izračuna mirovine s usklađenjem i bez usklađenja s inflacijom pod istim pretpostavkama. U njih ulaze dob, ukupan iznos doznake, pretpostavka inflacije i slično, kako bi korisnici mirovine mogli napraviti informirani odabir, kažu iz Hanfe.
Informiranje članova obveznih mirovinskih fondova započinje prije samog trenutka izbora mirovine. Mirovinska društva dužna su članu obveznog mirovinskog fonda, kojem je preostalo manje od godinu dana do ostvarivanja prava na starosnu mirovinu, dostaviti obavijest o pravima i obvezama u vezi isplate buduće mirovine Ta obavijest sadržava i informacije o postupku i načinu izbora MOD-a, podatke o mirovinskim programima za svaki postojeći MOD, informacije o rizicima i slično, uz upućivanje na Regos koji može dati dodatne podatke i građanima olakšati izbor.
– Prije donošenja odluke o sklapanju ugovora o mirovini važno se dobro informirati kako bi budući umirovljenici u potpunosti razumjeli potencijalne rizike i koristi povezane sa svojom odlukom. Član koji je zaprimio gore navedenu obavijest od mirovinskog fonda, može se obratiti MOD-u sa zahtjevom da mu napravi informativni izračun mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje za razne opcije mirovinskih programa koje to društvo distribuira, pri čemu je MOD, između ostalog, dužan tom članu objasniti rizike koji su povezani s pojedinim mirovinskim programom i različitim opcijama isplate mirovine koje nude. Usporedbom ponuđenih opcija član tada može lakše donijeti odluku o modelu mirovine koji će izabrati, zaključuju iz Hanfe za Mirovina.hr.
Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 3 d 27.04.2026
Padovi prinosa AZ mirovinskih fondova: 'Kratkoročna kretanja nisu pokazatelj uspješnosti'
Prinosi obveznih mirovinskih fondova AZ značajno su pali u prvom kvartali. Smatraju da promjena strategije na kratak rok može biti kontraproduktivna.
12:48 7 h 30.04.2026
Našim umirovljenicima najviše mirovina stiže iz šest zemalja: Evo od kuda dolaze najveće
Više od 200.000 umirovljenika dobiva mirovine iz drugih zemalja, a skoro 45 posto ih dolazi iz Njemačke. Iako su najbrojnije, nisu i najveće.
16:33 2 d 28.04.2026
Raiffeisen mirovinski fondovi: Najblaži padovi zbog konzervativne strategije
Raiffeisen je u kategoriji C jedini u plusu tijekom prvog kvartala. U kategoriji A je jedini u minusu, a u kategoriji B također ima najniže prinose.
09:12 4 d 26.04.2026
Mirovine koje isplaćujemo u inozemstvo: Evo u kojih pet zemalja ih 'putuje' najviše
Hrvatska u inozemstvo isplaćuje mirovinu za 181.789 umirovljenika. Među njima je najviše starosnih mirovina, a potom obiteljskih.
12:32 6 d 24.04.2026
Starosne mirovine: Ovih korisnika ima najmanje, a u prosjeku dobivaju najviše
Starosne mirovine prima više od pola milijuna korisnika. Veće su u prosjeku za 15 eura zbog usklađivanja, a najviši iznosi prelaze 1.100 eura.
16:30 7 d 23.04.2026
Ministar o ukidanju poreza na mirovine: 'To znači manje novca za uskrsnice i božićnice'
Vlada planira ukinuti porez na mirovine, a ministar Alen Ružić poručuje da bi se to moglo odraziti na socijalna davanja iz lokalnih proračuna.
15:46 7 d 23.04.2026
Za europsku mirovinu štedi i Toni Milun: 'Ne mogu se osloniti samo na državni sustav'
Među 16.500 korisnika europske mirovine su i Hrvati, a PEPP je odabralo 230 poslodavaca u Hrvatskoj. Zašto je to dobar izbor pojašnjava Emilio Gučec.
11:31 7 d 23.04.2026