Vlada o povećanju mirovina: ‘Rasle su za 90 posto, prosječna prelazi 700 eura’
Kao rezultat rasta plaća, poboljšane formule usklađivanja mirovina i drugih iskoraka u mirovinskom sustavu, rasle su i mirovine, poručila je Vlada. Prosječna sveukupna mirovina povećana je za više od 90 posto i prelazi iznos od 700 eura, dok je cilj dosegnuti 800 eura do kraja mandata. Vlada se u povodu Dana socijalnog partnerstva pohvalila i uvođenjem godišnjeg dodatka na mirovinu.

Ilustracija | Pexels
S rastom mirovina i plaća pohvalila se Vlada jučer u povodu Dana socijalnog partnerstva. Socijalno partnerstvo temelji se na suradnji Vlade, poslodavaca i sindikata, a kroz Gospodarsko-socijalno vijeće. Trenutačno su u tijeku pregovori ministra rada i mirovinskog sustava Marina Piletića sa sindikatima javih službi o osnovici plaća za 2026. godinu. Sindikati ne pristaju na ministrovu ponudu o rastu osnovice za dva posto. Da pregovori traju već predugo i da Piletić ne gradi socijalni dijalog, već ga razara, upozorili su ovih dana iz Sindikata znanosti, o čemu smo pisali ovdje.
– Hrvatska danas bilježi visoku razinu zaposlenosti, s više od 1,74 milijuna osiguranika, te rekordno nizak broj nezaposlenih. Prosječna neto plaća udvostručena je sa 749 eura u 2016. godini na 1.498 eura u studenome 2025., dok je minimalna bruto plaća porasla s 441 eura na 1.050 eura. Kao rezultat rasta plaća, poboljšane formule usklađivanja mirovina i drugih iskoraka u mirovinskom sustavu, rasle su i mirovine, poručila je Vlada.
Prosječna sveukupna mirovina povećana je za više od 90 posto i prelazi iznos od 700 eura, dok je Vladin cilj dosegnuti 800 eura do kraja mandata. Uveden je, kako ističu, i godišnji dodatak na mirovinu za sve umirovljenike, koji je primilo više od 1,2 milijuna korisnika. Time se, smatra Vlada, dodatno jača sigurnost i dostojanstvo starijih sugrađana. Prosječna plaća je porasla, zbog čega stagnirajuće mirovine isplaćene u siječnju sada još lošije stoje u odnosu na radnička primanja, o čemu smo pisali ovdje.
– Svjesni smo da još moramo raditi na podizanju kvalitete života i kupovne moći građana. Stoga će nam prioritet biti stabilan rast plaća, podizanje kvalitete radnih mjesta i materijalnih prava radnika, kao i daljnje suzbijanje inflatornih pritisaka. Radit ćemo i na stvaranju poticajnog poslovnog okruženja za nova ulaganja i konkurentnost gospodarstva, poručili su iz Vlade.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
