Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Predsjednik HZJZ-a Krunoslav Capak o otočanima | Foto: Snimak zaslona YT/Canva
Prosječno životni vijek otočana duži je nego građana na kopnu. Stalno je naseljeno 53 otoka u Hrvatskoj, a na njima živi oko 127.800 stanovnika. Žive dulje jer su tjelesno aktivniji, češće konzumiraju ribu i koriste maslinovo ulje. Životni vijek otočana dulji je, ali imaju veći rizik od prekomjerne težine, arterijske hipertenzije i psihičkih bolesti zbog izoliranosti i krvnog srodstva, prema istraživanju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Inače, mnogi umirovljenici imaju prekomjernu težinu, a čak 70 posto starije je od 75 godina, o čemu smo pisali ovdje.
Osobe s povišenim krvnim tlakom manje se liječe nego na kontinentu, a kontrola bolesti je slabija. Broj posjeta primarnoj zdravstvenoj zaštiti manji je nego na kopnu, prema riječima ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslava Capaka o javnozdravstvenom pregledu stanovništva hrvatskih otoka, predstavljenom na kongresu o zdravstvu u ruralnim regijama ‘Puls periferije’, piše N1.
– Epidemiološke studije provedene posljednjih pedeset godina pokazale su da otočani u prosjeku imaju dulje očekivano trajanje života, što se prije svega pripisuje mediteranskoj prehrani i povoljnijim ekološkim uvjetima. Udio starijih od 65 godina doseže 28,1 posto. To je znatno više od 22,3 posto na kopnu, a na pojedinim otocima penje se i iznad trećine stanovništva. Time su hrvatski otoci ušli u skupinu izrazito starih sredina, što donosi dodatne izazove za zdravstveni sustav, istaknuo je Capak.
Jedan od negativnih aspekata života na otocima odnosi se na prometnu izoliranost. Svaka potreba za bolničkim pregledom ili hitnom intervencijom zahtijeva stoga vrijeme i logistiku koja može utjecati na ishode liječenja. Dio rješenja mogla bi ponuditi telemedicina i virtualne ordinacije, koje već omogućuju da obiteljski liječnik u suradnji sa specijalistom pregledava pacijenta i daje preporuke na daljinu, kako je istaknuo Capak.
– HZJZ provodi i javnozdravstvene akcije na otocima. Na Braču i Dugom otoku mjerio se krvni tlak i drugi parametri, a rezultati su pokazali da gotovo polovica sudionika ima povišene vrijednosti. To nam govori da dio populacije ne ide redovito liječniku, niti se odaziva preventivnim pregledima, ali su se spremni odazvati na brzu javnozdravstvenu akciju u svom mjestu. To moramo proširiti i na druge dijelove Hrvatske. Rekao bih da su naši otoci bili ‘plave zone’ prije pedeset ili sto godina. Ljudi su naporno radili u voćnjacima, maslinicima i vinogradima, pješačili su, hranili se mediteranski i živjeli u snažnoj socijalnoj koheziji, družeći se sa susjedima. Danas su, nažalost, otoci izgubili tu karakteristiku, poručio je Capak na kongresu o zdravstvu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Simptomi toplinskog udara kod starijih: Mogu biti manje izraženi, a evo koji su najčešći
Simptomi toplinskog udara su povišena tjelesna temperatura, suha koža i slabost. Dolazi i do ubrzanog disanja i rada srca, mučnine ili zbunjenosti.
17:03 9 d 30.06.2026
Gluhoslijepi pacijenti bez nužnih informacija o zdravlju: Liječnici im ne znaju pristupiti
Gluhoslijepe osobe teško dobivaju jasne informacije potrebne za odluke o zdravlju. Zdravstveni sustav zanemaruje njihove komunikacijske potrebe.
16:11 16 d 23.06.2026
Oštećenje sluha kod umirovljenika: 'Nakon 75. godine kod svake druge osobe'
Oštećeni sluh nakon 75. godine javlja se kod svake druge osobe. Staračka nagluhost češća je kod muškaraca. Povezuje se s rizikom od demencije.
10:06 17 d 22.06.2026
Istraživanje o potencijalnoj terapiji za demenciju: Lijekovi za rak poništavaju oštećenja
Istraživanje je otkrilo da dva lijeka za rak poništavaju oštećenja od Alzheimera. Računalni pristup je doveo do potencijalne kombinirane terapije.
09:43 18 d 21.06.2026
Dan moždanog udara: Neki od simptoma su nejasan govor, utrnulost i gubitak vida
Hrvatski dan moždanog udara obilježava se danas. Najčešći simptomi nastaju iznenada, a to su nejasan govor, oduzetost strane lica i slabost ruke.
09:43 18 d 21.06.2026
Prestanak pušenja smanjuje rizik od demencije: Neke bolesti taj učinak mogu poništiti
Istraživanje je pokazalo kako je prestanak pušenja u kasnijoj dobi povezan s manjim rizikom od razvoja demencije. Druge bolesti to mogu poništiti.
09:06 25 d 14.06.2026
Preživljavanje od raka je u porastu: Život i nakon dijagnoze može biti kvalitetan
Prve nedjelje u lipnju obilježava se Nacionalni dan preživjelih od raka. Skoro 40 posto preživjelih živi 10 i više godina nakon dijagnoze.
08:14 32 d 07.06.2026