Osteoporoza: Zbogom mekim kostima!

Vladimira Paleček
14. studenoga 2017.
Zdravlje
A- A+

Osteoporoza je metabolička bolest kostiju, karakterizirana progresivnim gubitkom koštane mase, što povećava sklonost prijelomima, naročito kralježaka, podlaktice i bedrene kosti. Na obnavljanje kosti pozitivno utječu tjelesna aktivnost i normalna razina spolnih hormona, a pomaže i zdrava prehrana, te unos dodatnih vitamina i minerala.

Osteoporoza je bolest uzrokovana nedostatkom kalcija, koja izaziva slabljenje koštanog tkiva.

Kao što zasigurno znate, osteoporoza je bolest uzrokovana nedostatkom kalcija, koja izaziva slabljenje koštanog tkiva. Jedna je od najčešćih bolesti vezanih uz starenje, a više ugrožava žene nego muškarce. Nime, nakon četrdesete godine muškarci gube od 0,5 do 0,75% koštane mase godišnje, a žene od 1,5 do 2%. Nakon klimakterija u žena je taj gubitak povećan i do 3%. Osteoporoza se češće javlja kod žena u kojih je rano nastupila menopauza, mršavih žena, onih koje u obitelji imaju osteoporozu, koje se ne bave tjelesnom aktivnošću i manje se izlažu suncu, kod pušačica, žena koje hranom ne uzimaju dovoljno kalcija, koje konzumiraju veće količine alkohola i kave i onih koje se liječe steroidima, heparinom i lijekovima za neutralizaciju želučane kiseline. Povećano uzimanje bjelančevina (meso, sir, riba) izaziva pojačano izlučivanje kalcija putem bubrega, te je visok stupanj osteoporoze u zapadnim zemljama zbog visokoproteinske prehrane.

Oboljeli od Alzheimera popunili bi grad veličine Zadra

Štetni lijekovi

Dugi niz godina liječnici su propisivali ženama lijekove protiv osteoporoze, no danas mnogi znanstvenici upozoravaju na njihovu neefikasnost i štetnost. Za liječenje ove bolesti sada preporučuju zdravu prehranu, vježbe i unos dodatnih vitamina i minerala. Naime, konvencionalni lijekovi za liječenje osteoporoze nisu samo skupi, nego i imaju opasne nuspojave, koje uključuju povećani rizik od frakture kuka i odumiranje kosti vilice. – Bisfosfonati poremećuju normalnu strukturu kosti i blokiraju stanice koje razgrađuju stare kosti i prave mjesto za stvaranje novih. Stoga se nove kosti grade povrh starih, umjesto da se razgradi i zamijeni stara kost. Time se povećava gustoća kostiju, ali njihova struktura postaje neprirodna – upozorava Karen Chapman, profesorica nutricionistike na fakultetu Illinois i autorica nedavnog istraživanja objavljenog u časopisu Nutrients. Nedavna su istraživanja pokazala i da bisfosfonati uzrokuju opasnu srčanu aritmiju, koja može biti smrtonosna. Testovi za mjerenje gustoće kostiju su daleko od preciznosti. Oni mjere samo gustoću, ali ne i kvalitetu kostiju, te postoji rizik od frakture.

Zdrava prehrana umjesto lijekova

Nakon deset godina istraživanja došlo se do zaključka da unos kalcija i vitamina D povećava gustoću i kvalitetu kostiju, što drastično smanjuje rizik of frakture kuka. Na kvalitetu kostiju također povoljno djeluju magnezij, kalij i lizin. Zato se kod osteoporoze preporučuje uzimanje namirnica koje sadrže velike količine ovih nutrijenata. Isti rezultat možete postići i unosom dodataka prehrani. Dovoljne količine vitamina D možete dobiti redovitim sunčanjem.

Nutrijenti za izgradnju kostiju

KALCIJ – Izgrađuje kosti.

* Gdje ga ima? Mliječni proizvodi, sezam, alge, kelj, badem, grah, amaranth, brokula.

LIZIN – Poboljšava apsorpciju kalcija, sprječava njegov gubitak iz organizma, potiče izgradnju koštanog tkiva.

* Gdje ga ima? Soja, grah, mlijeko, sir, slanutak, leća.

VITAMIN D – Odgovoran je za apsorpciju kalcija.

* Gdje ga ima? Redovito sunčanje.

MAGNEZIJ – Poboljšava apsorpciju kalcija, izgrađuje kosti.

* Gdje ga ima? Zeleno lisnato povrće, grah, integralne žitarice, orašasto voće i sjemenke.

Ne zanemarujte vježbanje!

Poput mišićne mase, ako ne vježbamo redovito naša koštana masa se s vremenom smanjuje. Zato su redovite sportske aktivnosti vrlo bitne za prevenciju osteoporoze. Tijekom vježbanja ne rade samo mišići, nego i kosti. Kao odgovor na vježbu, kosti se počinju ponovno formirati. Za prevenciju i liječenje osteoporoze možete koristiti različite vježbe, ali dizanje utega se pokazalo posebno učinkovitim za formiranje snažnih kostiju. Ako ste starija osoba i malo se krećete, započnite sa redovitim hodanjem, tako da se vratite u dobru kondiciju. Mlađi i snažniji ljudi mogu odmah započeti sa vježbama snage. Preporučuju se vježbe u kojima se nosi težina tijela: hodanje, tenis, ples, lagani aerobik te posebne vježbe za jačanje i podupiranje kralježnice.

Ljekovita sirova hrana

Oboljelih od dijabetesa oko 300.000: Kako živjeti sa šećernom bolešću u starijoj dobi?

Sirova hrana je ljekovita i pokazala se učinkovitom protiv mnogih bolesti. Nije iznenađujuće da sirova hrana pomaže i kod osteoporoze. Preporuča se što češće jesti glavati (obični) kupus. Naime, bor pomaže u povećanju razine estrogena u krvi, a estrogen je vrlo koristan za očuvanje kostiju. Među lisnatim povrćem, po sadržaju bora prednjači kupus. Lako ga je kombinirati i s povrćem bogatim kalcijem, poput prokulice, kelja, graha i tofua (sira od soje) u različitim salatama i uvarcima. A kad već govorimo o boru, mladice maslačka se po njegovu sadržaju nalaze odmah iza kupusa. Izuzetno je bogat i kalcijem; u samo 10 grama (oko 6 žličica) osušenih izdanaka maslačka, možemo dobiti više od 1 mg bora i 200 mg kalcija. Maslačak je i vrlo dobar izvor silicija koji, po nalazima nekih istraživanja, pomaže procesu jačanja kostiju.

NARODNA MEDICINA

ČAJNA MJEŠAVINA

Pomiješajte koprivu, stolisnik i kičicu – 6 žlica mješavine tih biljaka prelijemo litrom kipuće vode. Pijemo 3 puta na dan po 2 šalice čaja. U svaku šalicu dodamo po žlicu cvjetnog praha. Tako radimo deset dana.

 

UTRLJAVANJA

Stolisnik: vodeni iscjedak.

 

OBLOZI OD KUPUSA

Sadrži dosta bora, koji pomaže u povećanju razine estrogena u krvi, a estrogen je vrlo koristan za očuvanje kosti. Jedite puno salate od kupusa i kombinirajte kupus s ostalim povrćem koje je bogato kalcijem (prokulice, kelj, grah, tofu). Od kupusa možete napraviti i obloge: malo ugrijte listove i privijte ih na bolna mjesta. Stavite list povrh lista i povežite. Zelje bi trebalo biti mlado, zeleno i svježe.

 

MASLAČAK

Mladice maslačka također obiluju borom, a imaju i dosta kalcija i silicija, koji pomaže jačanju kosti.

 

UVARAK ZA JAČANJE KOSTIJU

U veliki lonac ulijte 2 litre vode, dodajte riblje kosti (mogu biti ostatak od objeda – ako su jako sitne zavežite ih u gazu), pustite da uzavre a zatim poklopite i kuhajte 30 minuta. Dodajte nekoliko šaka na sitno narezanog kupusa, listova maslačka, koprive, peršina, lobode (Chenopodium ambrosioides) i tušta (Portulaca oleracea). Kuhajte par minuta, dok zelen ne omekša. Po želji dodajte soli, papra i druge začine. Prije posluživanja uklonite kosti. Poslužite kao juhu od povrća.

 

Savjeti i recepti austrijske travarke Marije Treben

Samljevenim sjemenom piskavice postižemo dobar uspjeh u borbi protiv osteoporoze, a također koristi i u koštanih izraslina ili upale koštane moždine. U danu popijemo dvije šalice čaja od stolisnika, podijeljene na četiri dijela. U dvije politrene šalice uvijek dodamo pola čajne žličice samljevena sjemenja piskavice. Potpune kupke od stolisnika, 200 g bilja, trajanje kupelji 20 minuta, srce iznad razine kupelji (vodu za kupanje, ako ju zagrijemo, možemo koristiti još dva puta) primjenjujemo jednom u mjesecu. Osim toga tijelo svaki dan namažemo esencijom od stolisnika. Po cvjetovima ubranim po suncu napunimo bocu do grla, prelijemo 40%-tnom rakijom i pustimo da stoji deset dana na suncu.

Najvažniji savjet je da se svakako posavjetujete sa svojim liječnikom!

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap