Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Groblje, ilustracija | Foto: Unsplash
Gradsko groblje u Zadru je puno i nema mjesta za izgradnju novih grobnica. Grobnica se isto tako ne može ni kupiti, a ne može se ni unajmiti polica u zajedničkoj grobnici. Kao rezultat ovakvog stanja mnogi moraju birati ukop u zemlju ili se pak pokušavaju snaći kod prijatelja ili obitelji.
Stanje na grobljima diljem zemlje nikako nije dobro. Dok na nekima traju radovi, s drugih se besramno krade, bez obzira na to što postoje i kamere. Još jedan problem su i cijene pogreba koje su iznimno visoke. Tako ćete morati izdvojiti čak do 12.276 eura za grobno mjestu u Velikim arkadama na Mirogoju, dok ćete za pogrebe u ostalim dijelovima Zagreba trebati izdvojiti od 2.000 eura, o čemu smo pisali i ovdje.
Osim ovih problema, Gradsko groblje u Zadru se suočava s još gorom situacijom. Naime, tamo ne postoji ni jedna grobnica koja je raspoloživa, a moguć je jedino ukop u zemlju. Grobnica se ne može kupiti, a ne može se ni unajmiti polica u zajedničkoj grobnici pa se svatko snalazi kako stigne. Privremeno rješenje je ukop u zemlju, a kada se groblje sagradi tada će se ljudi ekshumirati, piše vijesti.hrt.hr.
S druge strane, izgradnja novog groblja u Crnom je počela prije dvije godine i dalje je u stanju mirovanja i to zbog nepostojanja proračuna. Nemoguće je prognozirati kada će biti moguć ukop pokojnika na novom groblju.
– Dva puta smo obavještavali ljude da će to biti početkom 2023. pa onda nakon toga početkom 2024., sad stvarno više ne mogu reći kad bi prve grobnice na Gradskom groblju mogle biti u funkciji, istaknuo je Josip Krnčević, direktor tvrtke za održavanje javnih površina i groblja, Nasadi d.o.o za vijesti.hrt.hr.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Labavija pravila obiteljskih domova: 'Radnika nema, a oni koji rade su opterećeni'
Izmjene Pravilnika o mjerilima za pružanje socijalnih usluga obuhvaćaju i rad obiteljskih domova. Mišljenja stručne javnosti vrlo su podijeljena.
16:42 3 h 09.07.2026
Nekretnine sve skuplje, imamo najveći pad prodanih kuća u EU: Najam 40 posto viši
Hrvatska ima najveći pad prodanih kuća u EU. Istovremeno, treća smo zemlja po poskupljenju nekretnina, a prva po rastu najamnina.
16:41 3 h 09.07.2026
Hrvatska živi od špice sezone: Više od pola svih noćenja imamo u srpnju i kolovozu
Gotovo svako treće noćenje u turizmu ostvareno je u špici sezone na razini Europske unije. Hrvatska od svih zemalja najviše ovisi o srpnju i kolovozu.
16:39 3 h 09.07.2026
HZZO upozorava na prevarante: 'Javilo nam se nekoliko zabrinutih umirovljenika'
Prevaranti se predstavljaju kao djelatnici HZZO-a i nazivaju starije. Pokušavaju im 'pokloniti' pomagalo za leđa i koljena i ispituju ih žive li sami.
16:37 3 h 09.07.2026
Kumica Jela na Dolcu prodaje 30 godina: Otkrila nam je kako radi umak od rajčice
Kumica Jela povrće i voće prodaje na Dolcu. Otkrila nam je kako radi umak od rajčice. Kila rajčica kod nje košta od tri do tri i pol eura.
15:06 5 h 09.07.2026
Kolektivnim ugovorima protiv niskih plaća: Konačno dogovoren Nacionalni program
Gospodarsko-socijalno vijeće postiglo je suglasnost oko Nacionalnog programa za promicanje kolektivnog pregovaranja, koji ide u javno savjetovanje.
11:21 9 h 09.07.2026
Razgovor i terapija plesom za starije: Evo koje su još besplatne aktivnosti na popisu
Umirovljenici i stariji od 55 godina u Zagrebu mogu sudjelovati u besplatnim aktivnostima. Na popisu su i terapija plesom te razgovor podrške.
10:02 10 h 09.07.2026