Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 4 d 27.04.2026

Inflacija je najveća u hotelima i restoranima | Foto: Ilustracija/Unsplash
Država se posljednjih mjeseci hvali usporenom inflacijom. Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, inflacija u lipnju iznosila je 2,4 posto u odnosu na isti mjesec lani. Dakle, cijene su veće nego prije godinu dana za navedenu stopu, ali u odnosu na prethodni mjesec stagniraju. U svibnju, inflacija je iznosila 3,3 posto, o čemu smo pisali ovdje.
Tako trenutno imamo najnižu stopu inflacije u posljednje dvije godine, ali ona se i dalje događa, posebno u pojedinim kategorijama. Da inflacija najteže pogađa umirovljenike, koji najveći dio mirovine odvajaju upravo na hranu, upozorio je nedavno u Saboru Boris Lalovac, o čemu više možete ovdje pročitati.
Cijene nekih dobara i usluga porasle su godišnje i do deset posto. Naime, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u restoranima i hotelima i to za 9,6 % posto. Obrazovanje je poskupjelo za 5,4 posto, ali 5,1 posto više plaćamo i zdravlje. Dobra i usluge ukupno su skuplje za 4 posto, dok rekreacija i kultura košta 3,7 posto više nego lani u ovo vrijeme.
Skuplje plaćamo i alkohol i duhan, i to za 3,6 posto, kao i prijevoz za 3 posto. Odjeća i obuća skuplji su 2,2 posto uz ostalo. Mjesečan, ali niži rast, imaju također restorani i hoteli, za 2,9 posto. Na mjesečnoj razini poskupjele su i ostale navedene kategorije.
U komponenti usluga porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 5,5 posto. Cijene hrane, pića i duhana porasle su za 2,1 posto, industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 1,5 posto. S druge strane, cijene energije su pale za 0,4 posto, priopćili su iz DZS-a. Inflacija je u posljednje dvije godine u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića 6,8 posto, razna dobra i usluge plaćamo šest posto više, dok restorane i hotele plaćamo 11,6 posto više.
DZS donosi podatke o inflaciji mjerenoj harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije. Prema tim podacima, cijene su u odnosu na lipanj 2023. godine porasle za 3,5 posto. Hrvatska se s takvom stopom nalazi iznad europskog prosjeka od 2,6 posto u društvu svega nekoliko zemalja s najvećom stopom inflacije.
Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 4 d 27.04.2026
Umirovljenici u Vrbovcu u akciji na suncu: Pomogli Crvenom križu urediti vrt
Seniorska akcija sadnje bilja
09:34 8 h 01.05.2026
Osobe s demencijom imaju mirisniji Dom: Vrtlarili i posadili lavandu, ružmarin i smilje
Korisnici, djelatnici i volonteri uljepšali su vrt Doma za osobe s demencijom u Rijeci. Sadili su mediteransko bilje koje je doniralo KD Čistoća.
09:34 8 h 01.05.2026
Članovi obitelji koji brinu za svoje starije: Evo koje oblike podrške nudi država
Pravo na pomoć u kući i brigu gerontodomaćica dobiva se unutar cenzusa. Planira se dodatnih 20 milijuna ulaganja iz EU fondova.
16:43 1 d 30.04.2026
Bivši ministar za Praznik rada: '2 milijarde eura više u socijalu, veće plaće i mirovine'
Zastupnik Marko Pavić tvrdi da niža kamata na BDP državi štedi 2 milijarde eura. Smatra da će visoki kreditni rejting osigurati i nova radna mjesta.
16:42 1 d 30.04.2026
Prognoza za Praznik rada: 'Pretežno sunčano, ponegdje umjerena naoblaka'
Praznik rada trebao bi biti sunčan, a dnevna temperatura između 16 i 22 Celzijusa, kažu iz DHMZ. Puno glazbe i hrane bit će u četiri najveća grada.
16:35 1 d 30.04.2026
Sastanak ministra Ružića i zastupnice Lukačić: Neusklađenosti u praksi osobne asistencije
Zastupnica Ljubica Lukačić upozorila je ministra Ružića na probleme u sustavu. Predložila je rješenja za poboljšanje statusa osoba s invaliditetom.
11:33 1 d 30.04.2026
Grad uredio prostor za umirovljenike: Udruga je dobila novu opremu i namještaj
Grad Popovača izvršio je potrebne radove na prostoru Udruge umirovljenika Grada. Obišli su ga gradonačelnik Josip Mišković i zamjenik Lovro Miklaužić.
09:52 1 d 30.04.2026