Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Župan Ivan Celjak u Domu za starije Sisak Foto: SMŽ
Cijene u domovima za starije u Sisku i Petrinji porasle su lani i do 50 posto. Većina korisnika nije mogla u inflaciji podnijeti takav financijski udarac. Umirovljenici u Petrinji nisu čak ni bili smješteni u domu, već su bili raspoređeni nakon potresa na druge lokacije. Zbog pobune korisnika sisačko-moslavački župan Ivan Celjak preuzeo je plaćanje razlike između stare i nove cijene na županiju, a o svemu smo više pisali ovdje. Županija je uvela subvencije od 12 do 47 posto, ovisno o tomu koliko je usluga poskupjela. Međutim, sada opet podižu cijene, odnosno smanjuju subvencije.
To znači da će korisnici ubuduće smještaj plaćati više, unatoč subvencijama uvedenima isključivo s ciljem pokrivanja razlike u troškovima. Dom za starije u Sisku cijene je dizao i u prijašnjim godinama, a tvrde da su i dalje među najjeftinijima u Hrvatskoj.
Jednokrevetna soba u Sisku za prvi stupanj usluge dođe 540 eura, dok je za četvrti stupanj 880 eura. Dvokrevetna soba prvog stupnja je 520 eura, a trokrevetna soba se nudi za treći i četvrti stupanj usluge s cijenama od 570 i 610 eura. Ovi se iznosi subvencioniraju, a nove odluke sa sjednica upravnih vijeća domovi nisu objavili javno na svojim stranicama. Ipak, u srijedu su iz oba doma poslali poduža priopćenja u kojima objašnjavaju rast cijena. Ne samo to, nego su u sve ukomponirali i izjave zadovoljnih korisnika koji nemaju ništa protiv rasta cijena smještaja.
Novi cjenik, premda još uvijek nepoznat, za nove korisnike vrijedi već od 1. listopada, a za one postojeće od 1. siječnja 2026. godine. Županija će, kažu, i dalje nastaviti subvencionirati troškove smještaja za postojeće korisnike u prosjeku 345 eura mjesečno, odnosno 4.140 eura godišnje po korisniku.
– Na žalost bili smo primorani uskladiti cijene, prvenstveno zbog značajnog rasta cijena energenata, prehrambenih proizvoda, medicinskih materijala te ostalih troškova koji su nužni kako bi nastavili pružati kvalitetnu i odgovarajuću razinu usluge svim našim korisnicima. Naš dom je kompletno uređen i obnovljen, proširili smo kuhinju za pripremu obroka, ugrađena je nova kotlovnica, a našim korisnicima osigurali smo suvremeno opremljen Odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju pa specijalističke preglede i terapije mogu obavljati u zgradi doma, izjavio je ravnatelj Doma za starije osobe Sisak, Ivor Borovnjak.
Postojećim korisnicima bit će tako ostavljeno razdoblje od četiri mjeseca kako bi u dogovoru sa zakonskim obveznicima uzdržavanja te nadležnim Zavodom za socijalni rad uskladili mogućnosti i model nastavka financiranja smještaja po novim cijenama uz subvenciju Županije.
– Dugo se cijene nisu povećavale, ali svjesni smo da je poskupila hrana i sve ostalo i da moraju poskupiti i usluge koje dobivamo u domu. A ovdje zbilja imamo puno toga, njegovatelje, medicinske sestre, fizijatra, razne aktivnosti u kojima sudjelujemo. Puno nam znači što nam Županija sufinancira cijenu smještaja i što nam na tako pomaže, rekla je korisnica Marica Kocmanić.
Ilija Kukor kaže kako u Domu za starije Sisak imaju sve što im je potrebno, a nova cijena je, kako kaže, u skladu s ostalim poskupljenjima. Sada dom plaća 350 eura i još će mu oko 350 eura platiti Županija tako da je zadovoljan s tim.
Zbog kontinuiranog rasta troškova života, uključujući energente, prehrambene namirnice i medicinski materijal, i Dom za starije osobe Petrinja donio je odluku o povećanju cijena smještaja koja će se za postojeće korisnike početi primjenjivati od sljedeće godine.
– Porast životnih troškova neizbježno je doveo do korekcije cijena, jer bi bez toga bilo teško zadržati dosadašnju razinu usluge. Ipak, povećanje cijena provest će se postupno, uz jasnu vremensku dinamiku i s ciljem da se korisnicima i njihovim obiteljima ostavi dovoljno prostora za prilagodbu, izjavio je ravnatelj Damir Borić.
Sisačko-moslavačka županija nastavlja subvencionirati troškove smještaja za postojeće korisnike doma u Petrinji, kao i u Sisku. Od 1. siječnja do 30. lipnja 2026. taj će iznos u prosjeku po korisniku biti 377 eura mjesečno, a od 1. srpnja do 31. prosinca 2026. prosječan iznos županijske subvencije po korisniku bit će 255 eura mjesečno, odnosno 3.792 eura godišnje po korisniku, pojasnio je ravnatelj. Dakle, subvencija cijena koje su povećane lani, smanjit će se.
– Cijena je sada zaista niska pa je povećanje cijena opravdano, jer danas je sve skupo. I s ovim povećanjem, cijena će biti prihvatljiva. Dobro će nam doći što će Županija i dalje nastaviti sufinancirati troškove našeg smještaja u domu, kaže Marija Kalanja koja je zadovoljna s osobljem, hranom i brigom o korisnicima.
Vera Šolić jedno je vrijeme bila u privatnom domu gdje su, kako kaže, cijene puno veće. Trenutačno plaća smještaj oko 10 eura što je, ističe, zaista malo u odnosu na ono što dobivaju.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Kolektivnim ugovorima protiv niskih plaća: Konačno dogovoren Nacionalni program
Gospodarsko-socijalno vijeće postiglo je suglasnost oko Nacionalnog programa za promicanje kolektivnog pregovaranja, koji ide u javno savjetovanje.
11:21 2 h 09.07.2026
Razgovor i terapija plesom za starije: Evo koje su još besplatne aktivnosti na popisu
Umirovljenici i stariji od 55 godina u Zagrebu mogu sudjelovati u besplatnim aktivnostima. Na popisu su i terapija plesom te razgovor podrške.
10:02 3 h 09.07.2026
Stranih radnika 5.000 manje nego prošle godine: Najveći pad među novozaposlenima
MUP je izdao 94.113 dozvola za strane radnike u prvoj polovici godine. Manje ih je za 5.005 od prošle godine, a najveći pad je kod novozaposlenih.
16:53 21 h 08.07.2026
Knjiga Plenkovićeve inflacije: 'Umirovljenik s 400 eura bira između hrane i režija'
Ljevica je u Saboru predstavila 'Knjigu Plenkovićeve inflacije'. Zbirka je to komentara i svjedočanstava građana o rastu cijena i padu standarda.
16:46 21 h 08.07.2026
Besplatna 'šetnja' za starije: Priključite se povijesnom obilasku Gornjeg grada
Povijesni obilazak Gornjeg grada u Zagrebu očekuje umirovljenike. 'Šetnja' će biti besplatna, a stariji će od vodiča čuti razne priče o Gornjem gradu.
16:45 21 h 08.07.2026
Umirovljenica Đurđica radila je u mirovini: 'Trebam li ponovno tražiti izračun?'
Umirovljenica Đurđica u mirovini je radila sedam mjeseci na pola radnog vremena. Sada više ne radi, ali je zanima može li dobiti novi izračun.
15:07 22 h 08.07.2026
Domovi za starije traže studente za rad: Satnica je nešto viša od minimalne
Dva umirovljenička doma traže studente, medicinske sestre i fizoterapeutske tehničare. Potrebni su za rad od 15. srpnja, a satnica iznosi devet eura.
11:42 1 d 08.07.2026