Korak dalje: Marija Selak Raspudić u Sabor poslala Rezoluciju o položaju i pravima starijih osoba

Milan Dalmacija
27. travnja 2023.
Novosti
A- A+

Nakon što je predložila osnivanje tijela za zaštitu prava starijih osoba, saborska zastupnica Mosta, Marija Selak Raspudić otišla je korak dalje. Sa skupinom profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu izradila je Rezoluciju o položaju i pravima starijih osoba te ju uputila u saborsku proceduru.

Marija Selak Raspudić | Foto: Facebook/Marija Selak Raspudić

Saborska zastupnica Mosta, Marija Selak Raspudić predložila je Hrvatskom saboru donošenje Rezolucije o položaju i pravima starijih osoba. Već ranije je, kako smo pisali, zatražila osnivanje posebnog tijela za zaštitu prava starijih osoba, po uzoru na brojne zemlje u kojima već postoji pravobranitelj za osobe treće životne dobi.

Zabrinuta starija žena sa sklopljenim rukama
Nasilje prema starijim ženama: 'Sve je češće ekonomsko nasilje, a velik broj osoba ga ne prijavljuje zbog straha'

Selak Raspudić smatra da je neshvatljivo da u Hrvatskoj ne postoji barem odjel za starije osobe unutar institucije Pučkog pravobranitelja. Uz to, već postoji više pravobranitelja za razne skupine u društvu. Stoga je odlučila napraviti prijedlog zajedno sa skupinom profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu, prenosi Index.

Ipak, ističe da su je dva razloga potaknula da rezoluciju pošalje u saborsku proceduru. Prvi je događaj iz sisačke bolnice, gdje su dvije starije pacijentice ležale na istom krevetu, o čemu smo također pisali, a drugi su zabrinjavajući podaci o porastu obiteljskog nasilja nad starijim osobama.

Crna statistika

Istaknula je, pozivajući se na statistiku MUP-a, da je 2020. godine zabilježeno 1.095 žrtava obiteljskog nasilja starijih od 65 godina. Samo godinu ranije, takvih je slučajeva bilo 760. No, još je gora činjenica da žrtve prijave jedan od 13 ili 14 počinjenih nedjela. Uz to, osobe koje su više izložene nasilju, manje su ga spremne prijaviti. Uz to, posebno brine odnos između zlostavljača i žrtve unutar obitelji.

Na to je upozorila i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, pozivajući se na podatke Ministarstva pravosuđa po kojima su 2021. zabilježene 834 starije žrtve obiteljskog nasilja. Godinu ranije bilo ih je 314, stoga je skok od čak 165,6 posto izrazito zabrinjavajući.

Marija Selak Raspudić je naglasila kako su žene dvostruko ranjivije. Istaknula je i da je stanovništvo Hrvatske sve starije, ali da nema uvjete poput svojih vršnjaka u većini drugih zemalja Europske unije. Čak 22,5 posto stanovništva je starije od 65 godina, a dio njih je prisiljen raditi umjesto da uživa u mirovini, naglasila je.

Muškarac se drži rukama za glavu
Izvješće pučke pravobraniteljice: Starije osobe nailaze na brojne probleme, ali ima jedna dobra vijest

– Imamo snažnu međugeneracijsku solidarnost, roditelji pomažu djeci u odgoju njihove djece, no nemamo reciprocitet u pomoći roditeljima, naglasila je zastupnica Mosta.

Projekt koji pomaže starijim ženama

Rodno uvjetovanog nasilja prema starijim ženama, svjesni su i u udruzi B.a.b.e. koja je u lipnju prošle godine pokrenula dvogodišnji projekt “Zaštita, razumijevanje, podrška: Pomozite starijima”, koje mu su u fokusu žene starije dobi.

Petra Kontić je naglasila da su u udruzi primijetili da im se sve češće javljaju starije žene žrtve nasilja, prema kojima se ipak treba drugačije odnositi. Tako naglašava da bi svaki dom za starije trebao imati jednu ili dvije sobe za žene žrtve nasilja. No, financijski i prostorno je to teško izvedivo. B.a.b.e. su izradile i priručnik za stručnjake koji rade sa starijim ženama žrtvama nasilja, a pri kraju su i smjernice za skloništa te domove za starije. Posljednja faza projekta bit će usmjerena k podizanju svijesti u populaciji o nasilju prema starijim osobama.

Copy link
Powered by Social Snap