Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Odlazak liječniku | Foto: Pixabay
Dok umirovljenici i drugi građani kojima prihodi u prethodnoj godini mjesečno po članu kućanstva nisu veći od 379,49 eura neće plaćati premiju dopunskog osiguranja, za građane koji nemaju dopunsko osiguranje će cijene svih usluga biti puno veće. Tako se najveći iznos participacije udvostručio.
Ostanak u bolnici ili odlazak na preglede ili pretrage je uvijek bio skuplji za one koji nemaju dopunsko osiguranje. Ipak, ove godine će cijene biti još veće, a to su nam potvrdili i iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
– Primjenom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, od 1. siječnja 2024. godine doći će do povećanja minimalnog iznosa sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite za pojedine zdravstvene usluge te maksimalnog iznosa sudjelovanja osiguranih osoba u troškovima zdravstvene zaštite po jednom ispostavljenom računu za izvršenu zdravstvenu zaštitu koje će iznositi najviše 120,26% proračunske osnovice odnosno 530,88 eura, objasnili su nam iz HZZO-a u ovom tekstu.
Tako, primjerice operacija slijepog crijeva stoji 2081 euro, od čega bi pacijent trebao platiti 416 eura. Operaciju srčanih zalistaka, koja stoji gotovo 13.300 eura, sada ćete platiti 530 eura. Do prije koji dan participacija je bila oko 265 eura. Poskupio je i dan u bolnici pa sada umjesto dosadašnjih 13 stoji 17 eura, navodi dnevnik.hr.
Dobra vijest je za one koji imaju dopunsko osiguranje, a to je da se cijena police neće mijenjati. Na ovaj način ćete i dalje moći plaćati nešto manje zdravstvene usluge po istoj mjesečnoj cijeni.
– Cijena police dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO-a i uz zakonske izmjene koje se odnose na sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite i nadalje ostati nepromijenjena, a ujedno se očekuje i priljev novih osiguranika u sustav dopunskog zdravstvenog osiguranja, rekli su nam iz HZZO-a.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Simptomi toplinskog udara kod starijih: Mogu biti manje izraženi, a evo koji su najčešći
Simptomi toplinskog udara su povišena tjelesna temperatura, suha koža i slabost. Dolazi i do ubrzanog disanja i rada srca, mučnine ili zbunjenosti.
17:03 8 d 30.06.2026
Gluhoslijepi pacijenti bez nužnih informacija o zdravlju: Liječnici im ne znaju pristupiti
Gluhoslijepe osobe teško dobivaju jasne informacije potrebne za odluke o zdravlju. Zdravstveni sustav zanemaruje njihove komunikacijske potrebe.
16:11 15 d 23.06.2026
Oštećenje sluha kod umirovljenika: 'Nakon 75. godine kod svake druge osobe'
Oštećeni sluh nakon 75. godine javlja se kod svake druge osobe. Staračka nagluhost češća je kod muškaraca. Povezuje se s rizikom od demencije.
10:06 17 d 22.06.2026
Istraživanje o potencijalnoj terapiji za demenciju: Lijekovi za rak poništavaju oštećenja
Istraživanje je otkrilo da dva lijeka za rak poništavaju oštećenja od Alzheimera. Računalni pristup je doveo do potencijalne kombinirane terapije.
09:43 18 d 21.06.2026
Dan moždanog udara: Neki od simptoma su nejasan govor, utrnulost i gubitak vida
Hrvatski dan moždanog udara obilježava se danas. Najčešći simptomi nastaju iznenada, a to su nejasan govor, oduzetost strane lica i slabost ruke.
09:43 18 d 21.06.2026
Prestanak pušenja smanjuje rizik od demencije: Neke bolesti taj učinak mogu poništiti
Istraživanje je pokazalo kako je prestanak pušenja u kasnijoj dobi povezan s manjim rizikom od razvoja demencije. Druge bolesti to mogu poništiti.
09:06 25 d 14.06.2026
Preživljavanje od raka je u porastu: Život i nakon dijagnoze može biti kvalitetan
Prve nedjelje u lipnju obilježava se Nacionalni dan preživjelih od raka. Skoro 40 posto preživjelih živi 10 i više godina nakon dijagnoze.
08:14 32 d 07.06.2026