Rak prostate: Najviše oboljelih je među umirovljenicima, provjeravajte PSA
Rak prostate je u porastu, dok je mortalitet u blagom padu. Testiranja su sve češća, ali i dalje nedovoljna. Rak prostate izlječiv je gotovo u potpunosti ako se otkrije u ranom stadiju. Oboljeli su najčešće u umirovljeničkoj dobi, zbog čega je važno kontroliranje PSA jednom godišnje među starijima od 50 godina. Na ovu bolest upozorit će u subotu javnom akcijom u Zagrebu i Hrvatsko društvo bolesnika s rakom prostate.

Rak prostate | Foto: Freepik
Godišnje u Hrvatskoj umre gotovo 800 muškaraca od raka prostate. Rak prostate najčešći je novodijagnosticirani rak kod muškaraca u Hrvatskoj i Europi. Iako je Ministarstvo zdravstva pokrenulo Poseban program za probir i rano otkrivanje raka prostate, odaziv građana na dijagnostički proces i dalje je nedovoljan. Rak prostate gotovo je u potpunosti izlječiv ako se otkrije u ranom stadiju. Glavni znakovi upozorenja su, prema onkologu, pojačana potreba za mokrenjem danju i noću, o čemu smo pisali ovdje.
Probir još uvijek u testnoj fazi samo u Zagrebu
Sa željom osvještavanja građana o važnosti odaziva na preventivne preglede i jednostavnoj krvnoj pretrazi koja otkriva rak prostate u ranoj fazi, u subotu, 26. travnja održava se javnozdravstvena akcija ‘Svi za njega’ na zagrebačkom Trgu bana Jelačića u 10 sati. Članovi Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate okupljenima će dijeliti tulipane te informativne knjižice i letke. Građani će se o bolesti moći i posavjetovati s vodećim domaćim stručnjacima za liječenje raka prostate.
Provedba Posebnog programa za probir i rano otkrivanje raka prostate u Hrvatskoj počela je lani. Usmjeren je na muškarce od 55 do 69 godina koji nikada nisu bolovali od raka prostate i koji nisu radili pretragu PSA (prostata specifični antigen) u zadnjih 12 mjeseci. Program se provodi u pilot fazi u Zagrebu, o čemu smo pisali ovdje. Muškarci iz ciljane populacije pozvani su od obiteljskih liječnika na besplatnu pretragu PSA te daljnje pretrage ako je to potrebno.
Najviše oboljelih među umirovljeničkom populacijom
Rak prostate najčešći je novodijagnosticirani rak u muškaraca u Hrvatskoj. Prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2022. godini dijagnosticirano je 2.609 karcinoma prostate. Više je to za oko 300 slučajeva raka prostate nego u 2020. godini. Čak 614 dijagnoza postavljeno je muškarcima u dobi od 65 do 69 godina. U dobi od 70 do 74 godine je 588 dijagnoza, dok ih je 405 u dobi od 75 do 79 godina. Dakle, najviše je oboljelih među umirovljeničkom populacijom. Rak prostate u Hrvatskoj nalazi se na devetom mjestu svih uzroka smrti muškaraca u 2023. godini, sa 758 umrlih muškaraca.
– Rak prostate bilježi porast incidencije, što se može povezati s većom učestalošću testiranja i duljim životnim vijekom, dok je mortalitet unatoč tome u konstantom blagom padu, odražavajući sve učinkovitije terapije i bolje upravljanje bolešću, navodi na svojim stranicama Zavod za javno zdravstvo.
Muškarci stariji od 50 trebaju provjeravati PSA
Kao najvažniji čimbenici rizika za rak prostate smatraju se starija životna dob (najčešći je kod muškaraca iznad 50 godina), nasljeđe i etničko porijeklo. Također, prehrana, debljina, upale prostate i spolno prenosive infekcije mogu predstavljati čimbenike rizika za razvoj bolesti.
Simptomi raka prostate mogu biti otežano mokrenje, slab ili isprekidan mlaz mokraće, pečenje kod mokrenja ili krv u mokraći, no simptomi sami po sebi ne potvrđuju prisutnost raka prostate. Većina ovih simptoma može se pojaviti i kod muškaraca s nemalignim povećanjem prostate. Simptomi metastatske bolesti uključuju umor, slabost i mršavljenje, navodi HZJZ. Većina bolesti se otkrije digitorektalnim pregledom i određivanjem PSA (tumorski biljeg za prostatu), što se obično provodi svake godine muškarcima starijima od 50 godina.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.