Proljeće bez alergije – crni kim, jabučni ocat, jogurt i kopriva u borbi protiv napornih simptoma

Jelena Ratko
16. travnja 2018.
Zdravlje
A- A+

Alergijske bolesti su četvrta kronična bolest u svijetu. Kako bi se od nje obranili, najprije podignite svoj imunitet, a zatim konzumacijom zdravih i prirodnih namirnica spriječite alergijske reakcije u svome organizmu.

Foto: pixabay.com

Konvencionalni lijekovi – antihistaminici – ublažavaju simptome alergije, no većina stručnjaka smatra da oni ne pridonose rješavanju njezinih uzroka, već samo dodatno oslabljuju imunološki sustav. Za razliku od kemijskih spojeva iz tableta, prirodni sastojci mogu tijelo trajno zaštititi od bolesti.

Ženi curi nos zbog alergija
Stručnjakinja nam je otkrila mogu li se alergije dobiti bilo kada u životu i kako se boriti protiv njih

Simptome alergije ključno prepoznati na vrijeme

Simptomi alergijske reakcije ovise o tome na kakav način alergen ulazi u tijelo. Primjerice, pelud, koja se udiše kroz nos, obično uzrokuje simptome u nosu, očima, sinusima i grlu. Svima poznata reakcija na pelud je alergijski rinitis, ili peludna groznica. S druge strane, alergija na hranu najčešće uzrokuje probleme u stomaku i crijevima. Alergijske reakcije često se istovremeno pojavljuju na raznim dijelovima tijela.

Alergije se manifestiraju različitim tjelesnim reakcijama – od osipa na koži, svrbeža, promuklosti i kašlja, preko nadutosti do glavobolja ili umora. Budući da se isti simptomi vežu i uz neke druge bolesti, mnogi nisu svjesni činjenice da ih u njihovu organizmu uzrokuje alergija. Simptomi mogu varirati od blagih, do onih opasnih po život. Alergije, zato, ne treba shvaćati olako. Bez obzira na stupanj do kojega se razvila alergija u organizmu, u svakom slučaju ona izaziva neugodu i iritaciju. A zašto trpiti, ako je moguće izliječiti na jednostavan način?

Važno je otići obiteljskom liječniku ili homeopatu prije sezone alergija, kako bi mogli pravovremeno reagirati i spriječiti još jedno proljeće bolnih sinusa i osipa. Kako prepoznati alergije i kako se s njima boriti nam je u ovom tekstu otkrila i stručnjakinja.

Foto: pixabay.com

Prirodni lijekovi za alergije

Šest mjeseci prije same sezone alergija možete popiti dvije trotjedne kure čaja od korijena čička, maslačka ili tinkturu lista artičoke kako bi se jetra i žuč pročistili. Nakon toga, možete nastaviti piti ulje crnog kima koje djeluje protuupalno, ublažava burnu imunološku reakciju i značajno prevenira i ublažava sve simptome alergije.

Osim kima, brojne namirnice mogu pomoći tijelu da se bori s alergijama – probiotici, razne biljke i mješavine biljaka i trava, jabučni ocat…

Ovisno o mogućnostima i individualnim preferencijama, možete, uz prethodno savjetovanje s liječnikom, odabrati što vam najviše odgovara među namirnicama s našega popisa.

1. Jabučni ocat

Prvi je na listi jer je, manje – više, svima dostupan. Ujutro možete popiti čašu vode s čajnom žličicom jabučnog octa – po mogućnosti, domaćeg – i malo limunova soka.

Ako koristite neti pot za čišćenje sinusa, u otopinu možete dodati žličicu jabučnog octa, pa time povremeno isprati sinuse i nos.

2. Probiotici

Redovita konzumacija probiotika dokazano smanjuje mogućnost za oboljevaje od alergija, a poglavito od peludne alergije.

Probiotici su sadržani u dovoljnoj količini u običnom jogurtu, kefiru i kiselom kupusu – namirnicama pristupačnih cijena i svugdje dostupnima.

Probiotike možete uzimati i u tabletama ili kapsulama kao dodatke prehrani.

3. Ulje eukaliptusa

Ulje eukaliptusa ima protuupalna i antibakterijska svojstva te je jako djelotvorno protiv grinja, koje su čest povod alergiji. Ulje smanjuje upalu izazvanu alergenima, a usto i čisti sinuse.

Mnogi ulje eukaliptusa koriste prilikom kućnog čišćenja, najčešće prilikom pranja prozora – za uklanjanje štetnih bakterija, parazita i mikroorganizama koji pridonose alergijama. Jednostavno ga je koristiti – samo dodajte nekoliko kapi u vodu za inhalaciju. Druga opcija je da raspršite kapljice ulja eukaliptusa po zraku. Preporuča se to učiniti u  spavaćoj sobi prije spavanja.

Foto: pixabay.com

Imate li teži oblik alergije, pomiješajte malo ulja eukaliptusa s kokosovim uljem, pa time namažite prsa i područje iza ušiju.

4. Ulje tamjana

Osim što ima protuupalna i analgetička svojstva, ulje indijskog tamjana, pomaže kod alergija, sinusitisa, astme, bronhitisa i drugih tegoba dišnog sustava.

Potrebno je nekoliko puta dnevno umasirati manju količinu ovog ulja iza ušiju i na područje prsnog koša, a možete ga – kao i eukaliptusovo – raspršiti po prostoriji svakih nekoliko sati. Inhalacija uljem tamjana također je pouzdana metoda borbe protiv alergije.

5. Repuh (Petasites hybridus)

Ova biljka vrlo učinkovito blokira alergene koji potiču oticanje dišnih puteva. Njena prednost je što pritom ne uzrokuje pospanost (kao, na primjer, većina antihistaminika).

Repuh se obavezno mora uzimati u obliku standardiziranog ekstrakta – dodatka prehrani. Ne smije se konzumirati sirov niti se koristiti na dulji period bez prekida. Na našem tržištu  nije dostupan, no moguće ga je naručiti iz inozemstva.

6. Ulje crnog kima

S obzirom na njegovo protuupalno, imunomodulacijsko i antihistaminsko djelovanje jedan je od prvih izbora pri ublažavanju i prevenciji simptoma alergija.

Ublažava sve simptome alergija,  olakšava disanje, a svojim antibiotskim djelovanjem sprečava razvoj sekundarnih bakterijskih infekcija koje se često javljaju kao pratitelji sezonskih alergija.

7. Kvercetin

Kvercetin se nalazi u vinu i velikom broju raznog voća i povrća. Dostupan je u obliku tableta i kapsula. često dolazi s bromelinom. Možemo ga dobiti i iz ekstrakata sjemenki grožđa, ginka i zelenog čaja.

Pomaže blokiranje histamina koji uzrokuju upale. Moguće ga je koristiti i preventivno.

8. Kopriva 

Ova biljka sadrži karotene, K vitamin i kvercetin. Postoje neki pokazatelji da kopriva pomaže u ublažavanju već postojećih simptoma alergije.

Za liječenje alergije, važno je da koristite ekstrakte lista koprive, a ne njezinog korijena.

9. Bromelin

Bromelin je enzim izoliran iz ananasa. Moguće ga je unijeti i konzumacijom ovoga voća, no u manjim količinama – vjerojatno nedovoljnima za liječenje simptoma alergije.

Bromelin sprječava oticanje dišnih puteva i lučenje sekreta, što znatno olakšava disanje.

10. Sinupret i druge biljke

Kombinacija bazge, kiselice, jaglaca, verbene i korijena žute sirištare nazvana Sinupret vrlo je učinkovita protiv kroničnog sinusitisa i bronhitisa koji mogu biti posljedica alergija.

U borbi protiv alergija može pomoći velik broj biljaka i njihovih ekstrakata kao što su; ehinacea, ekstrakt sjemenki grožđa, tinktura ili čaj crnog ribiza, ekstrakt kore francuskog primorskog bora (pycnogenol), vitamin C, spirulina, med, propolis i još mnoge druge.

U primjeni svih prirodnih lijekova treba biti oprezan i strogo se držati određene doze. Poželjna je prethodna konzultacija s liječnikom za osobe u starijoj dobi, osobito ako bolujete od nekih drugih bolesti ili koristite neke druge lijekove.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap