Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke: Mamografski pregledi spašavaju živote žena starijih od 50

Ana Kanazir
8. prosinca 2022.
Zdravlje
A- A+

Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Republici Hrvatskoj se provodi već 16 godina, a njime se svake dvije godine pozivaju žene između 50 i 69 godina na mamografski pregled. Većina slučajeva raka dojke dijagnosticira se kod starijih žena, s najvišim stopama u skupini žena između 65 i 69 godina, dok je čak više od 80 % novooboljelih žena starije od 50 godina.

rak dojke

rak dojke | foto: Pixabay, marijana1

Na ovu temu je u ponedjeljak u Cafe baru Velvet održan i okrugli stol pod nazivom ’16 godina provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke u Republici Hrvatskoj: rezultati i što nam slijedi’. Sudionici su bili prim. dr. sc. Marija Bubaš, dr. med., državna tajnica u Ministarstvu zdravstva, prof. dr. sc. Boris Brkljačić, dr. med., predsjednik Povjerenstva za organizaciju, stručno praćenje i kontrolu kvalitete Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Andrea Šupe Parun, dr. med., spec. epidemiologije, nacionalna koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, prof. dr. sc. Rado Žic, dr. med., pročelnik Kliničkog zavoda za kirurgiju šake i rekonstrukcijsku kirurgiju KB Dubrava.

jadranka
Život s rakom dojke: 'Nije me šokirala dijagnoza, već to što sam s tim tumorom šetala više od četiri godine'

Što je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke?

Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke je vrlo važan jer se u sklopu njega sve žene između 50 i 69 godina pozivaju svake dvije godine na mamografski pregled. Ovaj se program provodi već 16 godina, a njime se omogućava rana dijagnoza raka dojke. Rak dojke je najčešći rak u Hrvatskoj i veliki zdravstveni problem, a predviđa se da će se zbog demografskih trendova i povećanja prevalencije rizičnih čimbenika, sve veći broj žena suočiti s tom bolešću.

Iako nije moguće spriječiti pojavu raka dojke, jako je važno otkriti bolest u najranijem stadiju jer se time čak više od 90 posto pacijentica može i izliječiti. Upravo je u sklopu Nacionalnog programa tijekom 16 godina napravljeno 1.900.000 mamografskih pregleda te je otkriveno više od 8.000 novih karcinoma dojki, od kojih je više od 50 % bilo u lokaliziranom stadiju.

Zašto je dobar Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke?

Prema podacima HZJZ-a, u Hrvatskoj od raka dojke godišnje oboli oko 3.000 žena, a umre više od njih 700. Većina slučajeva dijagnosticira se kod starijih žena, s najvišim stopama u skupini žena između 65 i 69 godina, dok je čak više od 80 % novooboljelih žena starije od 50 godina.

Ukupni mortalitet od raka dojke kod žena je u značajnom padu posljednjih sedam godina, a dio je zbog velikog odaziva na mamografske preglede. Odaziv na program tako iznosi oko 60 posto. Na okruglom stolu zaključeno je da će u daljnjem podizanju odaziva biti potrebno oslanjati se na javnozdravstvene akcije, nevladine udruge te organizirane marketinške kampanje kako bi se zadržao ovakav pozitivan trend.

ružičasta vrpca na bijeloj pozadini
Udruga Nismo same ima novu akciju kojom se sakupljaju donacije za besplatan taksi na kemoterapiju

Sudionici okruglog stola složili su se da su rezultati provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, kao i uspješna liječenja otkrivenih karcinoma, kvalitetni i ohrabrujući pokazatelji rada uključenih zdravstvenih stručnjaka u borbi protiv raka dojke.

Kako izgleda život s rakom dojkem, od postavljanja dijagnoze pa sve do prestanka uzimanja hormonske terapije možete pročitati u ovoj ispovijesti. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap