Županijski domovi za starije povećali cijene: ‘Majka je plaćala 401 euro, a sada 590 eura’

Jasmina Grgurić Zanze
4. siječnja 2024.
Novosti
A- A+

Korisnike županijskih domova od 1. siječnja dočekala je neugodna čestitka. Cijene smještaja porasle su i do 50 posto u Sisku, Šibeniku i Slavonskom Brodu. Za ovu uslugu po novom treba izdvojiti od 400 pa sve do 880 eura, ovisno o stupnju njege, pri čemu se iznosi uvelike razlikuju među županijama. Umirovljenici sada moraju platiti i do 200 eura mjesečno više.

Dom za starije i nemoćne osobe u Sisku | Arhiva (foto: J. Grgurić/Mirovina.hr)

Umirovljenici od 1. siječnja plaćaju skuplji smještaj u domovima za starije i nemoćne osobe u vlasništvu županija. S novim cjenicima u 2024. godinu ušli su između ostalih i Dom za starije i nemoćne osobe u Sisku, Cvjetni dom u Šibeniku te dom u Slavonskom Brodu. Dok je najjeftinija cijena smještaja u sisačkom Domu po novom 520 eura u dvokrevetnoj sobi za prvi stupanj usluge, u Šibeniku za istu uslugu umirovljenici trebaju platiti 559,93  eura, odnosno 20 eura više ako je soba  – s balkonom.

Velika razlika je pak u cijeni jednokrevetne sobe koja u Sisku košta 540 eura, a u Šibeniku 646,03 eura. U Slavonskom brodu od 1. siječnja dvokrevetna soba košta 398 eura, a jednokrevetna 515 eura za najosnovniju uslugu.

‘Majka je plaćala smještaj 401 euro, a sada je to 590 eura’

– Mama mi je smještena u sisačkom domu i neugodno nas je iznenadila obavijest da se cijene povećavaju za skoro 50 posto. Majka je prošle godine plaćala smještaj 401 eura, a sada je to 590 eura za drugi stupanj usluge, odnosno teže pokretne korisnike, kaže nam jedna čitateljica čiji su podaci poznati redakciji.

Od soba u domu napravile su domaće oaze i osjećaju se - baš kao kod kuće

Posljednji put cijene u sisačkom Domu za starije i nemoćne osobe mijenjale su se 2022. godine, kada su rasle 10 i 20 posto, o čemu smo pisali ovdje. Tada je smještaj u dvokrevetnoj sobi za prvi stupanj usluge poskupio za deset posto na 2.682 kune, odnosno 356 eura. Jednokrevetne sobe s balkonom poskupjele su 20 posto, s 2.813 na 3.375 kuna, odnosno 448 eura. Sada je pak više poskupjela dvokrevetna soba, i to za čak 164 eura, odnosno za skoro 50 posto. Kada se na staru cijenu od 356 eura doda 45 eura za teže pokretne korisnike, dolazimo do 401 euro koliko je ranije plaćala korisnica koja sada mora izdvojiti čak 189 eura više svakog mjeseca.

Poskupio i petrinjski Dom pogođen u velikom potresu

Sisačko-moslavačka županija podigla je cijene i u ostalim domovima pa je usluga od 1. siječnja skuplja i u Domu za starije osobe Petrinja kojeg je zadesio i potres. Smještaj u trokrevetnoj sobi je 470 eura, u dvokrevetnoj 490, a u jednokrevetnoj 510, a cijene se penju do 880 eura za četvrti stupanj njege.

Dom za starije osobe Petrinja
Dom za starije osobe u Petrinji, koji je stradao u potresu, mogao bi biti obnovljen do kraja godine

Neki županijski domovi podigli su cijene tijekom 2023. godine i do 50 posto. Smještaj kontinuirano poskupljuje od 2018. godine s već nekoliko korekcija cijena. Rezultat toga je da umirovljenici plaćaju dvostruko više nego prije pet godina. S druge strane, mirovine su rasle trostruko manje od cijena smještaja koji sada nadmašuje i onu prosječnu penziju o kojoj ionako većina umirovljenika može samo sanjati. Prosječna mirovina iznosi 509 eura, što ne pokriva ni osnovni iznos u županijskom domu kao jednoj od najpovoljnijih opcija za život u starosti.

Cijene u županijskom domu za starije osobe Bjelovar rasle su prošle godine za 20 posto, o čemu smo pisali ovdje. Smještaj u dvokrevetnoj sobi je 402 eura, dakle 118 eura manje za istu uslugu nego u Sisku. Splitski Dom za starije i nemoćne osobe također je lani digao cijene za 30 posto u sva tri svoja objekta, a cijene se kreću od 400 eura nadalje, što je također znatno povoljnije od Siska i Šibenika.

Čekamo odgovore iz sisačkog Doma i Ministarstva

Odluku o poskupljenju donose upravna vijeća domova uz prethodnu suglasnost županija kao osnivača ustanova. Od nadležnog Ministarstva ne moraju dobiti odobrenje, ali ih moraju obavijestiti o svojoj odluci, s obzirom na to da država plaća smještaj za dio korisnika.

Država plaća smještaj za više od 1.500 osoba u državnim i županijskim domovima za starije

Poskupljenje energenata, namirnica, dobavljačkih usluga, ali i povećanje plaća u javnom sektoru, utjecali su na rast cijena smještaja koji si bez pomoći djece i ostalih članova obitelji doista malo tko može priuštiti. Još je gora situacija u privatnim domovima, gdje se za manje od tisuću eura uglavnom više ne može stanovati.

Ravnateljicu županijskog Doma za starije i nemoćne osobe u Sisku pitali smo, između ostaloga, koji su razlozi za ovoliko poskupljenje usluge, a odgovor ćemo objaviti kada ga dobijemo. Isto tako, odgovor o poskupljenju županijskih domova, ali i decentraliziranim sredstvima koja se slijevaju iz državnog proračuna u ove ustanove, zatražili smo od Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te ćemo ga također objaviti naknadno.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap