U državnim i javnim službama 255.000 zaposlenih: Njihove plaće utječu na mirovine
Čak 15 posto zaposlenih radi u državnim i javnim službama. Plaće su im posljednjih godina rasle, što se odrazilo i na rast mirovina.
09:29 11 h 15.03.2026
23. svibanj 2024.

Ivica Baksa, saborski zastupnik nezavisne platforme Sjever | Youtube
Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjever, Ivica Baksa, pozvao je da se preispita obveza plaćanja HRT pristojbe za umirovljenike. Smatra kako je riječ o ranjivoj skupini ljudi od kojih mnogi žive u siromaštvu ili su od riziku od siromaštva. Baksa ističe kako je, s obzirom na visinu prosječne mirovine, svaki euro umirovljenicima od izuzetne važnosti te je vrijeme da se razmisli o realnim koracima koji se mogu poduzeti kako bi im se olakšao svakodnevni život.
– Trenutna visina mjesečne pristojbe je 10,62 eura, što za prosječnu hrvatsku mirovinu od oko 500 eura predstavlja značajan izdatak. Od plaćanja mjesečne pristojbe u visini od 50 % oslobođeni su umirovljenici koji primaju mirovinu iz Državnog proračuna RH u visini od 199,08 eura, no njih je, ističe Baksa, tek oko 5.500, piše Medjimurjepress.net.
U vrijeme kada mnogi umirovljenici jedva spajaju kraj s krajem zbog porasta životnih troškova, gdje naročito teško padaju konstantna poskupljenja hrane i osnovnih potrepština, Baksa apelira na HRT i relevantne institucije da ozbiljno razmotre mogućnost ukidanja ili smanjenja pristojbe za sve umirovljenike, kojih u Hrvatskoj ima preko milijun.
– U vrijeme kada su naši sugrađani prisiljeni sakupljati boce i snalaziti se na različite načine da bi uštedjeli koji cent, mjere poput ukidanja pristojbe svim umirovljenicima u idealnom slučaju, ili barem značajno smanjenje, predstavljao bi značajan korak ka poboljšanju životnog standarda i dostojanstva naših umirovljenika, zaključio je Baksa.
Da je Baksa više nego u pravu, doznao je portal Mirovina.hr kada smo još početkom godine od HRT-a zatražili službene podatke o broju umirovljenika oslobođenih plaćanja 50 posto iznosa pristojbe. Tada su nam odgovorili kako je takvih korisnika svega 5.547, o čemu smo pisali ovdje.
Naime, povoljniju HRT pristojbu plaća sve manje umirovljenika zbog rasta mirovina kroz usklađivanja. Plaćanja pola cijene oslobođeni su svi oni čija mirovina ne prelazi, kako je istaknuo i Baksa, 199,08 eura, no moraju se prijaviti HRT-u ako žele koristiti ovu povlasticu. U Hrvatskoj je čak 45.808 umirovljenika čija je mirovina manja od 200 eura, prema službenim podacima HZMO-a, no očito dobar dio njih ne zna da može koristiti ovu povlasticu.
U državnim i javnim službama 255.000 zaposlenih: Njihove plaće utječu na mirovine
Čak 15 posto zaposlenih radi u državnim i javnim službama. Plaće su im posljednjih godina rasle, što se odrazilo i na rast mirovina.
09:29 11 h 15.03.2026
Sekundarna pravna pomoć: Tko i kako može dobiti oslobođenje od sudskih troškova?
Sekundarna pravna pomoć pokriva odvjetničke i sudske troškove za osobe slabijeg imovinskog statusa. Odobrena pomoć vrijedi i kad osoba izgubi spor.
09:27 11 h 15.03.2026
Male tajne hrvatskog jezika: Razlika izraza 'baciti pogled' i 'baciti oko'
Izrazi 'baciti pogled' i 'baciti oko' značenjski se razlikuju. 'Baciti pogled' znači nešto letimično pregledati.
09:25 11 h 15.03.2026
Sveučilište za treću životnu dob u Dalmaciji: Evo koje aktivnosti očekuju umirovljenike
Sveučilište za treću životnu dob u Splitu širi se na dvije nove lokacije. Umirovljenike očekuje i nova radionica o mediteranskom bilju.
09:25 11 h 15.03.2026