Umirovljenici u Puli dobivaju najveću mirovinu: Najniži iznosi u ova tri grada
Najvišu prosječnu mirovinu od 614 eura dobivaju umirovljenici u Puli. Iznos njihovog primanja je 142 eura viši od onoga koji primaju u Gospiću.
16:18 1 h 11.03.2026

Prevara putem mobilne društvene mreže | Ilustracija: Pexels
Telemach Hrvatska ovih je dana počeo obavještavati svoje korisnike da će od 1. svibnja povećati cijene svojih tarifnih paketa. Poskupljenje će biti u skladu s prosječnom godišnjom inflacijom za 2024., koja prema podacima Državnog zavoda za statistiku iznosi 3 posto. Primjerice, naknada za Start paket, koji sada uključuje 20 GB mobilnog interneta, bit će veća za 0,38 eura mjesečno. Korisnici će prvi račun s višim cijenama primiti u lipnju za svibanj.
Iz Telemacha ističu kako se radi o “nužnom odgovoru na negativne inflatorne učinke” te dodaju kako, unatoč poskupljenju, njihove tarife ostaju prosječno više od 20 posto povoljnije od konkurencije. Naglašavaju i nastavak ulaganja u vrhunsku infrastrukturu i tehnologiju.
Hrvatski telekom (HT) već je ranije najavio da će od 1. ožujka 2025. povećati svoje mjesečne naknade za 3 posto, pa će njihovi korisnici prvi račun s novim cijenama primiti u travnju. A1 Hrvatska isto će učiniti od 1. travnja 2025., a korisnicima će prvi viši računi stići u svibnju.
Sva tri telekoma povećanja cijena provode na temelju indeksne klauzule, koju mogu primijeniti jednom godišnje, najviše do stope inflacije, a pritom korisnici nemaju pravo raskinuti ugovor bez penala. Telekomi imaju obvezu korisnike o ovim promjenama obavijestiti najmanje 30 dana prije stupanja na snagu.
Kako je već ranije pisao Poslovni dnevnik, ovo je treća godina zaredom da telekomi povećavaju cijene na temelju indeksne klauzule, a u prethodne dvije svi su je iskoristili. A1 je ove godine drugi operator koji je to učinio – Hrvatski Telekom poskupio je usluge mjesec dana ranije, uz istu stopu, točnije, poskupljenje od 3 % za korisnike HT-a počinje s primjenom 1. ožujka.
Prve godine, 2023., A1 je cijene povećao za 8,5 %, a prošle, 2024., za 6,9 %. HT je krajem 2023. cijene povisio za 5 %, a lani je povećanje iznosilo 6,5 %. Istovremeno radilo se o inflaciji od 10,8 %, i potom 8 %. Niti jedan telekom nije u toj visini podigao cijene. Telemach Hrvatska u 2023. cijene je povisio za 8,3 %, a lani 7,2 %. Ovoga puta iznos je u potpunom skladu s inflacijom.
Ako telekomi žele povećati cijene neovisno o inflaciji, korisnici u tom slučaju imaju pravo raskinuti ugovor bez plaćanja penala, što čini takav postupak kompliciranijim za operatere.
Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.
Razlika u mirovinama žena i muškaraca u EU: 'Primaju manje za isti staž i rad'
Razlika u mirovinama žena i muškaraca u Europskoj uniji je 23 posto. Žene za isti staž primaju manje, upozorio je europarlamentarac Marko Vešligaj.
16:17 1 h 11.03.2026
Crveni križ dijeli hranu i pakete pomoći siromašnim umirovljenicima i starijima
Crveni križ siromašnima na području Panonske Hrvatske dijeli hranu i pakete pomoći. Ugroženi lokalni umirovljenici i stariji mogu se prijaviti.
16:15 1 h 11.03.2026
Uskrsnice umirovljenicima dijeli oko 90 gradova i općina: Iznosi od 30 do 150 eura
Uskrsnicu su dosad najavila 44 grada i 46 općina. Iznosi pomoći koje se dijele uoči blagdana Uskrsa ove godine idu od 30 do 150 eura.
16:31 2 d 09.03.2026
Umirovljenik pomogao gospođi: 'Inzistirao je da mi kupi kruh, ima dobrih ljudi'
Gospođa iz Jastrebarskog uz sebe nije imala gotovine u pekarnici, ali u blizini se našao umirovljenik koji je inzistirao da joj kupi kruh.
14:47 2 h 11.03.2026