Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 2 d 27.04.2026

Foto: Pixabay
Neće svi umirovljenici ostati bez polovice svojih mirovina. Mirovine 7.200 vojnika JNA, 15.000 pripadnika NOB-a i 7.000 domobrana neće biti taknute. Njima će se pridružiti i primatelji braniteljskih mirovina (njih 72.000). Iako su njihove mirovine u prosjeku gotovo dvostruko veće od prosječnih hrvatskih mirovina, izvor iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava nam je potvrdio kako njih neće penalizirati “jer su već jednom iznijeli Hrvatsku iz izuzetno teške situacije“.
Najveći teret ovog kriznog plana nosit će umirovljenici u starosnoj, nepovlaštenoj mirovini. Njih je oko 1.100.000 u Hrvatskoj, a mirovine će im u prosjeku pasti za 30%. Trećina njih (oko 300.000) trenutačno prima mirovinu u iznosu manjem od 1.500kn, a nakon reforme na računu će ugledati oko 450kn manje. U starosnoj mirovini je oko 186.000 osoba, a njih će se penalizirati s čak 40% ukupnog iznosa njihove mirovine. Izvor iz Ministarstva smo pitali zašto su se odlučili na rezanje mirovina onima koji imaju najmanje mirovine, a ne onima koji primaju povlaštene mirovine, a njegov odgovor prenosimo u cijelosti.
Išli smo na varijantu kojom bismo napravili najmanje štete. Hrvatski umirovljenici godinama žive teško, ovo neće biti nova situacija za njih. Projektirana je ušteda od 10 milijardi eura koju ćemo, nakon siječnja 2020. godine ponovno preusmjeriti u mirovinski sustav. Molimo za razumijevanje, novaca za mirovine nema. Pitali ste zašto nismo u reformu uključili primatelje braniteljskih i povlaštenih mirovina. Pa rezom od 40% bismo svakome od njih mjesečno u prosjeku uzeli oko 2.000 kuna! Stav ove Vlade je jasan, zar vi mislite da je nama drago jer ovo radimo? Radi se o potrebitosti, inače bi dugoročno uzrokovali probleme u mirovinskom sustavu.
Hrvatska se nalazi u nepovoljnoj situaciji, a mnogo toga se gura pod tepih. Preliminarna istraživanja pokazuju kako bi RH do kraja fiskalne godine mogla ostvariti znatno manji prihod nego je to bilo proteklih godina. Dubinske vremenske prognoze pokazuju kako će nadolazeća turistička sezona biti najlošija u zadnjih 15 godina, što će državni proračun oštetiti za 3-5 posto. To je od 4 do 6 milijardi kuna, a izvor iz Vlade je kazao kako će taj teret na sebe morati preuzeti umirovljenici zbog toga što radno sposobni i mladi ljudi odlaze iz države, a s dodatnim oporezivanjem bi odlazili još u većim brojevima.
Vlada se nalazi u nezavidnoj situaciji. Godine lošeg gospodaranja državom stjerale su je u kut i dovele pred gotov čin: ili će lupiti po umirovljenicima i pomoći mladima, ili obratno. Naravno, ako zanemare mlade ljude – nikoga u Hrvatskoj neće ostati, a mirovine bi u tom slučaju patile. Ovako, barem postoji šansa kako bi se uštedom mogao napraviti kapital koji će mirovinski sustav vratiti na zelenu granu, a u konačnici rezultirati boljom situacijom za sadašnje, ali i buduće umirovljenike.
Više o našem prvoaprilskom tekstu pročitajte ovdje – Mirovine ne padaju, a bome ni rastu, malo smo se našalili na 1. april
Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 2 d 27.04.2026
Sindikati uoči Praznika rada: 'Nastavimo borbu da u Hrvatskoj bude bolje'
Tri sindikalne središnjice u Tvornici kulture će se uoči Praznika rada osvrnuti na prosvjed. SSSH, NHS i MHS potpisat će i Deklaraciju o suradnji.
16:31 9 h 29.04.2026
Sve više stranih radnika želi ostati u Hrvatskoj, ali sve manje novih dolazi
Najviše stranih radnika tijekom prvog kvartala radilo je u ugostiteljstvu i turizmu. Većina ih je iz Filipina, Bosne i Hercegovine te Nepala.
14:49 11 h 29.04.2026
'Čuvari tradicije' u Tribunju: Umirovljenice na radionici doprinijele očuvanju baštine
Udruga umirovljenika Općine Tribunj je iza radionice 'Čuvari tradicije'. Sudionice su ukrašavale figurice, pakirale slastice i izrađivale hidrolat.
09:34 16 h 29.04.2026
Novo istraživanje o rejtingu stranaka i političara: Hrvate najviše brine inflacija
Građane najviše brine inflacija, zatim korupcija te niske plaće i mirovine. Najpopularniji političar je predsjednik Milanović, prema Crobarometru.
16:32 1 d 28.04.2026
Grad koji spaja mlade i starije: 'Međugeneracijska solidarnost je odgovornost svih'
Grad Karlovac nastavlja s projektom međugeneracijske solidarnosti 'Potencijali zajednice'. Započet je 2024. godine, a spaja školarce i umirovljenike.
16:28 1 d 28.04.2026
Pismo glavnog urednika: Zašto od danas uvodimo pretplatu
Nakon dugih 15 godina rada, radimo nešto što nisam ni mogao zamisliti, a to je pretplata za naše medije.
11:04 1 d 28.04.2026
Praznik rada u Zagrebu i Rijeci: Evo kako će izgledati proslava
Praznik rada Zagrepčani će opet proslaviti u parku Maksimir. Također, Riječani će uživati na Preluku, a osiguran im je i besplatni prijevoz.
09:49 1 d 28.04.2026