Nije valjda da u Hrvatskoj imamo samo 7.000 starijih siromaha bez mirovine?

Josip Mihaljević
4. veljače 2021.
Novosti
A- A+

Nacionalnu naknadu za starije građani mogu zatražiti već dulje od mjesec i pol dana. Država je računala da će u prvoj godini biti tik ispod 20 tisuća korisnika, no da bi se uopće mogli prijaviti, moraju znati da nacionalna naknada za starije osobe uopće postoji.

siromaštvo

Foto: Unsplash

Zakon o nacionalnoj naknadi za starije osobe stupio je na snagu 1. siječnja, a građani bez prava na mirovinu mogli su se prijaviti još sredinom prosinca prošle godine. Vlada je pri donošenju zakona ocijenila kako bi u prvoj godini primjene (dakle 2021. godini) očekuju nešto manje od 20 tisuća prijava siromašnih građana starijih od 65 godina čiji su mjesečni prihodi ispod 800 kuna.

Zaključno s 31. siječnja prijavilo ih se ukupno 6.768, najviše iz Zagreba (1355), Osijeka (596), Splita (515), Vukovara (484) i Varaždina (411).

HZMO će nakon prvih isplata od kojih nas dijeli nekolicina dana imati detaljnije podatke iz koje županije dolaze korisnici koji su ostvarili pravo.

“Podsjećamo da je radna skupina za izradu Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe predvidjela brojku od približno 19.700 građana RH starijih od 65 godina koji bi mogli ostvariti pravo na naknadu do kraja 2021. S obzirom na dosadašnji broj zaprimljenih zahtjeva, a nakon mjesec dana od stupanja Zakona na snagu (1. siječnja 2021.), smatramo da je riječ o dobrom odazivu građana”, odgovorili su nam iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Dobar odaziv građana?

HZMO dakle smatra da se radi o dobrom odazivu građana. Pitali smo ih sredinom siječnja kakva je situacija, a tada su nam odgovorili da je do 11. siječnja pristiglo 5189 zahtjeva.

Zabrinuta starija žena sa sklopljenim rukama
[KOMENTAR] Nacionalna mirovina smanjila bi siromaštvo kada bi država svim starijima dala 800 kuna

Brojka nesumnjivo raste, no nakon početnih nekoliko tisuća ljudi koji su jedva čekali priliku za mogućnost redovitih prihoda, za očekivati je da će taj rast usporiti. Potencijalni korisnici su, naime, većinom žene koje dolaze iz ruralnih krajeva Hrvatske. Zadatak je Vlade da vijest o postojanju nacionalne mirovine za starije uopće dođe do njih.

Zašto već u prvom mjesecu nema više pristiglih zahtjeva? Ako pogledamo uvjete, koji su relativno strogi, od nacionalne naknade za starije siromašne bi građane mogao dijeliti broj potrebnih godina života (65) i neprekidno 20 godina prebivanja u RH. Drugi uvjeti poput visina prihoda po članu kućanstva jednako će ih spriječiti od ostvarivanja naknade u siječnju 2021. kao i u rujnu 2021. godine.

Nije valjda da siromašni građani bez mirovine čekaju da napune taj 65. rođendan kako bi mogli ostvariti pravo?

Jeste li vidjeli reklame o nacionalnoj naknadi za starije?

HZMO smo pitali kako provode oglašavanje i promoviranje instituta nacionalne naknade za starije osobe.

Slab odaziv za nacionalnu mirovinu, posebno starijih s Banije: Javite se!

“Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje od prosinca 2020. kontinuirano informira građane o uvjetima za ostvarivanje prava i podnošenju zahtjeva za priznanje prava na nacionalnu naknadu za starije osobe.

U tom smislu, koristimo sve dostupne komunikacijske alate i kanale, od medijskih objava i osiguranja gostovanja predstavnika HZMO-a u radijskim i TV emisijama, a u suradnji s Hrvatskim radijom slušatelji su informirani u svim regionalnim programima HR-a.

Nadalje informacije se redovito objavljuju na vlastitim kanalima (internetska stranica i društvene mreže), a u svim poslovnim jedinicama HZMO-a diljem Hrvatske zainteresirani građani dodatno se informiraju osobno, telefonom ili putem e-pošte”, odgovaraju iz HZMO-a.

Dodaju kako su tiskali i informativne letke i plakate koji su dostupni u svim službama, uredima i ispostavama HZMO-a, Centrima socijalne skrbi diljem RH te u biskupijama Hrvatskog Caritasa radi što bolje informiranosti starijih osoba koje živa na izoliranim područjima kako bi im, osim njihovih bližnji, i socijalni radnici kao i volonteri mogli prenijeti potrebne informacije.

Informiranje zainteresirane javnosti će se provoditi i tijekom 2021. godine, zaključuju iz HZMO-a.

Što ako do kraja godine ne bude 20 tisuća korisnika?

Stručnjaci su govorili kako ovo pravo uopće ne bi trebalo imati veze HZMO-om već s Centrima za socijalnu skrb koji puno bolje poznaju situaciju na terenu. No, budući da se u krajnjoj liniji radi o isplatama, HZMO-ova razgranata mreža i iskustvo su ih učinili primarnim kandidatom za sve poslove vezane za nacionalnu naknadu za starije.

Ako do kraja godine ne bude približno 20 tisuća korisnika, netko nije ispunio svoju zadaću. Vlada doista ne može natjerati ljude da ostvaruju bilo koje pravo, no za očekivati je da će netko s 0, 100 ili 500 kuna prihoda objeručke prihvatiti “nacionalnu mirovinu”, zar ne?

Nacionalna naknada nepravedna prema ženama: Ako muž ima mirovinu, ništa od 800 kuna!

Zabrinjava i činjenica da su konačni uvjeti za ostvarivanjem prava onemogućili brojnim siromašnim građanima da ostvare ovo pravo. Naime, u Hrvatskoj živi više od 20 tisuća starijih od 65 godina koji imaju manje od 800 kuna prihoda, ali dobar dio njih ne udovoljava uvjetima. Prema internom dokumentu Ministarstva rada “Analiza parametara iz sustava socijalne skrbi, mirovinskog sustava te stanja na tržištu rada i EU praksa u odnosu na projekt uvođenja nacionalne mirovine” iz 2018 procjenjuje se “kako u Hrvatskoj približno najmanje 30-40 tisuća starijih osoba (većinom žena) nije ispunilo minimalne uvjete za ostvarivanje mirovine”, a odmah u sljedećoj rečenici kažu: “Gotovo se sigurno može smatrati kako su to najsiromašnije osobe u Hrvatskoj”. 

Državna tajnica u Ministarstvu rada Majda Burić također je u 2019. godini spominjala između 53 i 55 tisuća potencijalnih korisnika, a najveća procjena iz 2019. godine  ide čak do 85.000 potencijalnih korisnika naknade. S tim u  vidu, može li itko doista biti zadovoljan odazivom od 6.768 građana?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap