Bunjac: Mirovinski sustav je kolabirao i propao, a samim time i Pavićeva reforma

Jasmina Grgurić Zanze
21. veljače 2019.
Novosti
A- A+

 “Htio bih vas pitati, budući umirovljenici, ako već ne razumijete ove današnje, želite li biti socijalni slučajevi onoga dana kada odete u mirovinu? Otvoreno pitam može li se u ovoj državi živjeti sa 1.700 kuna uz stalni rast troškova života? Ponovno ćemo imati poskupljenje plina i vidjeli smo da imamo poskupljenje otpada te da cijene hrane nisu pale.”

Branimir Bunjac/Snimak zaslona

Tešku optužbu na račun hrvatskog mirovinskog sustava iznio je danas u Saboru zastupnik Živog zida, Branimir Bunjac. Njegova teza temelji se na neučinkovitosti drugog mirovinskog stupa, što potkrepljuje podacima prema kojima su fondovi imali prinose od jedan do dva posto, a neki su čak imali i negativan prinos. Pojasnio je njihovu matematiku, osvrnuvši se pritom na sramotno niske mirovine. Ministra Pavića i Vladu pozvao je da provedu pravu reformu.

Oni nama daju 95 kuna, a mi njima 100 kuna

“Ovih smo dana dobili i formalnu potvrdu onoga što Živi zid, uz nekoliko časnih iznimaka u Hrvatskom saboru cijelo vrijeme ponavlja, a to je da je mirovinski sustav kolabirao i propao. Mirovinski sustav temeljen na drugom mirovinskom stupu pokazao se apsolutno neisplativ, a samim time i cjelokupna Pavićeva reforma o kojoj smo glasali prije nepuna dva mjeseca” – započeo je svoje petominutno izlaganje Bunjac.

branimir bunjac
Živi zid traži da se odmah uvede minimalna mirovina od 3.200 kuna!

Potom je naveo podatak da su u prošloj godini, prema službenim podacima, mirovinski fondovi imali prinose od jedan do dva posto.

“To znači da nisu uspjeli pokriti čak ni stopu inflacije. Radi se o čistom gubitku. Naš novac koji smo uplaćivali za mirovine  je na taj način obezvrijeđen. Da stvar bude još gora, par mirovinskih fondova ostvarilo je negativan prinos” – kazao je zastupnik Živog Zida.

Pojasnio je to vrlo slikovito:

“Možete li zamisliti tu matematiku u kojoj ja vama dam 95 kuna, a vi meni 100? Bi li itko od vas pristao na takvu razmjenu? A to je upravo razmjena koju mi radimo s državom uplaćujući za naše mirovine, na način da mi dajemo prinose državi, odnosno bankama u stranom vlasništvu, umjesto da one daju nekakvu zaradu nama” – pojasnio je.

Mirovina od 500 eura u Grčkoj se smatra sramotom

Za primjer je dao i Grčku u kojoj se mirovine u prosjeku od 500 eura smatraju “katastrofalnima, sramotom Europske unije i čitavog kontinenta” dok je u Hrvatskoj takav prosjek 250 eura, dakle upola manji.

Ministar Pavić: Veća minimalna plaća za dostojanstven život, Bunjac: Napišite knjigu kako preživjeti sa 3.000 kuna

“U Europskoj uniji omjer prosječne mirovine i prosječne plaće iznosi 60 posto, a u Hrvatskoj 37 posto te će dalje padati. Znači, mirovine će u postotku i dalje padati u odnosu na plaće. Htio bih vas pitati, budući umirovljenici, ako već ne razumijete ove današnje, želite li biti socijalni slučajevi onoga dana kada odete u mirovinu? Otvoreno pitam može li se u ovoj državi živjeti sa 1.700 kuna uz stalni rast troškova života? Ponovno ćemo imati poskupljenje plina i vidjeli smo da imamo poskupljenje otpada te da cijene hrane nisu pale” – dodao je Bunjac.

Dotaknuo se i najavljenog ulaganja mirovinske štednje u nove, male razvojne tvrtke.

Pozvao Pavića i Vladu da provedu pravu reformu

“Ministarstvo rada i mirovinskog sustava kaže da će sada ulagati u startupove. U koje startupove,  90 posto njih propadne nakon godinu dana? Kažu i da će ulagati u Zagrebačku burzu koja de facto ne postoji, nje nema. A da bi se ulagalo u strane burze mora se imati znanje za to, a trenutno je situacija takva da dionice na stranim burzama padaju. Od čega će ljudi ulagati u treći stup i kakve su garancije da on neće završiti jednako onako kao što je završio i drugi stup? – upitao je zastupnik.

Hrvatska država uplatila je u drugi stup sto milijardi kuna našega novca, no Bunjac smatra da mi taj novac najvjerojatnije više nikada nećemo vidjeti.

“Zato pozivam ministra Pavića i cijelu Vladu da pod hitno provedu pravu reformu mirovinskog sustava koja će se prije svega ogledati u tome da se drugi stup pretvori u dobrovoljni, a nakon toga da se uvede zajamčena minimalna mirovina, nacionalna mirovina za starost te pravilo da umirovljenik ima pravo naslijediti dio mirovine svoga umrloga partnera” – apelirao je zaključno Branimir Bunjac.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap