Josip Mihaljević
18. lipnja 2018.
Novosti
A- A+

Englezi su krajem 19. stoljeća izumili nogomet i podarili ga svijetu. Prvo nogometno natjecanje, FA kup, utemeljeno je 1871. i tu počinje priča o najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Englezi su dugi niz godina s visoka gledali na razvoj nogometa u ostalim zemljama i poprilično arogantno nastupali u javnosti. Takav stav im nije donio ništa dobroga. Englezi su prošli trnovit put popločan neuspjesima, zatim su osvojili jedno Svjetsko, a od tada su poznatiji kao kompleksaši i luzeri.

engleska nogomet

I dok je ostatak svijeta entuzijastično prihvaćao nogomet, Englezi su odbili sudjelovati u osnivanju FIFA-e. Taj kompleks nadmoći potjecao je iz osvajanja zlatnih medalja na Olimpijskim prvenstvima 1908. i 1912. i neobjašnjivo se zadržao pedesetak godina, unatoč brojnim sramotnim porazima Gordog Albiona. Jednostavno su smatrali da nitko nije “dostojan” igrati nogomet s njima.

Malo su se opametili u pedesetim godinama nakon što su sramotno ispali od neiskusnog SAD-a, potom ih je pregazila legendarna mađarska Laka konjica na Wembleyu, “hramu nogometa”. Uzastopni porazi na Svjetskim prvenstvima 1954., 1958. i 1962., gdje su pokazali da im je maksimalni doseg proći skupinu bio je dovoljan dokaz – Englezi su izgubili uzde i nogomet više nije bio njihov.

“Nogomet dolazi kući”

urugvaj 1930
Za finale prvog svjetskog prvenstva Urugvajci su na granici zaustavili 10.000 argentinskih navijača

Englezi su dobili svog čovjeka na čelu FIFA-e i uspješno su lobirali da se Osmo svjetsko prvenstvo 1966. odigra upravo u Engleskoj. Nogomanija je počela, a milijuni navijača su skandirali kako se nogomet vraća kući. Nakon što su se pogledali u ogledalo, Englezi su spremali osvetu za južnoameričke ekipe koje su ih slale kući u proteklim prvenstvima. Nogometni ugled im je bio narušen, a oni su imali plan kako ga povratiti.

Karte su se dobro posložile, a Englezi su sastavili jednu od najboljih momčadi na prvenstvu. Unatoč prijašnjim neuspjesima, bili su među favoritima za titulu. Izvrsni golman Gordon Banks ulijevao je nikad viđeno povjerenje svojoj ekipi, a protivničkim napadačima bio je prava enigma. “Dva Bobbya”, džentlmen u obrani Moore, i vitez u sredini Charlton činili su okosnicu ekipe.

Prvi puta u povijesti SP-a prvenstvo je otvorila žena, kraljica Elizabeta II. Otvorili su prvenstvo s Urugvajom, a rezultat nije bio baš obećavajuć. Završilo je 0:0, a zadržala se praksa grube igre iz proteklog desetljeća. Krvnik Nobby Stiles postao je sinonim za grubog igrača.

Turnir su nastavili s pobjedom nad Meksikom i Francuskom, u obje utakmice su igrali 2:0. Engleska je bila prvak skupine A s nula primljenih pogodaka. Šokantno ispadanje Brazila u skupini, koji su igrali bez Pelea, samo im je dalo vjetar u leđa.

U polufinalu su izvugli Argentinu. Popunjeni Wembley s više od 90.000 navijača jedva su dočekali početak utakmice. Englezi su napadali silovito, ali lopta nije htjela u gol. Kada je jedan argentinski igrač dobio crveni karton, njegov trener i suigrači su ga osam minuta morali nagovarati da napusti teren. I onda iz jedne sasvim bezazlene situacije, zamjenski napadač engleske Hearst zabija glavom i šalje Englesku u polufinale.

U polufinalu protiv Portugala, morali su igrati protiv najveće zvijezde prvenstva, portugalskog Eusebia. Poslali su luđaka Stilesa na njega, da ga čuva cijelu utakmicu s jasnim naputcima kako ne smije zaraditi crveni karton. Portugalci bez Eusebia nisu mogli ništa, Engleska je povela golovima Bobbya Charltona i u 80. minuti vodila 2:0. Eusebio je nakon igranja rukom u 83. minuti zabio s 11 metara, ali rezultat je ostao isti.

U finalu se čekao sraz između Savezne Republike Njemačke protiv domaćina. U sada već legendarnoj utakmici ostala je jedna kontroverza. Prvo poluvrijeme je završilo 1:1, a na kraju drugog poluvremena bilo je 2:2. Utakmica je išla u produžetke. U točno 100. minuti utakmice, Hearst je silovito pogodio donji dio prečke, a lopta se odbila iza gol crte, ili na crtu, teško je reći. Povijest će reći da je to bio gol, a vi sami možete procijeniti što se dogodilo.

Demoralizirani Nijemci su u nastavku utakmice primili još jedan gol, a Engleska se prvi i jedini put popela na tron svijeta. Nogomet je došao kući i osjećaj je bio sladak.

Pedeset godina patnje

[22.5.] Ženskaroš, pijanica i majstor lopte: Za njega je i Pelé rekao da je najbolji na svijetu

Dovoljno je bilo jedno prvenstvo da se Englezi ukopaju u svoje stare rovove arogancije i kompleksa nadmoći. Iako se može reći da su u nadolazećim prvenstvima imali nesreće, rezultati su neumoljivi. Najdalje što su u svim prvenstvima nakon ovoga došli je polufinale, i to samo jednom.

Redom su dokazivali da je njihov maksimum prolazak skupine, a čak se tri puta nisu uspjeli niti kvalificirati za SP. Prvo su ’74. ispali od Zapadne Njemačke u četvrtfinalu, zatim se dva puta zaredom nisu uopće kvalificirali na prvenstvo, U Španjolskoj ’82. su neporaženi ispali s turnira nakon niza neriješenih utakmica, a onda se već ozbiljno šuškalo o luzerskom mentalitetu. Ako ste mislili da hrvatski mediji prave negativnu atmosferu oko reprezentacije, engleski mediji su u tome postali svojevrsni svjetski prvaci.

Imali su tu čast da ih ’86. izbaci Maradona onim golom, takozvanom Božjom rukom. Nakon toga je uslijedio niz turnira gdje su ispadali u penalima. Čak ni sa zlatnom generacijom u kojoj su igrali: Terry, Ferdinand, Cole, Lampard, Gerrard, Scholes, Beckham, Rooney i Owen nisu napravili iskorak.

Danas u 20.00 Englezi igraju igraju protiv Tunisa, ali ako je povijest učiteljica – nema smisla predviđati što će se dogoditi. Oni se svakako nadaju da će ponoviti uspjeh iz ’66., ali nogometni bogovi proteklih pedeset godina nisu bili na njihovoj strani.