Kako koristiti 'Mobitel bez muke': Naučite besplatno na radionicama
Umirovljenici mogu riješiti svoje probleme s pametnim telefonima na radionicama u Puli. Besplatne su za članove Gradske knjižnice i čitaonice.
09:42 47.966666666667 min 25.05.2026

Premijer Andrej Plenković | Foto: Pexels/Canva
Novi Zakon o mirovinskom osiguranju stupio je na snagu 1. srpnja. Donosi veće mirovine hrvatskim umirovljenicima, naglasio je premijer Andrej Plenković otvarajući 105. sjednicu Vlade. Osvrnuo se na najvažnije promjene, a istaknuo i koji je cilj do kraja mandata za rast prosječne ukupne mirovine.
Najvažnije promjene odnose se na usklađivanje mirovina prema povoljnijem indeksu 85:15, povećanje staža majkama za svako novorođeno ili posvojeno dijete sa šest mjeseci na godinu dana, uvođenje trajnog godišnjeg dodatka na mirovinu. Također, ukidanje penalizacije za prijevremenu starosnu mirovinu s navršenih 70 godina, kako je Plenković istaknuo na sjednici. Što se sve mijenja, detaljnije možete pročitati ovdje. Početne najave prvog usklađivanja po novom zakonu su značajno povoljne za umirovljenike zbog samih izmjena, ali i inflacije koja ne posustaje. Više o prvim projekcijama pročitajte ovdje.
– Uvodi se i mogućnost rada umirovljenicima s navršenih 65 godina života u punom radnom vremenu, uz isplatu pola mirovine, kao i povećanje invalidskih mirovina te najnižih mirovina za tri posto. Cilj Vlade je da do kraja ovoga mandata prosječna ukupna mirovina iznosi 800 eura, rekao je premijer.
Podsjetimo, prije osam godina premijer je građanima obećao da će udio mirovine u plaći rasti na 60 posto, o čemu smo pisali u ovom tekstu. Gledamo li prosječnu mirovinu svih 1,13 milijuna umirovljenika prema općim propisima, iznosi 524,15 eura, što čini samo 36 posto prosječne plaće. Stavimo li na stranu male isplate prema međunarodnim ugovorima, udio se penje na 40 posto. Također, više od 270.000 osoba dobiva u prosjeku 409 eura. To čini svega 28 posto udjela u prosječnoj plaći, o čemu smo pisali ovdje.
Ovoga tjedna obilježeno je i 12 godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji. Premijer Plenković poručio je da je Hrvatska danas gospodarski snažnija, otpornija i bolje povezana. Građanima i gospodarstvu to je članstvo donijelo niz prednosti, a ulaskom u Schengenski prostor, europodručje i Europski stabilizacijskih mehanizam postali smo dio najuže jezgre Unije. U pogledu uplata i isplata iz europskog proračuna, Hrvatska je u plusu 16,7 milijardi eura, što je omogućilo financiranje brojnih razvojnih projekata diljem zemlje, kako je naglasio Plenković.
– Ono što je najvažnije, dižemo kvalitetu života naših građana i konkurentnost hrvatskoga gospodarstva, uz očuvanje društvene kohezije, istaknuo je premijer.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Hrvati koji ulažu u europsku mirovinu: Najmlađa štediša je beba od nula godina
Ima Hrvata koji ulažu u europsku mirovinu dulje od tri godine, koliko postoji. Većinom su žene, uplaćuju za sebe i pripadaju svim dobnim skupinama.
10:27 2 d 23.05.2026
Dio obiteljske mirovine: Pravo ostvaruje 117.000 umirovljenika, ali iznos nije velik
Dio obiteljske mirovine ostvarilo je više od 117.000 umirovljenika u svibnju ove godine. Iznos nije velik, ali 'podebljava' vlastitu mirovinu.
10:26 2 d 23.05.2026
Mirovine i plaće plešu tango: Udio opet u padu nakon skoka primanja zaposlenih
Udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći opet je u padu. Primanja umirovljenika rastu, ali rast je brži kod zaposlenih.
14:42 2 d 22.05.2026
Koliko mladih štedi u trećem stupu: Većinom sami uplaćuju sredstva za mirovinu
Oko 44.000 mladih uplaćuje u treći stup dobrovoljne mirovinske štednje. Većina njih su je sami pokrenuli, a za neke uplaćuju poslodavci.
12:46 2 d 22.05.2026