Slovenski ministar najavljuje mirovinsku reformu 2025., svi se pitaju što će biti sa siromašnima

Milan Dalmacija
27. ožujka 2023.
Mirovine
A- A+

Istodobno s najavama novog prosvjeda umirovljenika u Sloveniji, resorni ministar Luka Mesec je odgovarajući na pitanja parlamentarnih zastupnika najavio prve obrise nove mirovinske reforme. Istaknuo je da bi se njome od 2025. uredilo pitanje iskoristivosti doprinosa, odlaska u mirovinu, radnog vijeka, ali i broja stupova na kojem će počivati mirovinski sustav. No, zastupnici nisu bili zadovoljni jer nije ponudio trenutno rješenje za siromašne umirovljenike, niti za sve veće kaskanje mirovina za inflacijom.

umirovljenici

Dok Pavel Rupar poziva umirovljenike i sve ostale građane Slovenije na treći prosvjed krajem ožujka te istovremeno, kako piše portal Demokracija, traži ostavku premijera Roberta Goloba, u slovenskom su se parlamentu proteklog tjedna vodile žučne rasprave o mirovinama. Zastupnik SDS-a Zvone Černač upitao je ministra rada, obitelji, socijalnih pitanja i jednakih mogućnosti Luku Meseca kakvo rješenje sad i odmah može ponuditi onima koji primaju manje od 700 eura mirovine mjesečno.

Ministar mu je, prema pisanju Žurnala 24, poručio da sadašnji mirovinski sustav proizvodi siromaštvo i da je pravo pitanje kako ga drugačije posložiti. Pritom je naveo dva rješenja. Jedno po uzoru na Island i Dansku, a drugo po uzoru na srednjoeuropske zemlje.

Slovenski umirovljenici ponovno na ulicama: Traže minimalne mirovine od 750 eura

– I jedno i drugo sam već kontrolirano testirao među mirovinskim organizacijama, poslodavcima i sindikatima. Sada čitam odgovore, a ono što mogu reći nakon ovog prvog kruga konzultacija jest da je za mirovinski sustav bitno da mu vjerujemo, poručio je ministar zastupniku.

Najava mirovinske reforme

Dodao je kako je već sad siguran da će mirovinskom reformom, koja bi trebala biti donesena do 1. siječnja 2025. godine, biti uvedena odluka da svi stariji od 55 godina moraju sjesti sa svojim poslodavcima i napraviti plan odlaska u mirovinu, a da će u posljednjim godinama radnog vijeka na svoje radno mjesto morati uvesti novog zaposlenika. Podsjetimo, u Hrvatskoj je od prvog siječnja uvedena odredba po kojoj se radnik i poslodavac dogovaraju o nastavku rada nakon navršetka dobi od 65 godina. Bitna je odrednica mirovinske reforme, naglasio je Mesec, spremnost na izdvajanja u mirovinski sustav.

– Slovenci daju 24,35 posto svoje plaće, Islanđani daju preko 30 posto svoje plaće. No, njima sustav ne proizvodi siromaštvo. Ako je kod nas omjer mirovine u plaći 63,5, na Islandu je 103, iznio je podatke Mesec.

Naglasio je da se novom mirovinskom reformom treba urediti i pitanje radnog vijeka te samog mirovinskog sustava koji bi se trebao temeljiti na jednom ili dva stupa. Na kraju, upitao se je li Slovenija spremna na umirovljenički univerzalni temeljni dodatak za sve one koji imaju mirovine ispod neke razine koja tek treba biti definirana.

A što je s usklađivanjem?

euro
Slovenci očekuju izvanredno usklađivanje mirovina: Sve će biti odlučeno do 1. travnja

No, zastupnik Černač nije bio zadovoljan odgovorom, jer ga je zanimalo što umirovljenici s mirovinama manjima od 700 eura mogu dobiti sada, a ne za dvije godine. Zatražio je od ministra izmjenu formule usklađivanja po kojoj se u obzir uzima stopa rasta plaća i cijena u omjeru 60:40 u korist plaća (u Hrvatskoj je omjer 70:30 u korist veće stope rasta). Požalio se Černač kako su lani usklađene mirovine zaostajale za inflacijom 0,5 posto, a ove čak 5,1 posto. Stoga je zatražio 300 milijuna eura dodatnih rashoda u mirovinskom fondu.

– Budući da je riječ o gotovo sedam milijardi eura rashoda, nema tog ministra koji može čarobnim štapićem umirovljenike preko noći izvući iz siromaštva. Ali može s mirovinskom reformom, ali ključna će morati biti temeljita rasprava, dodao je Mesec, na što je Černač zaključio da je “apsolutno jasno da ni ministar ni Vlada nemaju pojma što učiniti po tom pitanju.”

Copy link
Powered by Social Snap