Postupno povećanje mirovina: HSU pojasnio svoj zahtjev, ostali su za njih ‘pucanj u prazno’

Milan Dalmacija
12. srpnja 2023.
Mirovine
A- A+

Hrvatska stranka umirovljenika među svojih 11 zahtjeva uvrstila je i postupno povećanje mirovina od 10 posto kroz četiri godine. Smatraju da bi tako mirovine porasle do 50 posto prosječne plaće, uz mogućnost daljnjeg rasta u budućnosti. Sve ostale modele povećanja mirovina smatraju nerealnim.

Veselko Gabričević, predsjednik HSU-a | Foto: Mirovina.hr

Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) prije tjedan dana predstavila je svojih 11 zahtjeva, koje su uputili Vladi kako bi provela mjere kojima bi porastao umirovljenički standard. Među mjerama je i postupno povećanje mirovina. Svojevrsan je to odgovor na inicijative umirovljeničkih udruga i platforme Umirovljenici zajedno, koji su sami izložili vlastite prijedloge, o kojima možete čitati ovdje i na ovoj poveznici.

HSU iznio 11 zahtjeva: Ovako namjeravaju poboljšati umirovljenički standard

Iz stranke poručuju kako je pogrešna predodžba da su umirovljenici i starije osobe njihov jedini fokus djelovanja, jer povezanost brojnih faktora koji utječu na umirovljenički standard definira njihovo političko djelovanje.

Stoga su se osvrnuli na činjenicu da država može samo raznim mjerama poticati poduzetnike i strane investitore i istovremeno uvoziti strane, uglavnom nisko kvalificirane radnike. No, ističu da dugoročno ovaj proces nema pozitivnih efekata, što se pogotovo tiče punjenja mirovinskih fondova doprinosima. Podsjećaju da je omjer umirovljenika i radnika u Sloveniji 1:2, a u Skandinaviji još i viši, dok je u Hrvatskoj 1:1,36. Upozorili su na još nekoliko procesa koji utječu u konačnici na visinu mirovina. Posebno spominju kontrolu kolektivnog ugovora, nelojalnu konkurenciju, a Vladi zamjeraju i određivanje minimalne plaće.

Utjecaj na percepciju

– Ove nepobitne činjenice dovode do toga da je u Hrvatskoj nemoguće isplaćivati mirovine iz mirovinskih fondova već je potrebno intervenirati u državnom proračunu. Suočeni s ovim saznanjem, neshvatljivo je ucjenjivanje i inzistiranje pojedinih interesnih skupina, koje nažalost bezrazložno pune medijski prostor, na jednokratnoj mjeri povećanja mirovina u dvoznamenkastim iznosima.

Posve je razvidno da se pri tome radi o politikantstvu, političkom avanturizmu, osobnim ambicijama i željama što treba javno i otvoreno izreći. Nažalost, ovakvim šarlatanskim pristupom nanosi se šteta dugotrajnom i odmjerenom političkom djelovanju HSU-a kao jedine ozbiljne političke stranke koja zastupa umirovljenike. Ne mislimo pri tome da nam se time šteti stranačkom rejtingu već da se utječe na percepciju pojedinih radnika i poduzetnika. Odnosi se to na etiketiranje kako svi koji se zalažu za prava umirovljenika nisu ništa drugo već štetočine i nezasitni ucjenjivači koji žive na grbači zaposlenika, ističu u HSU-u.

Postupno povećanje mirovina

Novčanice eura u raznim apoenima
Zanimljiva matematika: Moguće je povećati najniže mirovine za više nego dvostruko, evo na koji način

Među njihovih 11 zahtjeva je i povećanje mirovina u odnosu na plaće. Predlažu povećanje od 10 posto u sljedeće četiri godine, čime bi prosječna mirovina došla na razinu od 50 posto prosječne plaće, smatraju u HSU-u. Dodaju da će u daljnjem periodu težiti tome da prosječna mirovina bude 75 posto prosječne plaće.

– Smatramo kako je to realno i provedivo, a sve je ostalo pucanj u prazno. Ili bolje rečeno iskorištavanje teške situacije pojedinih skupina umirovljenika koje bi politički liliputanci ili pojedinci bez skrupula najradije natjerali na paljenje kontejnera i guma te bacanje kamenja na policiju. Sve to neodoljivo podsjeća na političke aktivnosti u ne tako davnoj hrvatskoj prošlosti koje su srećom otišle u ropotarnicu povijesti, poručili su iz stranke.

Smanjivanje neravnopravnosti

Dodaju kako im je primarni cilj ispravljanje nepravdi u mirovinskom sustavu, odnosno smanjivanje neravnopravnosti, prema čemu su i usmjerene njihove mjere. Ističu da će se zalagati da se usklađivanje mirovina i dodaci isplaćuju svim umirovljenicima u jednakom iznosu.

– Naime mirovine se formiraju i prema uplatama u mirovinski fond dok to nije slučaj s usklađivanjem i dodacima pa imamo situaciju da se iz godine u godinu povećava jaz između najviših i najnižih mirovina. Nadalje jedan dio umirovljenika je oštećen tijekom penaliziranja dugogodišnjih umirovljenika ili prijevremenim umirovljenjem što su samo tri primjera nejednakosti i nepravde u mirovinskom sustavu, upozorili su iz HSU-a.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap