Novi umirovljenici dobili rok od godinu dana, inače će ostati bez mirovinske štednje

Jasmina Grgurić Zanze
10. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

Novi umirovljenici više ne mogu otići u mirovinu iz oba mirovinska stupa, a da štednju iz drugog stupa ostave na čekanju. Po novom, imaju rok od 12 mjeseci da potpišu ugovor s mirovinskim osiguravajućim društvom, inače će sav njihov novac završiti u državnom proračunu. Iz Regosa su pojasnili i tko ima pravo na povlačenje do 20 posto sredstava kroz jednokratnu isplatu.

Foto: Unsplash

Pojedini umirovljenici koji su otišli u mirovinu iz oba mirovinska stupa, znali su odgađati potpisivanje ugovora o isplati mirovine iz drugog mirovinskog stupa, jer se ta štednja može naslijediti u cijelosti sve do dana potpisivanja ugovora s mirovinskim osiguravajućim društvom. Tako bi živjeli samo od osnovne mirovine koja im se isplaćuje iz prvog mirovinskog stupa, dok bi im sredstva iz drugog mirovala. Ipak, od 1. siječnja to više nije moguće, jer sada svi novi umirovljenici imaju rok od 12 mjeseci da sklope ugovor o mirovini s MOD-om.

Pazite da vam mirovina ne završi u državnom proračunu

Jedna promjena u drugom stupu utjecat će na mogućnost nasljeđivanja mirovinske štednje

Ako to ne naprave, MOD će u roku od 30 dana cijelu mirovinu iz drugog stupa jednostavno prebaciti u državni proračun. Ako novi osiguranici ne konzumiraju svoje pravo u roku od godine dana, isplata će biti umanjena za iznos troškova MOD-a zbog čuvanja tih sredstava. Zavod za mirovinsko osiguranje će u tom slučaju osobi odrediti mirovinu kao da je bila osigurana samo u prvom stupu, objavio je ovih dana Regos.

Propisana je i obveza REGOS-a da članu fonda obvezno dostavi obavijest o informativnom izračunu mirovine radi donošenja odluke o izboru mirovine. Ako se odluči za onu iz oba stupa, građanin će imati godinu dana za sklapanje ugovora.

Iz Regosa su pojasnili i ostale novosti koje proizlaze iz izmjena četiriju zakona o mirovinskim fondovima, pri čemu građane svakako najviše zanima mogućnost povlačenja dijela mirovinske štednje odmah po umirovljenju. Dosad su po nešto strožim uvjetima mogli odmah uzeti na ‘ruke’ 15 posto štednje, a sada i do 20 posto.

Isplata do 20 posto štednje, ali pod jednim uvjetom

Korisnik mirovine moći će po novom, prije sklapanja ugovora, odabrati iznos jednokratne isplate između 0 i 20 posto od ukupne doznake MOD-u. Međutim, ovu opciju nemaju svi.

Podizanje novca s bankomata
Umirovljenici iz drugog stupa čekaju povišicu, evo kada će 'sjesti' i koliko će iznositi

– Takva isplata može se ugovoriti ako je osnovna starosna, odnosno osnovna prijevremena starosna mirovina iz I. stupa veća od najniže mirovine prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, pojašnjavaju iz Regosa.

Opciju povlačenja dijela sredstava koristila je dosad velika većina građana koja se opredijelila za dvostupnu mirovinu, njih više od 80 posto, o čemu više možete pročitati ovdje. Prosječna jednokratna isplata 15 posto mirovinske štednje dosad je iznosila oko 5.000 eura.

Podsjetimo, zakonskim izmjenama rastu i same mirovine iz oba mirovinska stupa, tako da je dodatak povećan s 20,25 na 27 posto i na onaj dio radnog staža stečen nakon uvođenja drugog mirovinskog stupa, o čemu smo pisali ovdje. Zakonske izmjene donijele su i ukidanje ulazne naknade pa će građani i ovdje malo uštedjeti.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap