Umirovljenici koji rade kao njegovatelji: 'Unose zrelost, strpljenje i toplinu'
Neki umirovljenici odlučuju se raditi kao njegovatelji. Većinom su zaposleni na pola radnog vremena, a u radu se ističu svojim životnim iskustvom.
09:58 18 h 22.03.2026

Foto: Pixabay
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje omogućio je putem svog sustava e-Usluge još dvije usluge kojima osiguranici mogu pristupiti putem sustava e-Građani. Riječ je o e-Zahtjevu za izdavanje prenosivog dokumenta, potvrde A1 za osobe koje rade u dvije ili više država članica EU i o e-Zahtjevu za odstupanje od pravila koja se primjenjuju pri određivanju mjerodavnog zakonodavstva prema članku 16. Uredbe EU 883/2014 za pomorce.
Ovim će se, tvrde u HZMO-u, olakšati i osigurati postupak podnošenja zahtjeva i izdavanja potvrde A1, koja na čitavom području Europske unije služi kao dokaz da se doprinosi plaćaju u državi koja je izdala tu potvrdu. Uz to, A1 dokazuje da ne postoji obveza plaćanja doprinosa u drugim državama članicama u kojima se obavlja djelatnost.
Inače, portal e-Usluge HZMO-a novost je u sustavu e-Građani kojom se omogućuje podnošenje zahtjeva za ostvarivanje različitih prava iz mirovinskog osiguranja, ali i doplatka za djecu te nacionalne naknade za starije osobe:
• ostvarivanje prava na starosnu/prijevremenu starosnu mirovinu
Sjećanje na herojski grad: Kako su nastali vukovarski Vodotoranj i Borovo Naselje?
11:15 124 d 18.11.2025